Jak należy wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie?

Jarosław Olszewski
Elektrofarm
rozwiń więcej
Ze względów bezpieczeństwa instalacje oświetleniową w ogrodzie należy zostawić elektrykowi z uprawnieniami elektrycznymi.

Na sam początek pamiętajmy, żeby najpierw wykonać instalację elektryczną na własne potrzeby, a następnie kolejne etapy wizażu ogrodu. Ciężko nam będzie później patrzeć, jak ktoś rujnuje nam ogród, by położyć kilka być może niezbędnych kabli dla oświetlenia np. ścieżki

Aczkolwiek, jeśli ogród mamy już założony i nie chcemy go rujnować dla kilku lampek doświetlających nam ścieżkę w ogródku, pewną alternatywą jest oświetlenie solarne, coraz częściej stosowane w naszych ogrodach.

Ze względów bezpieczeństwa instalacje oświetleniową w ogrodzie należy zostawić elektrykowi z uprawnieniami elektrycznymi. Instalacja taka powinna być zabezpieczona dodatkowo. Mowa tutaj o zabezpieczeniach różnicowo-prądowych.

Zasilanie i układanie kabli w ogrodzie

Ułożenie kabli zależy od powierzchni ogrodów i ilości montowanych źródeł światła. Jeśli ogród nie ma znacznej powierzchni, czy mowa o kilku punktach wzdłuż dojścia do budynku, preferowana jest instalacja zasilona napięciem 12 lub 24 V. Możemy ją prowadzić na dowolnej głębokości i w zasadzie bez większych problemów z doborem kabla (nie przewodu). Natomiast, jeśli mowa o działkach o znaczącej powierzchni użytkowej należy instalacje układać w rurach osłonowych kablem YKY (min. 2.5 mm2). Należy pamiętać o tym, że trasa, którą będzie biegł kabel zasilający poszczególne lampy czy gniazda, nie powinna przebiegać w sąsiedztwie dużych drzew, wzdłuż fundamentów, rur wodociągowych czy innych odbiorów budynku. Kable zawsze trzeba prowadzić w prostych odcinkach (nigdy łukiem). Kable należy umieszczać w wykopie o głębokości 70 cm, a około 30 cm nad nimi umieścić taśmę ostrzegawczą. 

Zobacz także: Nowoczesne instalacje – rozwiązania modułowe


Najlepiej, aby taka instalacja była zasilona z rozdzielni elektrycznej przeznaczonej specjalnie na potrzeby ogrodu, bądź zasilona z odrębnej, np. garażu.
Do sterowania oświetleniem najlepiej stosować wyłączniki zmierzchowe, czujniki ruchu czy czasowe wyłączniki zainstalowanych w tablicy elektrycznej ogrodu. Czujniku ruchu mogą niekiedy przestrzec o zbliżającym się niebezpieczeństwie, jakim są złodzieje.
Jeśli w swoim ogrodzie posiadamy basen czy oczko wodne, oświetlenie takie będzie wyglądać inaczej. Sprawa się zmienia ze względów bezpieczeństwa.

Cechy takiego oświetlenia to:
-wszystkie części czynne dodatkowe muszą być uziemione na wypadek przepięcia
- zasilanie napięciem bezpiecznym
- dodatkowymi zabezpieczeniami dla instalacji basenowych czy oczek wodnych na wypadek porażenia prądem elektrycznym.

Zobacz także: Jak zamontować szynę oświetleniową?

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...