Naturalne technologie budowlane rozwiązaniem dla osób w trudnej sytuacji życiowej – czy to możliwe?

Nieruchomości. Fot. Fotolia / Fotolia
Czy można wykorzystać naturalne technologie budowlane, aby pomóc osobom, które z różnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji życiowej? Przedsięwzięcie to miało swój początek w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”.

Rozwój sektora budownictwa naturalnego stał się szansą dla osób bezrobotnych i wkraczających na rynek pracy. Partnerstwo zawiązane w Zgierzu w województwie łódzkim ma pomóc im w zdobyciu nowego zawodu. Jest to możliwe dzięki współpracy takich instytucji jak organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, firmy komercyjne, samorządy lokalne oraz instytucje edukacyjne.

Zobacz także: Energooszczędność – zobacz co wiesz na ten temat

Wspieranie osób w trudnej sytuacji życiowej

Zgodnie z tą dewizą Fundacja Grupa Cohabitat, razem z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Biuro Projektowe w Polsce (UNDP) doszła do wniosku, że przy wykorzystaniu naturalnych technologii budowlanych można wspomóc osoby zagrożone marginalizacją społeczną.

Z jednej strony, naturalne materiały budowlane są wykorzystywane przy budowie mieszkań socjalnych, wspierając w ten sposób gminy w rozwiązywaniu problemu mieszkalnictwa. Z drugiej natomiast, pojawia się coraz większa liczba osób, która chce mieć taki naturalny dom i poszukuje tym samym jego wykonawcy wyjaśnia Agnieszka Orzechowska, koordynatorka lokalnych partnerstw UNDP.

Do partnerstwa dołączyli przedstawiciele i przedstawicielki różnych organizacji zajmujących się budownictwem naturalnym, w tym reprezentanci i reprezentantki uczelni wyższych oraz osoby pracujące w instytucjach rynku pracy i integracji społecznej.

“Cohabitat Gathering” Festival 2011

Pierwszy, międzynarodowy festiwal Cohabitat Gathering okazał się jedynym tego typu w Polsce. Celem warsztatów było nie tylko zebranie fascynatów architektury naturalnej, ale również możliwość dyskusji nad partnerską współpracą przy zastosowaniu narzędzi ekonomii społecznej.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich partnerów nasze zaproszenie przyjęło wiele światowych autorytetów w dziedzinie budownictwa naturalnego: prof. Gernot Minke z Niemiec, Steve Read z Francji oraz dr Marcin Jakubowski z USA. W rezultacie udało się zintegrować polskich entuzjastów budownictwa naturalnego i pokazać, w jaki sposób można budować gospodarkę opartą o cele społeczne, a nie tylko finansowe mówi Paweł Sroczyński, Prezes Fundacji Cohabitat.

W pierwszej edycji warsztatów Cohabitat Gathering wzięło udział 215 osób, a sam festiwal przyczynił się do ogromnego zainteresowania budownictwem ze słomy i gliny wielu organizacji, osób prywatnych i samorządów. Odzwierciedleniem tego zainteresowania był kolejny festiwal zorganizowany w 2012 roku, którego finansowanie miało jedynie społecznościowy charakter. Osoby zaangażowane w działania na rzecz budownictwa naturalnego same opłaciły jego organizację.

Zobacz także: Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

Rezultaty współpracy

Od samego początku stawiano na podniesienie poziomu wiedzy. W tym celu powołano Fundację Cohabitat, Spółdzielnię Socjalną Cohabitat Build, która jako pierwsza w Polsce zajmuje się wykonawstwem budynków w technologiach naturalnych oraz pracownię projektową Cohabitat Atelier. Dzięki temu wypracowano strukturę organizacyjną wszystkich nowo powstałych podmiotów, które współpracują ze sobą zakładając ciągłość swoich działań.

Owocem partnerstwa było również powołanie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (OSBN), jako reprezentanta środowiska zajmującego się budownictwem naturalnym w Polsce.

Udało się nam zrealizować trzy bardzo ważne cele. Zorganizowaliśmy pierwszy w Polsce festiwal poświęcony budownictwu naturalnemu. Następnie stworzyliśmy prototyp budynku w technologii używającej kostki słomy jako izolatora ciepła. A także zaaranżowaliśmy staże dla Miejskiego Ośrodka Socjoterapii w Łodzi, odbywające się na budowie domu naturalnego, tym samym rozpoczynając edukację zawodową w nowym kierunku, jakim stanie się niebawem budownictwo z materiałów naturalnychtłumaczy Paweł Sroczyński.

Zobacz także: Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Partnerstwo dotyczyło nowatorskich rozwiązań, dlatego tak ważnym okazało się skorzystanie z doświadczeń zagranicznych ekspertów, a także współpraca z uczelniami i autorytetami naukowymi. W efekcie pokazano, że dzięki społecznemu zaangażowaniu marzenia o tanim i ekologicznym domu stają się realne.

Źródło: Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...