Z czego wykonać ściankę działową?

Krzysztof Kowalski
rozwiń więcej
Odpowiedni wybór materiału do wykonania ścianki działowej będzie miał późniejszy wpływ na jej użytkowanie
Czy to w nowym projekcie domu, czy decydując się na gruntowny remont, chcąc podzielić wolną przestrzeń na mniejsze pomieszczenia, musimy zdecydować się na wykonanie ścianki działowej. Odpowiednia akustyka, ciężar i wytrzymałość to główne aspekty na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału na naszą ściankę działową.

Cechy materiałów

Każdy materiał ma swoje właściwości, dlatego też to od nich zależeć będzie możliwość postawienia ścianki, czas jej wykonania, rodzaj wykończenia czy późniejsze mocowanie do niej choćby szafki czy obrazu.

Odpowiedni wybór materiału do wykonania ścianki działowej będzie miał późniejszy wpływ na jej użytkowanie. Przy wyborze materiałów i technologii jej wykonania, warto także zastanowić się nad izolacyjnością akustyczną wykonywanej ściany.

Jednostką współczynnika izolacyjności akustycznej Rw jest dB (decybel). Określa on wartość redukcji hałasu, znajdującego się z drugiej strony przegrody. Im większa wartość współczynnika Rw - tym lepsza izolacyjność akustyczna materiału i przegrody.

Producenci wartości wskaźnika izolacyjności akustycznej (Rw) dla swoich produktów podają w dB.

Masa materiału może decydować o tym, czy w ogóle będziemy mogli zastosować go do wykonania ściany działowej. Wykonując ścianę działową należy pamiętać o tym, że nie można przekroczyć nośności stropu, na którym będzie ona wykonywana. Nie dotyczy to nowo projektowanych budynków gdzie projektant z góry ustala zarówno nośność stropu, ciężar ścianki oraz rodzaj materiałów.

Ścianę z cegły pełnej otynkowaną tynkiem cementowo-wapiennym wykonuje się znacznie dłużej niż ścianę z bloczków silikatowych z tynkiem gipsowym cienkowarstwowym.

Elementem ważnym w późniejszym eksploatowaniu ściany będzie możliwość przybicia gwoździa czy przy mocowanie szafki do ściany. Często, w zależności od materiału może nie być to takie proste.

Stosując pustaki ceramiczne do wznoszenia ścian działowych, trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie stosować specjalne kołki, bez których nie powiesimy półki czy szafki. Przy ścianie z cegły dziurawki, z racji wolnych przestrzeni (pustek) w elementach nie będziemy mieli możliwości zamocowania kołków.

Szeroki wybór materiałów

Ścianki działowe z poszyciem z płyt g-k – są bardzo popularnym rozwiązaniem. Charakteryzują się dużą lekkością , dobrą izolacyjnością akustyczną, szybkim montażem oraz łatwością prowadzenia instalacji we wnętrz ściany. Mogą być stawiane w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza oraz jako przegrody przeciw pożarowe. Grubość takiej ścianki wynosi ok. 5 cm.

Ścianki działowe z bloczków silikatowych – ich główną zaletą jest bardzo wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej. Charakteryzują się dużą dokładnością wykonania, dodatkowo istnieje możliwość łączenia bloczków na pióro i wpust co powoduje to możliwość zastosowania tynku cienkowarstwowego. Grubość ścianki wynosi ok. 8-12 cm.

Ścianki działowe z pustaków ceramicznych – charakteryzują się średnią izolacyjnością akustyczną. Grubość ścianki to ok. 8-12 cm.

Ścianki działowe z betonu komórkowego – bloczki betonu komórkowego są lekkie i łatwe w montażu. Muruje się je na cienkowarstwowe spoiny, niestety ich mała wytrzymałość powoduje utrudnienia w wieszaniu na nich szafek czy półek. Drugą wadą jest mała izolacyjność akustyczna, dlatego też należy stosować tynk tradycyjny. Grubość ścianki wynosi min. 5 cm.

Ścianki działowe z cegły pełnej – tradycyjne rozwiązanie, o dużej wytrzymałości i właściwościach akustycznych. Podstawową wadą jest ich duży ciężar, który powoduje, że nie wszędzie można je zastosować. Grubość ścianki wynosi 6,5 i 12 cm.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...