Rynek kredytów hipotecznych: październik 2011 r.

Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
rozwiń więcej
Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w październiku była stabilna. Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w październiku była stabilna mimo wzrostu marż kredytowych i niewielkiego spadku zdolności kredytowej.

Obniżyła się zdolność kredytowa

Październik był kolejnym miesiącem, w którym zdolność kredytowa klientów systematycznie ulegała obniżeniu. Spadek ten był spowodowany wzrastającym poziomem stopy referencyjnej WIBOR. Na koniec października stopa dla terminu 3-miesięcznego osiągnęła poziom 4,91 procent i była wyższa o 0,15 p.p. w porównaniu z końcem września. W październiku małżeństwo z jednym dzieckiem nieposiadające żadnych zobowiązań i przy łącznych dochodach na poziomie 5000 netto mogło ubiegać się o kredyt w złotych w średniej wysokości 407 tys. zł. Była to kwota niższa o 16 tysięcy złotych w porównaniu z poprzednim miesiącem. Powyższe kwoty zostały wyliczone dla kredytu zaciąganego na 30 lat, w związku z tym w wielu bankach maksymalne kwoty mogą być wyższe głównie z uwagi na dłuższy okres spłaty. Dostępne kwoty kredytu spadły także w przypadku zobowiązań w europejskiej walucie. Średnia kwota, o jaką mogła ubiegać się rodzina z powyższego przykładu, spadła o 7 tysięcy złotych do poziomu 322 tysięcy.

Zobacz także: Ile może pożyczyć od banku kierowca tira?

Marże wzrosły minimalnie

W minionym miesiącu marże kredytowe uległy pewnej stabilizacji. Jednak warto zwrócić uwagę na praktyczne wycofanie się z kredytowania w euro lidera ostatnich miesięcy, czyli Banku DnB Nord. Co prawda w ofercie tego banku europejska waluta pozostała, ale oferowane marże wzrosły ponad dwukrotnie, a czas analizy dla wniosków  w tej walucie wynosi obecnie kilkadziesiąt dni. Z końcem miesiąca marże dla kredytów w euro podniósł także Deutsche Bank i jednocześnie obniżył cenę kredytu w złotych. Aktualnie dla kredytu w wysokości 250 tysięcy złotych przy założeniu 20-procentowego wkładu własnego średnia marża dla kredytu złotowego wynosi 1,50 punkta procentowego i jest niższa o 0,01 p.p. w porównaniu z wrześniem. Dla analogicznego kredytu w euro średnia marża wzrosła o 0,04 p.p. do poziomu 2,57 p.p.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim”: raport

Kredyt we franku tylko w dwóch bankach

Ostatni miesiąc to także formalne wycofanie się kolejnego banku z kredytów we franku szwajcarskim. Z dniem 21 października Deutsche Bank zakomunikował o całkowitym wstrzymaniu udzielania kredytów w szwajcarskiej walucie. Jednak ta decyzja miała przede wszystkim znaczenie symboliczne, ponieważ do tej pory kredyt we frankach w Deutsche Banku był dostępny tylko dla bardzo nielicznej grupy osób ze względu na minimalny wymagany dochód netto, który wynosił 50 tysięcy złotych. Aktualnie w swojej ofercie kredyty w walucie Helwetów posiadają dwa banki. O taki kredyt możemy ubiegać się w Banku Nordea, ale tylko pod warunkiem posiadania 10% wkładu własnego oraz w przypadku uzyskiwania dochodów na poziomie minimum 15 tysięcy złotych netto. Franki szwajcarskie są w ofercie także PKO BP, jednak oferowane marże przekraczają 6 punktów procentowych i czynią taki kredyt całkowicie nieopłacalnym w zestawieniu z kredytem w euro czy w złotych.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...