Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować, na co zwrócić uwagę

Aleksander Galecki
rozwiń więcej
Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym domu. Podczas projektowania instalacji elektrycznej musimy przewidzieć wiele aspektów takich jak rozmieszczenie włączników do światła lub gniazd elektrycznych.

Licznik, tablica rozdzielcza – jak poprowadzić prąd

Najprościej projektować instalację w takiej kolejności, w jakiej wprowadzamy prąd do domu. Na początku musimy przewidzieć miejsce na licznik energii elektrycznej. Warto zainstalować go w taki sposób abyśmy w trakcie eksploatacji mieli łatwy dostęp do odczytania wartości wskazywanych przez niego.

Niezbędna jest również tablica rozdzielcza, która rozdzieli prąd na cały budynek, a jednocześnie będzie  miejscem do zainstalowania bezpieczników. Powinna być zamontowana na takiej wysokości, aby osoby zamieszkujące dom mogły się do niej bez większych trudności dostać w przypadku awarii. Jeżeli dom ma zamieszkiwać osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim tablica rozdzielcza musi być w jej zasięgu. Starajmy się montować tablice większe niż są potrzebne w danym momencie, aby była możliwość jej rozbudowy oraz czytelnego pogrupowania bezpieczników.

Planując wielkość tablicy rozdzielczej powinniśmy przewidzieć niezależne obwody na światło oraz gniazda elektryczne w każdym pomieszczeniu. Przy większych pomieszczeniach warto zaplanować po dwa obwody, lub odpowiednio więcej jeżeli pobór prądu w danym pomieszczeniu ma być wysoki.

Zobacz także: Oświetlenie LED - czy warto je stosować?

Kolejnym ważnym krokiem podczas projektowania instalacji elektrycznej jest zaplanowanie włączników, rozmieszczenie źródeł światła oraz gniazdek elektrycznych w każdym pomieszczeniu. Jednak ten krok poprzedza wstępne rozmieszczenie mebli w domu. Ma to kluczowe znaczenie, abyśmy nie zasłonili włącznika światła, lub zaplanowanego kinkietu szafą.

Przedpokój

W przedpokoju zazwyczaj nie potrzeba zbyt wielu gniazdek elektrycznych, jednak budując dom warto zainstalować choć jedno. Jeżeli nasz przedpokój jest duży warto zaplanować dwa włączniki światła na początku i na końcu pomieszczenia. Będzie to niezbędne, abyśmy wchodząc do domu nie musieli wyłączać światła, a następnie przechodzić przez ciemne pomieszczenie.

Zobacz także: Jak oświetlić przedpokój?

Kuchnia

Jeżeli korzystamy z kuchenki elektrycznej musimy wziąć pod uwagę pobór prądu wszystkich urządzeń kuchennych, gdyby działały w jednym momencie. Nie zawsze korzystamy właśnie w ten sposób, jednak przygotowując obiad możemy włączyć płytę indukcyjną, piekarnik i czajnik elektryczny. Jeżeli nie rozplanujemy instalacji w odpowiedni sposób może to prowadzić do jej przeciążenia.

Poza gniazdami elektrycznymi na urządzenia zamontowane na stałe powinniśmy zaplanować jak dużo urządzeń przenośnych planujemy używać. Łatwo dostępnych źródeł prądu powinno być odpowiednio dużo aby podłączając urządzenie elektryczne nie trzeba było odłączać innego. Nie jest to czynność skomplikowana, ale w trakcie gotowania będzie uciążliwa dla tego starajmy się tego unikać już na etapie projektowania instalacji.

Salon

Projektując instalację w salonie musimy przewidzieć miejsce ustawienia urządzeń multimedialnych takich jak kino domowe. W tym pomieszczeniu potrzebna będzie dużo większa ilość gniazd elektrycznych niż gdziekolwiek indziej w domu. Jeżeli planujemy zamontować telewizor na ścianie musimy pamiętać o poprowadzeniu specjalnego tunelu tak, aby nie było widać przewodów opadających za urządzeniem. W przypadku rozwijanego ekranu z sufitu powinniśmy doprowadzić do niego prąd i zainstalować jego sterownik w ścianie tak aby nie sprawiało nam trudności korzystanie z niego podczas rozwijania i zwijania ekranu. Jednocześnie decydując się na takie rozwiązanie musimy po przeciwległej stronie pokoju przewidzieć źródło prądu dla rzutnika.

Zobacz także: Ustawienie telewizora w salonie – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszym świecie urządzeń mobilnych często potrzebujemy dostępu do prądu, dlatego warto obok kanapy zamontować gniazdko elektryczne. Będzie to o wiele bardziej estetyczne i praktyczne niż poprowadzenie w naszym nowym domu przedłużacza przez cały pokój tylko dla tego, że zapomnieliśmy w którym miejscu salonu najczęściej ładujemy nasz tablet.

Włączniki światła również powinny być tak skonfigurowane, abyśmy mogli włączać tylko część oświetlenia. Ma to duże znaczenie, ponieważ siedząc przy stole nie musimy oświetlać całego salonu co w znaczny sposób przełoży się na zużycie prądu.

Sypialnia

Sypialnia jest miejscem w którym nie będziemy potrzebowali tak dużej ilości gniazdek elektrycznych jak w kuchni, czy w salonie. Tutaj możemy zaplanować większą liczbę włączników, tak aby zapalone światło przy drzwiach można było wyłączyć dodatkowym włącznikiem bez konieczności wstawania z łóżka.

Schody

Oświetlenie schodów jest bardzo ważnym elementem instalacji elektrycznej. Powinno być zaprojektowane tak, abyśmy mogli włączyć je zarówno na początku, jak i na końcu ciągu komunikacyjnego. Praktycznym rozwiązaniem może być zainstalowanie fotokomórki, która podświetli nasze schody gdy wykryje ruch w odpowiedniej odległości od nich.

Jakie źródła światła wybrać?

Producenci oświetlenia opartego na różnego rodzaju diodach projektują dla nas coraz nowsze zamienniki znanych nam dotychczas źródeł światła. Żarówki ledowe są dostępne na praktycznie każdy gwint, czy rodzaj złącza. Dodatkowo możemy wybrać temperaturę barwową żarówki, jej moc, a nawet kolor światła. Różnorodność produktów sprawia, że każdy może wybrać odpowiedni model dla siebie. Koszt takiej żarówki jest nieznacznie wyższy od pozostałych źródeł światła dostępnych na rynku, ale jego właściwości sprawiają, że inwestycja szybko się zwróci.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...