Zgrzewarki dachowe – sposób wykonywania zgrzewów, rodzaje i serwis

Justyna Hek
rozwiń więcej
Zgrzewarki dachowe przydadzą się przy remontowaniu lub przy montażu dachu z papy, przy łączeniu folii dachowych i wszystkich materiałów, które da się podgrzać i tym samym doprowadzić do stanu plastycznego. Jak prawidłowo wykonać zgrzew? Jakie są rodzaje zgrzewarek dachowych i w jaki sposób można je odpowiednio serwisować?

Zgrzewarki dachowe to świetne rozwiązanie dla firm dekarskich – pozwalają na szybkie połączenie folii dachowych lub papy. Materiały te na skutek ciepła wytwarzanego przez zgrzewarkę stają się plastyczne a dzięki dociśnięciu obu części na przykład folii do siebie umożliwiają mieszanie się cząsteczek, które po ostygnięciu zaczynają tworzyć trwałe połączenie. Do tego typu prac nie można używać palników ani otwartego ognia, dlatego coraz większą popularność zyskują zgrzewarki na gorące powietrze. Niestety są to nadal dość drogie rozwiązania, dlatego właśnie poleca się je profesjonalnym firmom.

Rodzaje zgrzewarek

Istnieją dwa podstawowe typy zgrzewarek dachowych – zgrzewarki ręczne i zgrzewarki automatyczne samojezdne. Ręczne sprawdzają się przy mniejszej ilości prac, są doskonałe także do elementów wykończeniowych, zgrzewania detali na przykład narożników czy połączeń ze świetlikami. Warto jednak pamiętać, że wykorzystywanie zgrzewarek ręcznych jest zdecydowanie bardziej pracochłonne i często wymaga doświadczenia aby prace zostały wykonane poprawnie. Ani w przypadku zgrzewarek ręcznych, ani automatycznych nie musimy się martwić o temperaturę urządzeń – posiadają one regulację temperatury powietrza, która po ustawieniu utrzymuje się przez cały czas wykonywania prac. Zgrzewarki samojezdne automatyczne skracają czas montażu a także pozwalają na dokładniejsze wykonanie zgrzewu. Dodatkowo możemy na nich ustawić stałą prędkość i docisk do podłoża.

Sposób wykonywania zgrzewów

Aby zgrzew został prawidłowo wykonany, musimy zadbać o wartość trzech parametrów – temperaturę zgrzewania, jej prędkość i siłę docisku do zgrzewanych powierzchni. Wartości te powinny być dobrane do grubości i rodzaju materiału, który ma być połączony. Najlepiej przed rozpoczęciem ogólnych prac sprawdzić czy dobrze oceniliśmy potrzebne parametry – odpowiedni będzie mechaniczny test zrywania. Temperatura powietrza używanego do zgrzewania wynosi przeważnie od 300 do 700°C i zależy przede wszystkim od użytego materiału. Ważne aby siła docisku urządzenia była jednolita na całej powierzchni zgrzewu. Sam zgrzew ma przeważnie od 20 do 40 mm, choć możliwe są również zgrzewy o szerokości 120 mm.

Serwisowanie zgrzewarek dachowych

Nie należy zapominać, że sprzęt wymaga regularnego serwisowania – dzięki temu przedłużamy jego żywotność i mamy pewność prawidłowego działania. Najistotniejsze w przypadku zgrzewarki jest doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza do podgrzania, dlatego ważne aby sprawdzać regularnie czystość filtru i dyszy. Brudny filtr może spowodować niedokładne łączenie materiałów lub przepalenie mechanizmu urządzenia.

Zobacz także:  Stopnie i ławy kominiarskie – sprawna komunikacja na dachu

Zobacz także:  Remont pokrycia dachowego z papy – krok po kroku

Zobacz także:  Dach zielony – wszystko co musimy wiedzieć na jego temat

Nieruchomości
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?
21 lis 2024

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?
20 lis 2024

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania
19 lis 2024

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?
19 lis 2024

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?
20 lis 2024

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?
18 lis 2024

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych
18 lis 2024

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół
18 lis 2024

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami
15 lis 2024

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat
14 lis 2024

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

pokaż więcej
Proszę czekać...