Budowa domu na działce zagrodowej

Justyna Hek
rozwiń więcej
Osiedle przy ul. Gospodarskiej zmieści się w nowe limity "Rodziny na Swoim". Fot. Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk.
Działka zagrodowa nazywana również bywa działką siedliskową, gdyż mogą na niej stanąć wyłącznie budynki w zabudowie zagrodowej – budynki mieszkalne, obiekty gospodarcze, hodowlane lub rolnicze, czyli obiekty związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego albo leśnego. Czy można wybudować na działce zagrodowej dom jednorodzinny? Jakich formalności należy się spodziewać w związku z budową domu na tego typu działce?

Działka siedliskowa, czy inaczej działka zagrodowa nie jest dokładnie definiowana, co utrudnia jej określenie i tym samym możliwość wykorzystania działki tego typu wydaje się być nieco skomplikowana. Sprawa budowania domu na działce zagrodowej nie jest ściśle określona tak jak w przypadku działki leśnej. Na jakie trudności można się natknąć jeśli chce się wybudować dom jednorodzinny na działce zagrodowej?

Definicja działki zagrodowej

Tak jak wspomniano, nie istnieje dokładna definicja działki zagrodowej, określa się ją przez rodzaj budynków, jakie mogą być na niej wybudowane. Działka zagrodowa z założenia ma służyć do wytworzenia kompleksu budynków związanych z pracą rolników, w zależności od tego na produkcję jakiego typu są ukierunkowani. Oczywiście jest możliwe postawienie domu mieszkalnego na działce zagrodowej, jednak jeśli nie planujemy związać swojego życia z rolnictwem, może to być zdecydowanie utrudnione. Na terenie działki zagrodowej mamy prawo bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę postawić parterowe budynki gospodarcze do 35 m2, jednak nie dłuższych niż 4,80 m, szczelne zbiorniki na gnojowicę o pojemności do 25 m3, suszarnie kontenerowe, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 21 m2, płyty betonowe przeznaczone do składowania obornika i naziemne silosy (do przechowywania sypkich materiałów) o wysokości do 4,50 m i pojemności do 30 m3. Pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego bez problemów uzyska osoba pracująca w rolnictwie, inaczej sprawa będzie wyglądała w przypadku osób niezwiązanych z produkcją żywności.


Formalności związane z budową domu na działce zagrodowej

Dużo łatwiej uzyskać pozwolenie na budowę domu na działce zagrodowej jeśli w gminie istnieje plan zagospodarowania przestrzennego. Z reguły określa on jak duża powierzchnia kupionej działki daje możliwość budowy domu – wówczas należy kupić właśnie taką ilość i uzyskanie pozwolenia nie powinno stanowić problemu. W sytuacji kiedy w gminie nie ma takiego planu zagospodarowania, pozwolenie na budowę otrzymamy bez konieczności większych formalności tylko wówczas, gdy wielkość działki przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie – często jest to duża powierzchnia, od 7 ha do nawet 20 ha.

Zobacz także:  Budowa domu na działce leśnej

Zobacz także:  Wybieramy miejsce na budowę domu. Poradnik

Zobacz także:  Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...