Kredyt mieszkaniowy: krok po kroku

Marta Wrzosek
rozwiń więcej
Jak najszybciej dostarcz do banku odpis z księgi wieczystej.
Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

Punkt pierwszy: wybór banku

Jeżeli jesteś na początku drogi, zadajesz sobie pytanie – w którym banku najlepiej wziąć kredyt? Aby dokonać najbardziej odpowiedniego wyboru musisz wziąć pod uwagę kilka następujących kwestii:

1. Porównaj oprocentowania. Na oprocentowanie składa się stopa procentowa (która w większości przypadków jest zmienna i zależna od wielkości wskaźników WIBOR lub LIBOR) oraz marża, którą ustala bank. Im niższe oprocentowanie, tym mniej odsetek zapłacisz, a co za tym idzie – mniejszą ratę miesięczną.
2. Sprawdź, czy bank pobiera prowizję. Banki na ogół ustalają ją na poziomie1 lub 2%. Szukaj promocji. Czasem bank przez pewien okres oferuje zawarcie umowy kredytu bez pobierania prowizji.
3. Dowiedz się, czy bank pozwala spłacić kredyt wcześniej. Sprawdź, jaka jest wysokość ewentualnej prowizji za wcześniejszą spłatę lub czy bank nie nakłada innych wymagań (np. co do kwoty lub terminu spłat).
4. Warto dowiedzieć się, czy bank nie wymaga dodatkowych ubezpieczeń (np. na życie lub niskiego wkładu własnego).
5. Sprawdź, jakich dokumentów wymaga bank. Będą one niezbędne na dalszym etapie ubiegania się o kredyt.
6. Jeżeli rozważasz zaciągnięcie kredytu w obcej walucie, sprawdź czy taką opcję oferuje badany przez Ciebie bank.

Punkt drugi: skompletuj dokumenty i złóż wniosek

Jeżeli wybrałeś już kilka banków, które spełniają Twoje oczekiwania, czas podjąć kolejne decyzje. Zanim jednak będziesz mógł podjąć dalsze, bardziej konkretne kroki, złóż wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Nie ograniczaj się tylko do jednego banku, złożenie wniosku jest niezobowiązujące. Każdy bank nieco inaczej kształtuje katalog wymaganych dokumentów. Z całą pewnością będziesz musiał przedstawić dwa dokumenty tożsamości, informację o zarobkach oraz dokumenty dotyczące nieruchomości, którą chcesz nabyć.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Punkt trzeci: okres spłaty i wkład własny

W następnej kolejności bank zbada twoją zdolność kredytową. Już tutaj warto zastanowić się nad dwoma istotnymi kwestiami. Jak długi będzie okres kredytowania? Czy i w jakiej wysokości dysponuję wkładem własnym? Twoja zdolność kredytowa zostanie zdecydowanie lepiej oceniona w przypadku dłuższego okresu spłaty i udziału w zakupie nieruchomości poprzez wniesienie wkładu własnego.
To, czy zaciągniesz kredyt na 10, 20 czy też 30 lat wpłynie na wysokość rat miesięcznych. Będą one tym niższe, im dłuższy okres spłaty wybierzesz. Kredyt na długi okres to jednak zdecydowanie większe odsetki.


Na ogół banki wymagają, abyś brał udział w finansowaniu zakupu nieruchomości poprzez wniesienie około 20% wkładu własnego. Jeżeli nie jesteś w stanie tego uczynić, bank może zażądać ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, które przeciętnie wynosi 3–3,5% brakującej kwoty. W żadnym razie nie warto pozbawiać się wszelkich oszczędności. Kredyt będzie spłacany latami, a nikt nie jest w stanie zagwarantować nam całkowicie stabilnej sytuacji finansowej przez cały ten okres.

Punkt czwarty: waluta i raty

W międzyczasie musisz zdecydować, czy chcesz wziąć kredyt w złotówkach, czy też może w jednej z oferowanych walut obcych. Kredyt walutowy to na ogół niższe oprocentowanie, ale i ryzyko wahań kursowych. Kredyt w walucie polskiej gwarantuje większy spokój, ale bankowi oddasz nieco więcej.

Decyzja dotycząca rat sprowadza się do wyboru – raty równe czy malejące. Jeżeli aktualnie dysponujesz (i w kolejnych paru latach będziesz dysponował) większą sumą pieniędzy, możesz zdecydować się na raty malejące. Jeśli chcesz przez cały okres kredytowania spłacać tę samą kwotę, raty równe są dla ciebie najlepsze. Pamiętaj, że raty malejące gwarantują także nieco niższy koszt kredytu.

Zobacz również: Kredyt hipoteczny – vademecum

Punkt piąty: podpisanie umowy przedwstępnej i oczekiwanie na podjęcie decyzji

Bank będzie potrzebował kilkunastu dni na podjęcie decyzji, czy udzielić ci kredytuc czy też nie. Zanim jednak w ogóle zabierze się do pracy, musisz przedstawić mu podpisaną wcześniej z deweloperem umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości. Biorąc pod uwagę wszelkie wyżej wskazane okoliczności, bank wyda decyzję – pozytywną bądź nie. Pozytywna decyzja zawiera proponowane przez bank warunki kredytu. Nie jest ona dla Ciebie wiążąca. To Ty wybierasz, czy z danym bankiem umowę podpiszesz, czy też zdecydujesz się na inny. Możesz również negocjować warunki kredytu.

Punkt szósty: podpisanie umowy z bankiem i uruchomienie kredytu

Jeżeli obie strony (tzn. bank i jego klient) są zadowoleni z warunków kredytu, mogą podpisać umowę. Pamiętaj, aby przeczytać ją bardzo uważnie. Umowa zostaje niemal sfinalizowana. Aby uruchomić kredyt musisz jednak spełnić jeszcze kilka istotnych warunków. Po pierwsze, musisz przedstawić bankowi ostateczną umowę zawartą z deweloperem. Po drugie, konieczne jest uiszczenie wszelkich opłat związanych z wpisaniem do księgi wieczystej hipoteki na nieruchomości. Dopiero wówczas kredyt zostanie uruchomiony.

Pamiętaj, że faktyczny wpis hipoteki nastąpi, zapewne, dopiero kilka bądź nawet kilkanaście tygodni po wypłacie pieniędzy. Jak najszybciej dostarcz do banku odpis z księgi wieczystej.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...