Bosch – mistrz patentów Europy 2012

Bosch.
Bosch w 2012 roku otrzymał 838 patentów i w ten sposób został zajął pierwsze miejsce w liczbie uzyskanych patentów. Wynik został ogłoszony przez Europejski Urząd Patentowy w Brukseli.

W 2012 roku Bosch zgłosił do opatentowania ponad 4 700 wynalazków. Europejski Urząd Patentowy zarządza centralnym przyznawaniem świadectw patentowych w 38 krajach zrzeszonych w Europejskiej Organizacji Patentowej (EPO).

Grupa Bosch przeznacza rocznie ponad 8% swoich obrotów na badania i rozwój. W 2012 roku była to kwota ok. 4,5 miliarda euro. Na całym świecie w działach badawczo-rozwojowych Bosch zatrudnia ponad 42 000 pracowników, z tego 20 700 w Niemczech. Patenty chronią wyniki ich pracy przed kopiowaniem. Osoby trzecie mogą korzystać z wynalazków poprzez nabycie licencji.

Zobacz także: Lafarge: Ambasador Regionu 2012

Od patentu do produktu

Nie wszystkie dobre pomysły zostają patentami i nie wszystkie patenty stają się produktami. Jest to często bardzo żmudny proces.

– Przykładem może być elektroda w naszym filtrze cząstek stałych, umożliwiająca ograniczenie emisji pyłów zawartych w spalinach produkowanych przez kotły na biomasę zainstalowane w domach jednorodzinnych. – mówi Dietmar Steiner, jeden z wynalazców w firmie Bosch.

Spalanie w kotłach biopaliw, takich jak drewno czy Pellet, pozwala uzyskać zerowy bilans emisji CO2, jednak powstałe w wyniku utleniania części stałe niosą ze sobą szkodliwy pył.

Można go usunąć właśnie przy pomocy filtra cząstek stałych: w rurze wylotu spalin wytwarza się w tym celu silne pole elektryczne. Następnie nośniki ładunku elektrycznego łączą się z pyłem w spalinach. Elektroda przyciąga naładowane elektrycznie cząstki pyłu – wyjaśnia Steiner, fizyk pracujący w dziale badawczo-rozwojowym w Schwieberdingen, pod Stuttgartem.

Elektroda w całości pokryta pyłem wymaga oczyszczenia. Pierwsze koncepcje rozwiązania tego problemu Steiner wraz ze swoim zespołem projektowym sformułował już w roku 2006. Podczas rozpalania kotła następuje poruszenie elektrody poprzez odchylenie elementu bimetalowego. Dzięki temu pył z elektrody zostaje strząśnięty do popielnika kotła.

– Naszym celem było ograniczenie częstotliwości oczyszczania filtra do maksymalnie dwóch razy w roku – mówi Steiner.

 Filtr zatrzymuje ponad 85% drobnego pyłu. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości elementów produkowanych seryjnie przez firmę Bosch udało się znacznie obniżyć koszty produkcji filtrów. Od 2015 roku w Niemczech obowiązywać będą niższe limity dla emisji drobnego pyłu. Nowy filtr cząstek stałych umożliwi spełnienie tych norm.

Pierwsze modele wynalazku powstały w 2006 roku, wniosek patentowy został złożony w 2008 roku. W roku 2010 patent na elektrodę opublikowano, ale przyznanie patentu miało miejsce dopiero w 2011 roku. Prowadzone są już negocjacje w sprawie udzielenia licencji z firmami z branży grzewczej, które są bardzo zainteresowane wykorzystaniem tej metody oczyszczania spalin.

Zobacz także: TopBuilder – nagroda dla ROCKWOOL

Źródło: Bosch

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...