Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Redakcja Dom
rozwiń więcej
Gaśnica. Fot. Fotolia / Fotolia
Sprzęt gaśniczy w domu, to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy obawiamy się pożaru i poniesionego z nim ryzyka. Do podręcznego sprzętu gaśniczego, który możemy w dowolnej chwili zakupić i przechowywać w domy zaliczamy np. różnego rodzaju gaśnice i koce gaśnicze.

Gaśnice

Gaśnica jest chyba najbardziej znanym rodzajem sprzętu gaśniczego. Gaśnica, to niewielki, szczelnie zamknięty zbiornik pod ciśnieniem, w wnętrzu którego znajduje się środek gaśniczy.

Wyróżniamy kilka rodzajów gaśnic. Są to: gaśnice pianowe, gaśnice śniegowe i gaśnice proszkowe. Każda z gaśnic, stosowana jest do gaszenia innego typu pożaru.

Gaśnice pianowe – w tego typu gaśnicach środkiem gaśniczym jest piana, która pojawia się w wyniku zmieszania kwasu ze środkiem alkalicznym znajdującym się w gaśnicy. Gaśnice pianowe świetnie nadają się do gaszenia pożarów z grupy A i B. Gaśnice te nie nadają się do gaszenia urządzeń elektrycznych.

Gaśnice śniegowe – zawierają skroplony dwutlenek węgla CO2, który uwalnia się poprzez odkręcenie zaworu i skierowania gazu na źródło ognia. Uwolniony CO2 ogranicza dostęp tlenu do źródła ognia jednocześnie obniżając temperaturę. Gaśnice śniegowe są bardzo powszechnie stosowane. Stosuje  się je wszędzie tam, gdzie różne środki gaśnicze mogą wyrządzić szkody. Podczas stosowania gaśnic śniegowych, należy uważać, aby strumień CO2 nie skierować na ciało – może to spowodować odmrożenia.   

Gaśnice proszkowe – w tego typu gaśnicach środkiem gaśniczym jest specjalny proszek gaśniczy znajdujący się pod ciśnieniem gazu np. azotu. Działanie gaśnicze proszku polega na ograniczeniu dopływu tlenu do palącego się materiału. Gaśnice proszkowe można stosować w takim samym zakresie, jak gaśnice śniegowe.

Podczas korzystania z gaśnic, należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji obsługi znajdującej się na gaśnicy.

Agregaty gaśnicze

Agregaty gaśnicze to duże gaśnice, zawierające większą ilość środka gaśniczego, niż standardowe gaśnice. Z racji swojej masy, agregaty gaśnicze wyposażone są w koła, które ułatwiają ich przemieszczanie.  W jednym agregacie gaśniczym może znajdować się od 50 do 250 kg środka gaśniczego – dzięki temu wydajniejsze jest gaszenie pożarów o większych rozmiarach.  Aby móc obsługiwać agregat potrzebne są dwie osoby. Agregaty gaśnicze raczej rzadko stosuje się w domach. Najczęściej stosuje się je  w zakładach przemysłowych i obiektach użyteczności publicznej.

Koce gaśnicze

To niewielkie środki gaśnicze. Koce gaśnicze wykonuje się z niepalnych materiałów. Najczęściej jest to włókno szklane. Gaszenie kocem gaśniczym polega na zmniejszeniu dopływu tlenu  do palącego się materiału. Użycie koca polega na okryciu nim źródła ognia i dokładnym dociśnięciu do podłoża.

Z pośród ogólnie dostępnych środków gaśniczych, które możemy mieć w domu najlepiej zdecydować się na jedną z gaśnic lub koc gaśniczy. Zawsze też, możemy mieć w posiadaniu oba te środku. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów gaśniczych i środków zapobiegających pożarom. Mało popularne choć czasem stosowane są także hydronetki. Te niewielkie zbiorniki o pojemności ok. 10 l z wbudowaną pompką również mogą pełnić rolę zabezpieczenia przeciwko pożarowi.

To czy zdecydujemy się na jeden środek czy kilka zależy tylko od nas. Jeśli zdecydujemy się na zakup gaśnic, warto kupić kilka sztuk i rozmieścić je we wszystkich pomieszczeniach w domu, w których istnieje ryzyko pożaru np. w kuchni, kotłowni oraz w garażu.

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...