Zasady bhp podczas prac na dachu

Justyna Hek
rozwiń więcej
Jak powszechnie wiadomo, prace na wysokościach, w tym prace na dachach, należą do szczególnie niebezpiecznych. W związku z tym bardzo istotne jest przestrzeganie wymogów BHP podczas ich wykonywania. Powinien o to zadbać nie tylko pracodawca, czy kierownik budowy, lecz także każdy z pracowników. Jakie zasady BHP obowiązują podczas prac na dachu?

Przepisy BHP określają prace na wysokościach, w tym na dachu, jako prace szczególnie niebezpieczne. W związku z tym pracodawca ma obowiązek zadbania o odpowiedni sprzęt zapewniający bezpieczeństwo pracownikom wykonującym prace na wysokościach, a także o nadzór nad tego typu pracami. Prace na dachach zależą przede wszystkim od charakterystyki obiektu, na którym dach jest wykonywany. Od tego, w jaki sposób będą prowadzone prace, czym pokrywany będzie dach i jak będą transportowane materiały konieczne do wykonania pokrycia, zależą środki bezpieczeństwa, które należy przedsięwziąć.

Wejście i zejście z dachu

Bardzo istotne jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji – wejścia i zejścia z dachu. Do tego celu mogą posłużyć rusztowania z wydzielonym pionem komunikacyjnym montowane w miejscu wykonywanych prac. Wówczas dzięki tego typu konstrukcji mamy dostęp do krawędzi dachu – najniebezpieczniejszej części, na której prowadzone są prace – i jednocześnie posiadamy dodatkowe miejsce do przechowywania potrzebnych narzędzi. Możemy także zastosować rusztowanie wieżowe stojakowe lub przejezdne. Przy wykorzystaniu rusztowania przejezdnego niezbędne będzie odpowiednie zabezpieczenie przed niespodziewanym przemieszczeniem. Jeśli pracodawca decyduje się na to, aby pracownicy używali wyłącznie drabiny, musi pamiętać, że sprawdza się ona tylko przy krótkotrwałych pracach na niewielkich wysokościach. W innych przypadkach lepiej zamontować rusztowanie.

Transport materiałów na dach

Należy również zadbać o bezpieczny transport materiałów potrzebnych do wykonywania prac na dachu. Jeśli to możliwe należy wykorzystywać żurawie, dźwigi budowlane i wciągarki ręczne albo mechaniczne. Tego typu transport towarów nie tylko odciąży pracowników, lecz także wpłynie na bezpieczeństwo. Ważne jest także zamontowanie odpowiednich rur, rynien lub rękawów zsypowych, które pozwolą na szybkie wyrzucanie odpadów bez konieczności ich ręcznego znoszenia z dachu.

Zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości

Przede wszystkim jednak nie wolno zapominać o podstawowych zabezpieczeniach – balustradach, siatkach ochronnych i siatkach bezpieczeństwa. Są to tak zwane środki ochrony zbiorowej, bez których nie należy w ogóle dopuścić do rozpoczęcia prac. Oprócz tego przy pracach na wysokościach stosuje się środki ochrony indywidualnej – na przykład szelek bezpieczeństwa.

Zobacz także:  Zasady bhp podczas montażu okablowania

Zobacz także:  BHP podczas wykonywania robót ziemnych

Zobacz także:  Zasady bezpiecznej pracy na budowie

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...