Jak zbudować własną oczyszczalnię?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
rozwiń więcej

Kiedy zamierzasz wybudować przydomową oczyszczalnię zamiast szamba, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Są to między innymi uregulowania prawne oraz dobór odpowiedniego typu oczyszczalni do rodzaju gruntu i poziomu wód gruntowych. Artykuł przeprowadzi Cię przez te i inne istotne kwestie dotyczące budowy oczyszczalni.

Przepisy a twoja przyszła oczyszczalnia

To czy będziesz mógł w ogóle rozpocząć budowę oczyszczalni zależy od uregulowań formalno-prawnych, które dotyczą twojego domu. Lokalne władze samorządowe ustalają bowiem, w jaki sposób mają być gromadzone i odprowadzane ścieki z gospodarstw domowych na określonym terenie. Te regulacje prawne możesz znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub w formie uchwały samorządu gminy. Dodatkowym ograniczeniem prawnym o którym musisz pamiętać jest też konieczność zachowania odległości 30 m między studnią a miejscem odprowadzenia ścieków (ciągiem drenarskim, studnią chłonną). Taki zapis prawny powoduje, że jeżeli posiadasz mniejszą działkę to budowa oczyszczalni jest niemożliwa, chyba, że na działki doprowadzony jest wodociąg, a twoi sąsiedzi wyrażą zgodę na taką budowę.

Zobacz także: Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?

Jaki rodzaj oczyszczalni wybrać?

Optymalne warunki do budowy oczyszczalni to grunt przepuszczalny, o poziomie wód gruntowych poniżej 2 m. Na takim gruncie możesz wybudować stosunkowo tanią i wygodną w użytkowaniu oczyszczalnię z drenażem rozsączającym. Zajmuje ona jednak dość dużą powierzchnię (ok. 100 m² dla 4-osobowej rodziny). Dreny co prawda schowane są w gruncie, ale znacznie ograniczą twoją możliwość zagospodarowania działki. Jeżeli na twojej działce poziom wód gruntowych jest wysoki to musisz ułożyć dreny w warstwie filtracyjnej w formie nasypu o wysokości, która zapewni odstęp przynajmniej 1,5 m między rurą drenarską a najwyższym poziomem wód gruntowych. Natomiast jeżeli twoja działka jest mała i dodatkowo posiada niekorzystne warunki wodno-gruntowe alternatywnym rozwiązaniem jest oczyszczalnia ze złożem biologicznym lub sekwencyjna (SBR). Jednak zastosowanie tego rozwiązania będzie wymagać od Ciebie doprowadzenia energii elektrycznej koniecznej do zasilania pomp i napowietrzaczy, a zainstalowane urządzenia mechaniczne wpływają na większą ich awaryjność. Wysoką zdolnością oczyszczania ścieków charakteryzują się też oczyszczalnie roślinne, w których funkcję złoża biologicznego pełni system korzeniowych, odpowiednio dobranych roślin. Mogą być one jednak dość kapryśne w działaniu, zwłaszcza przy nierównomiernym dopływie ścieków.

Działania konserwacyjne dotyczące oczyszczalni

Działaniem, które będziesz musiał okresowo (przeciętnie raz do roku) wykonywać, będzie usuwanie osadów stałych ze zbiornika wstępnego. Ewentualnie dodatkowym Twoim obowiązkiem będzie czyszczenie lub wymiana wkładów filtracyjnych, a w oczyszczalniach wyposażonych w urządzenia mechaniczne – bieżąca ich konserwacja. Okres, w którym będziesz mógł się cieszyć poprawnym działaniem oczyszczalni, to 15–20 lat. Po tym czasie będziesz musiał wymienić złoża filtracyjne i biologiczne oraz przełożyć dreny rozsączające.

Zobacz także: Jak dobrać odpowiedni zasobnik ciepłej wody?

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...