Jakie są rodzaje pompy ciepła?

Artur Nowotka
rozwiń więcej

Dynamicznie rozwijający się rynek pomp ciepła jako alternatywnej metody pozyskiwania energii oferuje ogromną ilość typów i modeli pomp ciepła. Można je podzielić zasadniczo na trzy typy urządzeń pozyskujących energię z otoczenia.

Pompy ciepła „grunt – woda”

Pompy ciepła grunt - woda są konstruowane z wykorzystaniem gruntowego wymiennika ciepła poziomego lub pionowego. Energia pobierana jest z gruntu poniżej strefy przemarzania (około 1,6-2m poniżej poziomu gruntu zależnie od lokalizacji geograficznej). Gruntowy wymiennik ciepła to nic innego jak rury, najczęściej polietylenowe, zakopane pod powierzchnią ziemi i ułożone w kształt „ślimaka” lub „grzebienia”. Wewnątrz rur płynie roztwór wody i glikolu, który pobiera ciepło z gruntu, aby potem przekazać go ogrzewanemu domowi. Powierzchnia takiego wymiennika musi być odpowiednio duża aby pokryć możliwie całe zapotrzebowanie na ciepło domu. Powierzchnia takich wymienników jest przeważnie od 1,5 do 2 razy większa od powierzchni ogrzewanego domu.

Zobacz także: Co to jest COP oraz EER, czyli jak świadomie dobrać klimatyzator?

Tego typu pompa ciepła może służyć jako źródło energii zimą ponieważ temperatura gruntu poniżej strefy przemarzania waha się od 7 do 120°C. Zimą zaś ta sama temperatura jest na tyle niższa od temperatury powietrza atmosferycznego, że można ją wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń w systemach wody lodowej.

Pompy ciepła „woda – woda”

Pompy ciepła typu woda – woda są konstruowane z wykorzystaniem wody jako źródła ciepła lub chłodu. W celu poboru energii najczęściej wykonywane są odwierty do wód głębinowych lub powierzchniowych. Pobrana stamtąd woda jest przesyłana do wymiennika ciepła, gdzie odbiera się jej energie cieplną (lub przekazuje), aby następnie zrzucić z powrotem do źródła. Warto pamiętać, że aby móc wykorzystać ten typ pompy ciepła potrzebne jest nam odpowiednie zezwolenie wodno-prawne. System ten jest najtańszym rozwiązaniem lecz nie zawsze wykonalnym ze względu na warunki geologiczne.

Zobacz także: Czym jest komfort cieplny?

Pompy ciepła „powietrze – woda”

Pompy ciepła typu powietrze – woda są konstruowane z wykorzystaniem powietrza atmosferycznego. W układach tych wykorzystuje się freony jako substancje pośredniczące w wymianie ciepła pomiędzy powietrzem atmosferycznym a wodą w instalacji. Jest to bardzo energooszczędne rozwiązanie ze względu na wysokie sprawności energetyczne. Należy jednak być świadomym ograniczeń tego systemu. Praca tego typu układów w temperaturach ujemnych jest ograniczona ze względu na kondensację pary wodnej na wymienniku ciepła i jej zamarzanie. W takim przypadku urządzenie wchodzi w tryb rozmrażania, a w tym trybie nie pracuje na ogrzewanie. W nowoczesnych pompach ciepła z regulacją temperatury skraplania freonów problem ten jest ograniczany do minimum.

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...