Projektowanie budynków mieszkalnych wielorodzinnych

Justyna Hek
rozwiń więcej
nieruchomości Fot. Fotolia / Fotolia
Podstawowe wyróżniane rodzaje budynków mieszkalnych wielorodzinnych to niskie, średnio wysokie, wysokie i wysokościowe. Oprócz tego ze względu na układ komunikacji wewnętrznej budynki mieszkalne dzielimy na klatkowe, korytarzowe, galeriowe, punktowe lub mieszane. Jakie są ogólne zasady projektowania tego typu budynków? Co warto wiedzieć o projektowaniu budynków mieszkalnych?

Budynki mieszkalne wielorodzinne możemy podzielić ze względu na ich wysokość lub ze względu na układ komunikacji wewnętrznej. Istnieją także różne typy konstrukcji budynków mieszkalnych. Przy projektowaniu budynków mieszkalnych ważne są również ogólne zasady projektowania samych mieszkań w tego typu budownictwie.

Rodzaje budynków mieszkalnych wielorodzinnych

Budynki mieszkalne wielorodzinne ze względu na ich wysokości dzielimy na niskie – do czterech kondygnacji, średnio wysokie – do dziewięciu kondygnacji, wysokie – od 25 do 55 m wysokości i wysokościowe osiągające powyżej 55 m. Zgodnie z przepisami dotyczącymi tego typu budynków, budynki średnio wysokie powinny być wyposażone w windy, mogą także posiadać zsyp na śmieci. Istotne jest również, że im wyższy budynek tym wyższe także wymagania przeciwpożarowe i ewakuacyjne. Możemy podzielić budynki mieszkalne wielorodzinne ze względu na układ komunikacji wewnętrznej – wówczas wyróżniamy budynki klatkowe, czyli takie, w których każdy segment zawierający od dwóch do czterech mieszkań ma klatkę schodową, korytarzowe – gdzie wejście z klatki schodowej przechodzi bezpośrednio w korytarz na danym piętrze, co powoduje, że mieszkania mają dostęp do światła słonecznego tylko z jednej strony, galeriowe – wejście do poszczególnych mieszkań położone jest od strony galerii, punktowe – wszystkie mieszkania leżą wokół wewnętrznej klatki schodowej i mieszane – stanowiące połączenia dwóch różnych wyżej wymienionych typów.

Zasady projektowania mieszkań w budynkach wielorodzinnych

Każde mieszkanie w budynkach wielorodzinnych powinno być projektowane jako mieszkanie przewietrzane – mające dostęp do dwóch ścian zewnętrznych. Co za tym idzie, idealnym rozwiązaniem jest doprowadzenie światła słonecznego do każdego z pomieszczeń. Dopuszczalne są jedynie niewielkie ustępstwa w sytuacji gdy w mieszkaniu jednopokojowym kuchnia sytuuje się we wnęce. Co najmniej jeden z pokoi powinien mieć dostęp do światła słonecznego przez minimum trzy godziny dziennie obliczanych w trakcie dni równonocy. Często pozwala się na krótszy okres w przypadku kawalerek lub zwartej zabudowy w dużych miastach. Przepisy mówią także o minimalnych wymiarach poszczególnych pomieszczeń – sypialnia jednoosobowa o szerokości min. 2,20 m, sypialnia dwuosobowa – 2,70 m, kuchnia w mieszkaniach jednopokojowych – 1,80 m zaś kuchnia w mieszkaniach wielopokojowych – 2,40 m. Co ciekawe większość mieszkań nie powinna być niższa niż 2,5 m i powinna posiadać jeden pokój dzienny o wielkości co najmniej 16 m2.

Zobacz także:  Na jakich zasadach możliwa jest zmiana projektu architektonicznego domu?

Zobacz także:  Struktura terenów mieszkaniowych – osiedli

Zobacz także:  Zagospodarowanie działki budynku jednorodzinnego

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...