Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Daniel Dębczak
rozwiń więcej
Inwestor zastępczy zadba o budowę domu. / Shutterstock / ShutterStock
Budując dom nie musimy się znać na wszystkim, wystarczy, że zatrudnimy inwestora zastępczego, który zadba o naszą budowę. Inwestor bezpośredni realizuje określoną inwestycję i dysponuje przeznaczonymi na ten cel środkami finansowymi. Inwestor zastępczy przejmuje obowiązki inwestora bezpośredniego zajmując się organizacją i koordynacją budowlanego procesu inwestycyjnego.

Inwestor zastępczy zajmuje się kontrolą tempa wykonywanych prac zgodnie z harmonogramem, realizacją poszczególnych etapów budowy, jakością wykonanych prac i ich zgodnością zarówno z normami, jak i ze specyfikacją całego przedsięwzięcia. Jednocześnie ponosi pełną odpowiedzialność za zgodność wykonanych prac z zamówieniem przedłożonym przez inwestora.

Najmując firmę prowadzącą kompleksowo budowę naszego domu, koniecznie musimy sprawdzić jej wiarygodność. Warto zapytać o już realizowane budowy o podobnym wymiarze oraz zasięgnąć opinii od właścicieli powstałych nieruchomości. Zaletą zatrudnienia inwestora zastępczego jest to, że zadba on o podwykonawców, a jego doświadczenie w branży zapewni płynność w postępach budowy. Zajmie się formalnościami na każdym etapie, a zamawiane przez niego duże ilości materiałów budowlanych na każdą z prowadzonych budów, pozwolą nam zaoszczędzić na cenach kupowanych materiałów.

Zobacz także: Kto jest kim na budowie – zadania kierownika budowy

Znajomość przepisów może ułatwić nam korzystanie z ulg lub odliczenia podatku VAT za niektóre materiały. Życzliwy inwestor zastępczy pomoże w pozyskaniu dotacji na instalacje ekologiczne.

Poza inwestorem zastępczym warto zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego, który dopilnuje generalnego wykonawcę. Wykonując nadzór na podstawie umowy-zlecenia, odpowiada za szkodę wyrządzoną nienależnym wykonaniem umowy. Zadba o jakość wykonania i wytknie każdy błąd wykonawców na każdym etapie budowy.

Zobacz także: Jakie są obowiązki kierownika budowy?

Pamiętajmy, aby sporządzona umowa z inwestorem zastępczym określała dokładnie termin zakończenia budowy, kary umowne za każdy dzień zwłoki oraz ilość transz w jakich będziemy płacić wykonawcy. Formalności regulują przebieg finansowania i jednocześnie zabezpieczają interesy obu stron. Częstym problemem z inwestorem zastępczym jest oddanie budowy po terminie. Wtedy oczywiście mamy prawo egzekwować kary umowne lub nie zapłacić ostatniej części pieniędzy. Poważnym zagrożeniem jest sytuacja gdy inwestor spóźnia się z wykonaniem dachu przed okresem zimowym, lub chce wykonywać roboty żelbetowe w czasie silnych mrozów, aby za wszelką cenę dotrzymać terminu. Ważną i najczęściej przemawiającą za zatrudnieniem inwestora zastępczego jest sytuacja gdy nie znamy fachu budowlanego. Jednak pamiętajmy, że. inwestor zastępczy nie zostaje automatycznie wykonawcą robót budowlanych. Wykonawstwo musi wynikać z osobnego kontraktu - umowy o roboty budowlane, który zawierany jest pomiędzy inwestorem a wykonawcą, a ten nie jest od wykonywania obowiązków inwestora.

Zobacz także: Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...