Problemy z dachem – wymienić czy naprawiać?

Joanna Sokołowska
rozwiń więcej
Letnia pora roku jest najlepszą chwilą na to, aby sprawdzić, w jakim stanie są nasze okna czy dach i dokonać ewentualnych napraw. Jeżeli coś okaże się nie tak, jest to ostatnia chwila na ewentualne remonty, które zapewnią nam dobrą izolację w zimę / Shutterstock / ShutterStock
Letnia pora roku jest najlepszą chwilą na to, aby sprawdzić, w jakim stanie są nasze okna czy dach i dokonać ewentualnych napraw. Jeżeli coś okaże się nie tak, jest to ostatnia chwila na ewentualne remonty, które zapewnią nam dobrą izolację w zimę.

Na co jednak się zdecydować? Na wymianę czy jedynie na naprawę? Może się to okazać nie lada dylematem. Przed taką decyzją staje każdy posiadacz domu, który wykryje usterkę. Jeżeli nasz dach przecieka nie ma wątpliwości, że wymaga on wymiany, lecz jeżeli chcemy tylko go odświeżyć wystarczy niewielki remont, który niewymagający całkowitej wymiany dachu. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wykonany jest nasz dach. Przed podjęciem decyzji czy wymienić cały dach czy wystarczą jedynie prace naprawcze musimy rozważyć, co będzie się nam bardziej opłacało na dłuższą metę. Jeśli dach jest w kiepskim stanie, remont doraźny może wystarczy jedynie na krótki okres i trzeba będzie go powtórzyć, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Pamiętajmy, że nie chodzi tylko o to, by zimą nic nie kapało na nasze głowy, ale również o nasze bezpieczeństwo.

Zobacz także: Wykaz robót zaliczanych do remontu budynku lub lokalu mieszkalnego

Warto często monitorować stan naszego dachu, ponieważ jest on cały czas nastawiony na kaprysy pogody - deszcz, grad, burze czy lód. Jeżeli będziemy często o niego dbać szybciej wyłapiemy małe uszkodzenia, które nie przerodzą się w przyszłości w inną poważną awarię.

Niektóre naprawy mogą być dosyć proste. Na przykład w przypadku, kiedy nasz dach pokryty jest papą lub dachówką. Łatwo też możemy też dokonać napraw rynien. Jednak zanim przystąpimy do prac warto skonsultować się z fachowcem.

Zobacz także: Remont – czy wymianę okien trzeba zgłaszać w urzędzie?

Należy pamiętać, że prace remontowe dachu podlegają prawu budowlanemu. Co prawda, małe prace remontowe jak na przykład usunięcie przecieków nie wymaga powiadamiania urzędników, jednak gruntowny remont wiąże się ze spełnieniem urzędowych formalności.
Remont naszego dachu zgłaszamy w starostwie albo w urzędzie miasta. Prawo budowlane stanowi, że zgłoszenie musi być dokonane nie mniej niż 30 dni przed rozpoczęciem prac.

Będziemy musieli dokładnie określić czas, zakres i sposób wykonania remontu.
Liczyć się musimy jednak z faktem, że dachówka nie zawsze będzie tak samo ładna i funkcjonalna. Poza cieknącym dachem możemy być świadkami powstających grzybów, które pojawiają się w zawilgoconych miejscach, a te mogą powodować różne choroby i alergie.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...