Drzwi - wizerunek estetyczny cz. II

arch. wnętrz Kinga Śliwa
rozwiń więcej
Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Stylistyka i wykończenie drzwi są bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza. Forma drzwi bywa zróżnicowana i dostosowana do wnętrz, w jakich występują oraz jakie pomieszczenia oddzielają.

W stylowych wnętrzach najlepiej prezentują się drzwi wykonane z drewna z widocznym rysunkiem słojów, których forma może być wzbogacona rzeźbieniami, kasetonami lub przeszkleniem witrażowym lub grawerowanym. W pomieszczeniach nowoczesnych efektownie wyglądają drzwi wykonane w całości z mlecznego szkła, czasami osadzonego w aluminiowej ramie lub drzwi z płyty pilśniowej, obłożonej laminatem, który produkowany jest w różnych kolorach, fakturach i wzorach. Takie drzwi można również zastosować we wnętrzach tradycyjnych, w których pojawiają się współczesne detale. Formę skrzydła drzwiowego można uatrakcyjnić montując odpowiednie okucia, których szeroki wachlarz jest dostępny na rynku.

Funkcja pomieszczenia a drzwi

Funkcja i przeznaczenie pomieszczenia bezpośrednio wpływają na rodzaj zastosowanych drzwi. Sypialnię zamkniemy drzwiami pełnymi, aby zapewnić komfort odpoczywającym domownikom, łazienka powinna być oddzielona drzwiami otwierającymi się na zewnątrz pomieszczenia, o minimalnej szerokości 0,8 m, wyposażonymi w otwór wentylacyjny w dolnej części, o powierzchni nie mniejszej niż 0,22 m. Kuchnia i jadalnia to pomieszczenia, w których sprawdzą się drzwi wahadłowe, pozwalające na szybką komunikację, a częściowe ich przeszklenie urozmaici formę. W drzwiach separujących przedpokój od garderoby lub szaf wnękowych, można zainstalować lustro, powiększające optycznie przestrzeń.

Rodzaje drzwi a sposób ich otwierania

Ze względu na sposób otwierania, można wyróżnić drzwi rozwieralne, otwierane w jedną stronę, najczęściej do środka pomieszczenia lub wahadłowe wyposażone w specjalne zawiasy. W wąskich pomieszczeniach i wszędzie tam, gdzie utrudniona jest komunikacja pomiędzy pomieszczeniami, wygodnym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, w których skrzydło chowa się w ścianie, lub drzwi harmonijkowe o skrzydle wykonanym z wąskich elementów połączonych zawiasami lub elastycznym tworzywem. W podobny sposób funkcjonują drzwi łamane (składane), w których skrzydło podzielone jest na dwie, trzy lub cztery części.

Drzwi przesuwne w nowoczesnym wnętrzu, oddzielają pomieszczenie od garderoby. Fronty drzwi wykonane są z hartowanego szkła mlecznego, osadzonego w aluminiowej ramie. Jako materiał wypełnienia drzwi można zastosować płytę laminowaną, fornirowaną, blachę stalową, a nawet wiklinę. Wybór zależy od charakteru wnętrza.

Dokonując zakupu drzwi należy zwrócić uwagę na odporność ogniową, oznaczoną symbolem EI, określaną w minutach - 30, 60, 90, 120, co oznacza zdolność powstrzymywania w czasie, rozprzestrzeniania się pożaru. Dobrze zaprojektowane drzwi przyczyniają się do wygody ich użytkowania, dzięki dobrej jakości udokumentowanej odpowiednim atestem, drzwi wytrzymają wiele lat i nie stracą swojej atrakcyjnej formy.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...