Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

Ekspert firmy Xella Polska
Eksperci Budowy SILKA YTONG.
rozwiń więcej
Czym kierować się przy wyborze gotowego projektu, tak, żeby uwzględnić wszystkie nasze wymagania i potrzeby?
Gotowe projekty domów jednorodzinnych nie są niepowtarzalne, ale przy najmniej są to już sprawdzone rozwiązania. Gotowy projekt jest zazwyczaj atrakcyjną propozycją dla inwestora. Czym kierować się przy wyborze gotowego projektu indywidualnego tak, żeby uwzględnić wszystkie nasze wymagania i potrzeby?

Czy warto wybrać gotowy projekt?

Na rynku jest coraz bardziej zróżnicowana i obszerna oferta gotowych projektów domów. Mamy możliwość obejrzenia gotowych propozycji w katalogu, a nawet wizualizacji. Jest to duże ułatwienie dla inwestora, dzięki temu łatwiej jest sobie wyobrazić swój przyszły dom.

- Projekt gotowy jest solidną propozycją za rozsądne pieniądze – mówi arch. Dorota Palmączyńska z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG – Przeglądanie oferty projektów gotowych pomaga inwestorom skonkretyzować swoje wizje i potrzeby. Ponadto wybór projektu gotowego zdecydowanie skraca czas oczekiwania na dokumentację projektową – dodaje Dorota Palmączyńska.

Jakie są Twoje potrzeby?

Projekt domu powinien być zgodny z trybem naszego życia. Prawie zawsze można dostosować projekt tak, żeby odpowiadał naszym wymaganiom. Jest to możliwe, jeśli adaptacją zajmuje się architekt posiadający odpowiednie uprawnienia. Jeśli często odwiedzają nas goście, pomyślmy o pokoju gościnnym i dodatkowej łazience. Jeśli musimy czasem popracować w domu, warto wybrać projekt, który uwzględnia pokój do pracy bądź gabinet.

Zobacz także: Jak zbudować idealny dom w pięciu krokach?

- Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć układ pokoi i powiązać to z ich funkcjami użytkowymi. – zwraca uwagę ekspert budowy YTONG Danuta Piotrowska z firmy „Twoja Budowa”. – Na przykład nasłonecznienie pomieszczeń zależy od tego, na którą stronę świata wychodzą okna, więc idealnym rozwiązaniem na rozplanowanie salonu jest południowy zachód. Jeśli zależy nam np. na jasnej kuchni połączonej z jadalnią, to należy takie życzenie zasygnalizować już na etapie wyboru projektu – dodaje Danuta Piotrowska.

Jaka technologia będzie odpowiednia?

Oprócz wizualnych aspektów, powinniśmy również zwrócić uwagę na elementy techniczne, takie jak, na przykład układ grzewczy, system wentylacyjny czy materiał, w jakim budynek został zaprojektowany. W przyszłości będzie to miało wpływ na koszty eksploatacji domu, w tym wydatki na ogrzewanie. Trzeba też pamiętać o tym, że finalny koszt budowy domu zależy od wyboru poszczególnych rozwiązań.

Jeśli decydujemy się na ogrzewanie piecem na drewno, musimy uwzględnić większą powierzchnię domu (co najmniej o 6 m) oraz zaplanować miejsce do składowania drewna.

Czy warto korzystać ze wsparcia specjalisty?

Nawet, jeśli wiemy dokładnie czego chcemy, powinniśmy skonsultować się z ekspertem. Czasami nasza wizja może nie być możliwa do zrealizowania.

- Podczas rozmowy z ekspertem można dopasować preferencje klienta do jego możliwości finansowych. – mówi ekspert budowy YTONG Danuta Piotrowska z firmy „Twoja Budowa”. –
Sprawdzonym rozwiązaniem jest także wspólne „prześledzenie powierzchni” pod kątem ilości mieszkańców, ich wymagań, czy przyzwyczajeń – dodaje ekspert budowy YTONG.

Na etapie wyboru projektu powinniśmy też podjąć decyzje dotyczące zagospodarowania poddasza, także tego czy kuchnia będzie otwarta czy zamknięta, ponieważ możliwości adaptacyjne mogą okazać się ograniczone i kosztowne.

- Profesjonalny kosztorysant powinien uwzględnić wszystkie wydatki, które będę poniesione podczas budowy domu, zwłaszcza w procesie adaptacji projektu – mówi Jan Sokołowski z firmy kosztorysowej „BOWO” – Dodatkowe koszty zazwyczaj generuje zmiana wizji inwestora lub zakup produktów o innych parametrach niż te, które założono w trakcie wyliczeń. Przykładowo mogą to być inne niż planowane dachówki lub panele podłogowe – tłumaczy Sokołowski.

Na jakie pułapki jesteśmy narażeni?

- Ważne jest, aby zanim inwestor zdecyduje się na zakup projektu gotowego, szczegółowo przestudiował plan zagospodarowania przestrzennego dla swojej działki budowlanej – radzi arch. Dorota Palmączyńska z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. – Zdarza się, że kupiony projekt jest niezgodny z wymogami np. ma płaski dach, a według planu musi być dwu- lub wielospadowy. Staramy się uczulać klientów na te aspekty i pomagamy im wybrać projekt spełniający wymagane kryteria – dodaje Dorota Palmączyńska.

Możemy uniknąć przykrych sytuacji w przyszłości, dzięki gruntownemu przygotowaniu się do zakupu projektu. Warto porozmawiać z ekspertami, poszukać gotowych realizacji, odwiedzić fora internetowe i zebrać jak najwięcej informacji.

- Dom może być dla inwestorów spełnieniem marzeń, a także przejawem prestiżu – mówi Wojciech Szymankiewicz, kosztorysant Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. – Najlepiej jednak, gdy jest rozsądnie zaplanowaną i zrealizowaną inwestycją. – podsumowuje Szymankiewicz.

Zobacz także: Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?

Jednak nie przewidzimy wszystkich naszych przyszłych potrzeb. Nasze obecne wymagania mogą się z czasem zmienić i nie unikniemy tego.

Ile kosztuje projekt?

Koszt zakupu projektu gotowego jest niewielki w porównaniu z kosztem całej inwestycji, zazwyczaj jest to 0,5% wydatków poniesionych w całym procesie budowy domu. Jednak przemyślany wybór gotowego projektu domu oszczędzi nam wyższych kosztów w przyszłości.

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...