Jak uchronić elewację przed glonami? Jak czyścić elewację? Producenci oferują środki, które odpowiadają za mikrobiologiczną ochronę budynków. Tego typu produkty oczyszczają elewację z zanieczyszczeń i jednocześnie zabezpieczają powierzchnię przed glonami, grzybami i porostami.
Zobacz, jak w prosty sposób pozbyć się zanieczyszczeń z elewacji.
Specjalistyczne produkty do mikrobiologicznej ochrony elewacji spełniają kilka funkcji:
- likwidacja skażenia mikrobiologicznego oraz zmycie zabrudzeń. Stosując preparat glono i grzybobójczy oraz wykorzystując technikę mycia elewacji wodą pod ciśnieniem, można uzyskać odkażoną czystą powierzchnię, która po wyschnięciu gotowa jest do gruntowania i malowania. W tym procesie można usunąć ,,zaglonienie”, zabrudzenia oraz zwietrzałe cząstki wypraw.
Zobacz także: Dlaczego farba na elewacji się łuszczy?
- wzmocnienie warstwy tynkarskiej poprzez zastosowanie preparatu głęboko penetrującego. Nawet kilkuletnie elewacje mają pewne oznaki starzenia. Dotyczą one szczególnie tynku lub farby. Wiąże się to najczęściej z powierzchniowym pyleniem, kredowaniem, zmatowieniem powierzchni powłoki, wyższą podatnością na chłonięcie wody i z tym związaną penetracją zabrudzeń w głąb struktury tynku. Proces wzmacniania powierzchni poprzez zastosowanie preparatu gruntującego pozwala na związanie najbardziej zewnętrznych części wypraw tynkarskich lub farb, obniżenie chłonności, stworzenie warstwy kontaktowej i dobrze przyczepnego podłoża dla farb renowacyjnych.
- malowanie renowacyjne. Bardzo ważnym etapem renowacji ocieplenia jest jego zabezpieczenie przed ponownym ,,zaglonieniem” poprzez malowanie renowacyjne wpływające również w istotny sposób na zmianę estetyki elewacji. Dzięki pomalowaniu elewacji uzyskujemy ograniczenie porowatości tynku, znaczące obniżenie wodochłonności, a w przypadku zastosowania farby silikonowej można mówić o znaczącym ograniczeniu zwilżania jej powłoki przez wodę. Ta cenna właściwość ogranicza osiadanie na ścianie kurzu i penetrację zabrudzeń, tym samym chroni to przed tworzeniem się na powierzchni farby warstwy odcinającej, stwarzając możliwość dłuższego oddziaływania środków biocydowych.
Zobacz także: Skąd się biorą wykwity na elewacji z klinkieru?
Źródło: materiały prasowe