Brama przesuwna – na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?

Krzysztof Krysiński
Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.
rozwiń więcej
Brama przesuwna. Fot. Betafence / Betafence
Kupując bramę przesuwną powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jak często będziemy ją otwierać, przy jakim budynku będziemy ją montować oraz dobrać sposób otwierania do jej masy. Zobacz poradnik.

Jak często będziemy otwierać bramę?

Na prywatnych posesjach bramę otwieramy od 1 do 6 razy dziennie, licząc zarówno jej otwarcie jak i zamknięcie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osiedli i wspólnot mieszkaniowych, gdzie częstotliwość otwierania bramy wynosi nawet 100 cykli. Kupując bramę przesuwną powinniśmy zwrócić na to uwagę. Jeśli kupujemy bramę do domu jednorodzinnego, wystarczy nam standardowa brama, do budynków wielorodzinnych, lepiej wybrać bramę o wytrzymalszej konstrukcji.

Zobacz także: Murowanie klinkierowego ogrodzenia. Przewodnik, krok po kroku

Dobieramy szerokość bramy

Na szerokości wjazdu nie powinniśmy oszczędzać. Każdy przejazd przez bramę powinien być łatwy i bezpieczny. Przy standardowym wjeździe na posesję pod kątem prostym względem ulicy, zaleca się zakup i montaż bram o minimalnym świetle wjazdu  wynoszącym ok. 4 m (szerokość samochodu + 2 m). Oczywiście, im wjazd jest szerszy, tym jest wygodniejszy i bezpieczniejszy.

Brama przesuwna. Fot. Betafence

Wybierając bramę przesuwną do budynku przemysłowego, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę gabaryty pojazdów, które będą przez nią przejeżdżać. Takie pojazdy jak ciężarówki, autobusy mają dość ostry zakręt tylnej osi. Planując zakup bramy do budynku gospodarczego, powinniśmy o tym pamiętać.

Zobacz także: Wybieramy ogrodzenie – kamienne, drewniane czy klinkierowe?

Wybieramy miejsce na montaż bramy

Miejsce montażu bramy przesuwnej powinniśmy wybrać jeszcze przed jej zakupem. Powinniśmy określić kierunek otwierania bramy, a także sprawdzić czy mamy wystarczająco miejsca w prostej linii ogrodzenia, do jej otwarcia. Aby to obliczyć,  można skorzystać z prostego wzoru:  

Lmax = 7*światło wjazdu/3

Gdzie:

Lmax – maksymalna długość ogrodzenia

Możemy też poprosić producenta o przygotowanie projektu z dokładnymi wymiarami.

Brama przesuwna. Fot. Betafence

Należy pamiętać o tym, aby w miejscu, w którym będzie znajdować się brama i w obszarze, w którym będzie się przesuwać – nie znajdowała się furtka. Może to stwarzać problemy w komunikacji.

Zobacz także:  Bramy garażowe – rodzaje

Wypełnienie bramy – które będzie najlepsze?

To, jakie wypełnienie bramy wybierzemy zależy od kilku czynników. Duży wpływ na rodzaj wypełnienia bramy ma jej przeznaczenie oraz gust wybierającego. W przemyśle preferowane są bramy o profilu zamkniętym, są one bezpieczniejsze i wytrzymalsze, niż te o ażurowym prześwicie. Do domów jednorodzinnych najczęściej wybiera się lekkie bramy ażurowe.

Ochrona antykorozyjna

Jeśli chcemy, aby nasza brama była trwała i wytrzymała, a także miała atrakcyjny wygląd  zaleca się zakup bramy ocynkowanej ogniowo i pomalowanej proszkowo. To rozwiązanie najczęściej wybierane przez inwestorów. W przypadku bram przemysłowych ich wygląd nie jest taki istotny, liczy się przede wszystkim trwałość i wytrzymałość. To dlatego, w tym przypadku najczęściej wybiera się bramy ocynkowane ogniowo.   

Brama przesuwna. Fot. Betafence

Co wybrać: bramę ręczna, czy bramę automatyczną?

Jeśli planujemy zakup bramy, która będzie znajdować się przy budynku jednorodzinnym i nie będziemy jej zbyt często otwierać, a jej masa nie przekroczy 150 kg – możemy zdecydować się na zakup bramy ręcznej. W takim przypadku, bramę zamyka się kluczem patentowym na zamek hakowy. Jeśli bramy będziemy używać częściej niż 2–3 razy dziennie, lub też masa wybranej przez nas bramy przekracza 150 kg warto rozważyć zakup bramy automatycznej – z racji jej masy, taki sposób otwierania będzie bardziej korzystny. Montażu takiego rodzaju bramy nie należy wykonywać samodzielnie, najlepiej powierzyć to specjalistom, którzy w sposób profesjonalny poprowadzą instalację i ustawią bramę w odpowiedniej pozycji. Jeśli sami zrobimy to nieumiejętnie, może dojść do wypadku.

Zobacz także: Kupujemy kostkę brukową krok po kroku

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...