Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?

Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.
rozwiń więcej
Prace przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione

Prace przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione. To od doświadczenia i wiedzy tych osób zależy bezpieczeństwo użytkowników oraz zwierząt znajdujących się w pobliżu tych urządzeń, a więc bezpieczeństwo każdego z nas.

Poziom zagrożenia

W zakresie domowych instalacji elektrycznych mamy do czynienia na ogół z napięciem przemiennym 230 V (tzw. napięcie fazowe) oraz 400 V w obwodach tzw. siły (zasilanie 3-fazowe). Poziomy tych napięć stanowią zagrożenie dla każdego organizmu żywego, dlatego też wszelkie manipulacje przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych wymagają wiedzy i doświadczenia od osób wykonujących te czynności. Błędy popełnione przy tego typu pracach skutkować mogą nie tylko zagrożeniem dla osób je wykonujących, ale również dla osób postronnych, użytkujących w późniejszym czasie dane urządzenia lub instalacje.

W normalnych warunkach środowiskowych (np. pokój dzienny, pomieszczenia suche), za napięcie bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka, przy długim kontakcie z jego organizmem, uważa się wartość nie większą niż 50 V (napięcia przemiennego). W niektórych przypadkach, gdy występują warunki szczególnego zagrożenia życia, napięcie bezpieczne to maksymalnie 25 V (np.: łazienki, sauny).

Osoba uprawniona

Polskie prawo określa do jakich prac wymagane są odpowiednie kwalifikacje zawodowe, a mianowicie jest o tym mowa w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dn. 28.04.2003r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz.U. 2003 nr 89. poz. 828.).

Do takich prac należą, m.in.: montaż gniazd i oświetlenia, podłączanie urządzeń na stałe (kuchenka elektryczna), wymiana bezpieczników (wyłączników nadprądowych) oraz wszelkie przełączenia w puszkach instalacyjnych.

Do różnych prac wymaga się różnych zakresów posiadanych uprawnień, jednakże stanowi to odrębny temat, wykraczający poza ramy tego artykułu. Ponadto osoba posiadająca świadectwo kwalifikacyjne ma obowiązek ocenić, czy zakres robót nie przekracza jego kompetencji.

Ile „może” użytkownik nieuprawniony

Zgodnie z § 4. ww. Rozporządzenia, nie wymaga się posiadania uprawnień w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących „urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi”.

Zapis powyższy oznacza, że nie wymaga się jakichkolwiek kwalifikacji i uprawnień do obsługi urządzeń, jak np. AGD i RTV, jeżeli urządzenia te posiadają instrukcję obsługi i spełniają powyższe warunki napięcia znamionowego i mocy znamionowej.

Warunek posiadania instrukcji użytkowania jest zazwyczaj spełniony, ponieważ takich instrukcji wymagają odrębne przepisy. Podobnie pozostałe warunki dotyczące napięcia znamionowego oraz mocy znamionowej. Wyjątek mogą stanowić, np. przepływowe podgrzewacze wody, których moc znamionowa niekiedy przekracza wartości 20 kW. Na szczęście takie urządzenia nie są zbyt często u nas instalowane.

Podsumowanie

W domowych instalacjach elektrycznych występuje napięcie niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt, jednakże fakt ten nie stanowi przesłanki do uznania tych instalacji i urządzeń za bezwzględnie niebezpieczne i zabronione. Od użytkownika wymaga się, aby stosował się do załączanych (do odkurzaczy, pralek, czy zmywarek) instrukcji użytkowania, a także dbałości o ich stan techniczny z pomocą osób do tego uprawnionych.

Zobacz także: Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny instalacji elektrycznej?

Regularne przeglądy i sprawdzenia instalacji domowych i zabezpieczeń w celu oceny ich stanu technicznego przez osoby uprawnione, a także ich prawidłowa eksploatacja (użytkowanie), pozwalają na istotne zminimalizowanie zagrożeń związanych z występującym potencjałem w sieci.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...