Czy komunikacja dachowa jest konieczna?

Często przy budowie domu rezygnujemy z montażu komunikacji dachowej, co pozwala nam zmniejszyć koszty inwestycji. Jednak jest to oszczędzanie na krótką metę.

Często przy budowie domu rezygnujemy z montażu komunikacji dachowej, co pozwala nam zmniejszyć koszty inwestycji. Jednak jest to oszczędzanie na krótką metę. Wbrew pozorom, komunikacja dachowa często się przydaje, także w codziennych sytuacjach.

Komunikacja dachowa to nic innego jak akcesoria służące do poruszania się po dachu. To stopnie i ławy kominiarskie, które mocuje się do dachu za pomocą odpowiednich wsporników. Obydwa elementy wykonuje się głównie z ocynkowanej stali lub wysokogatunkowego aluminium. Stopień kominiarski to element komunikacji dachowej. Pozwala na dojście od wyłazu dachowego do ławy kominiarskiej i każdego innego urządzenia dachowego.

Ława kominiarska to element, który umożliwia swobodny dostęp do urządzeń dachowych typu: otwory kominowe, wentylacyjne, wywietrzniki, itd. Jest nieodzowna przy przeglądach kominów, które powinniśmy wykonywać co najmniej raz do roku. W przypadku ogrzewania domu węglem bądź drewnem, należałoby zaprosić kominiarza raz na kwartał. W przypadku gazu, możemy pozwolić sobie na takie wizyty raz na pół roku. Kominki i piece należy właściwie cały czas obserwować i gdy tylko zauważymy na przykład, że są zatkane, należy natychmiast dzwonić po fachowca. Żeby mógł on właściwie dokonać przeglądu, zajrzeć do komina i dokładnie go sprawdzić, musi po czymś się do niego dostać. To zadanie niełatwe, bo komin znajduje się na dachu, a kominiarz niekoniecznie musi być jednocześnie akrobatą.

Zobacz także: Prace na dachu i bhp

Zadbajmy więc o właściwy system komunikacji dachowej, czyli inaczej: zapewnijmy drogę zaproszonemu kominiarzowi po dachu do komina. Jesteśmy przy tym zobligowani, by droga ta była bezpieczna, a konstrukcja, na której stanie, na tyle solidna, by nasz fachowiec nie spadł i nie zrobił sobie krzywdy. Warto o tym pomyśleć zawczasu i na etapie wykańczania dachu zaopatrzyć go właśnie w odpowiedni system komunikacji.

Warto zadbać, by był jak najlepszej jakości. Będzie to gwarancją bezpieczeństwa i wyeliminuje wszelkie trudności związane z poruszaniem się po dachu. Często nie zdajemy sobie sprawy, że brak właściwego dostępu do komina uniemożliwia kominiarzowi pracę i tym samym sprawia, że nie spełniamy koniecznych norm bezpieczeństwa. Pojawia się tu często pytanie, czy instalacja akcesoriów kominiarskich to ustawowy wymóg, fanaberia, moda czy konieczność? W ustawie Ministerstwo Infrastruktury obliguje do montażu tychże akcesoriów jedynie właścicieli domów z dachami o spadku ponad 25% i pokrytych tzw. materiałami łamliwymi. Inni mogą samodzielnie podjąć decyzję - montować czy nie.

Zobacz także: Jak zadbać o dach obciążony śniegiem?

Niestety, większość osób, które stwierdziły, że to niepotrzebny wydatek, przekonuje się przy pierwszej awarii, że była w błędzie. Teoretycznie na początku, gdy budujemy dom, stwierdzamy, że to fanaberia. Nie chcąc ponosić dodatkowych kosztów, rezygnujemy z montażu komunikacji dachowej i jesteśmy zadowoleni z powodu naszych oszczędności. Jednak oszczędność w tej kwestii nie popłaca. Do awarii przewodów kominowych dochodzi najczęściej zimą, w tak zwanym okresie grzewczym. Konieczna wtedy jest interwencja kominiarza. Ten jednak, gdy zobaczy oblodzony dach i zalegający śnieg, w połączeniu z brakiem ław czy stopni kominiarskich, zdecydowanie odmówi poruszania się w takich warunkach po dachu. Nie ma co się dziwić, gdyż byłoby to dalece nierozsądne i bardzo ryzykowne. Wówczas nie mamy wyjścia i jesteśmy zmuszeni zamawiać podnośnik koszowy, a koszt jego jednokrotnego wynajęcia jest zbliżony do zakupu średniej wielkości ławy kominiarskiej, a ten już nie jest jednorazowy. Poza tym należy pamiętać, że montaż systemu chodzenia po dachu jest kosztowniejszy i bardziej skomplikowany na wykonanym już dachu (pokryciu).

Komunikacja dachowa to nie tylko droga kominiarza do komina. Bardzo się nam przydaje w wielu codziennych sytuacjach takich jak odśnieżanie dachu, prace konserwacyjne czy montaż anteny. Jest to zdecydowanie konieczność, a nie fanaberia - w końcu zależy nam na ułatwianiu sobie życia.

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać dach?

Źródło: materiały prasowe

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...