Czym jest inteligentny budynek?

Mariusz Jasiński
rozwiń więcej
Inteligentny dom, to dom sterowany jednym przyciskiem, wykonujący wszystkie, wcześniej zaplanowane czynności w sposób w pełni automatyczny fot. Elswar

Inteligentny budynek to dom, w który automatyzację wykonano w taki sposób aby budynek sam obniżył temperaturę w pokojach, kiedy jest za gorąco, wyłączy sprzęt elektroniczny, a w razie potrzeby sam zasunął rolety w oknach po wyjściu domowników.

Ile razy nie zakręcona woda łazience spowodowała zalanie pomieszczeń a włączona ładowarka wywołała spięcie w instalacji elektrycznej. A może niezasunięte rolety stały się zachętą dla złodzieja? Inteligentne instalacje to nowoczesne rozwiązania, dzięki którym mieszkańcy domów jednorodzinnych oraz pracownicy biur czy nowoczesnych hoteli nie będą musieli pamiętać o takich czynnościach, jak wyłączenie światła, komputera czy zamknięcie drzwi na klucz. Pomimo tego, że technologia jest dość droga, staje się coraz bardziej popularna i ma coraz więcej zwolenników.

Dom sterowany jednym przyciskiem

Inteligentny dom, to dom sterowany jednym przyciskiem, wykonujący wszystkie, wcześniej zaplanowane czynności w sposób w pełni automatyczny, niewymagający ingerencji domowników – mówi Mariusz Jasiński, ekspert z poznańskiej firmy Elswar specjalizującej się w projektach i montażu inteligentnych instalacji. Klucz stanowi jednostka centralna sterująca wszystkimi poddanymi pod nią urządzeniami. Należy zatem zapomnieć o sytuacji, w której instalacje odpowiadające za oświetlenie, ogrzewanie czy pracę sprzętów stanowiły niezależne od siebie podzespoły. Nowoczesne instalacje umożliwiają sterowanie elektryką w domu czy biurze z jednego miejsca – stałego, jak np. panel umieszczony na ścianie lub mobilnego – za pośrednictwem pilota, telefonu komórkowego czy komputera podłączonego do sieci.

Czasem zdarzy się, że przez zwykłe zapomnienie lub z lenistwa nie wyłączymy światła w pokoju, kuchni czy łazience. Odpowiednio zaprogramowana instalacja inteligentna, sama wyłączy światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, a włączy w momencie, kiedy ktoś się w nim pojawi. W taki sam sposób rozwiążemy także problem ogrzewania czy klimatyzacji, zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Nieumiejętne zarządzanie energią może przysporzyć sporo problemów, zwłaszcza jeśli mieszkamy w domu o dużej powierzchni. Inteligentna instalacja pozwoli nam kontrolować temperaturę w pomieszczeniach oraz zadba o komfort cieplny domowników nie naruszając zbytnio zasobów portfela.

Dla kogo są przeznaczone inteligentne instalacje?

Magistrala komunikacyjna może obejmować praktycznie wszystkie sprzęty domowe – wentylację, grzejniki, oświetlenie, żaluzje, rolety, domofony, bramy, choć jak przyznają eksperci firmy Elswar, na tę chwilę najpopularniejszymi instalacjami są te, które pozwalają na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem oraz klimatyzacją. W praktyce sterować można wszystkim, ograniczeniem mogą być jedynie posiadane fundusze inwestora.

Jak mówi Mariusz Jasiński: - Obecnie inteligentne instalacje montuje się najczęściej w biurach, restauracjach, hotelach oraz domach, tych nowobudowanych oraz już stojących, w których priorytetem jest bezpieczeństwo przebywających w nich osób. Nowoczesne instalacje sprawdzają się także tam, gdzie wśród domowników są małe dzieci: - Wiele gadżetów, które wymagają podłączenia do prądu, po zakończeniu zabawy odchodzi w zapomnienie zostawiając po sobie wtyczkę w kontakcie. Wówczas bardzo łatwo o zwarcie, a nawet ryzyko pożaru - dodaje Jasiński. 

Inteligentne instalacje, za pomocną tylko jednego przycisku na panelu sterującym, odetną nam prąd w pożądanych pomieszczeniach kiedy, nie będziemy w nich przebywać. Funkcja ta, bardzo przydaje się w ciągu dnia, kiedy dzieci zostają same w pokoju lub w nocy, gdy czujność rodzicielska jest niemal całkowicie uśpiona. Nowoczesne instalacje świetnie nadają się także dla osób starszych, które z racji swojego wieku, nie mają już siły na wielokrotne powtarzanie pewnych czynności lub mają trudności z poruszaniem się po mieszkaniu.

Dodatkowe zalety

Inteligentne instalacje umożliwiają sterownie elektryką wewnątrz wszystkich pomieszczeń w domu jednorodzinnym, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Instalację można także stosować w mieszkaniach. Skomputeryzowany budynek można otwierać bez kluczy, jedynie za pomocą magnetycznych czujek. Dodatkowym zabezpieczeniem może być także możliwość zaprogramowania systemu alarmowego w taki sposób, aby włączać światło w momencie pojawienia się w budynku niepożądanego gościa.

Dzięki inteligentnej instalacji, możemy sterować także sprzętem grającym i oświetleniem. Bez odchodzenia od stołu czy wstawania z kanapy, możemy kontrolować głośność natężenia dźwięku, oraz przyciemnić światło tworząc kameralną atmosferę.

Inteligentne instalacje – to technologia, która podnosi komfort życia, przynosi oszczędności oraz, co najważniejsze – bezpieczeństwo dla wszystkich domowników.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...