Jak budować energooszczędnie?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
rozwiń więcej
Energooszczędność oznacza po pierwsze ograniczenie negatywnego wpływu użytkowania domu na środowisko, po drugie oszczędności wynikające z obniżenia zużycia energii. Aby tak się stało należy jednak dobrze przygotować projekt domu oraz używać dobrej jakości materiałów budowlanych fot. Schüco / Schüco / Schüco
Energooszczędność oznacza po pierwsze ograniczenie negatywnego wpływu użytkowania domu na środowisko, po drugie oszczędności wynikające z obniżenia zużycia energii. Aby tak się stało należy jednak dobrze przygotować projekt domu oraz używać dobrej jakości materiałów budowlanych przy budowie. Konieczny jest też przemyślany dobór dostępnych rozwiązań energooszczędnych.

Mądre ogrzewanie

Energooszczędny dom to taki, w którym ilość energii cieplnej potrzebnej do jego użytkowania, utrzymuje się w miarę na niskim poziomie. Aby to osiągnąć, podczas projektowania powinniście wziąć pod uwagę dwa współczynniki: E oraz U.

Za pomocą pierwszego wskaźnika E można ustalić ile będziecie potrzebować energii podczas sezonu grzewczego (czyli zimą). Współczynnik U natomiast określa przenikanie ciepła. Zasadniczy wpływ na stworzenie energooszczędnego domu ma izolacja. Mianowicie, pokrywając ściany izolacją termiczną, stosujcie grubsze warstwy niż jest zalecane w przepisach. Dzięki temu będziecie mieli naprawdę gwarancję nieprzepuszczalności.

Na etapie projektu

Sami domu raczej nie stawiacie, tak więc obowiązek utworzenia domu energooszczędnego spoczywa głównie na projektancie, z którym musicie konsultować wszelkie sprawy. W umowie, którą będziecie z nim zawierać, warto dodać poniższą klauzulę:

1) projektant zobowiązuje się do wypełnienia wymagań rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych (Oz. U. nr 75, poz. 690);
2) projektant zobowiązuje się do zgodności formy opracowania i zakresu dokumentacji z wymaganiami rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z 3 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowego zakresu I formy projektu budowlanego (Dz. U. nr 140, poz. 906);
3) projektant zobowiązuje się do zapewnienia, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób mających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności.

Zobacz także: Energooszczędny dom w krótkim czasie

Pomoc matki natury

Spory udział w ogrzewaniu bez nakładu finansowego, niesie energia słoneczna. Podczas projektowania domu warto rozpatrzyć możliwość usadowienia budynku zgodnie z kierunkami północ – południe. Strona południowa posiada większy dostęp do światła naturalnego.

Dlatego warto po tej stronie ulokować pokoje, w których najczęściej będziecie przebywać. Rozmieszczenie okien również jest dość istotne (z racji akumulacji ciepła). Północna część, skąpo obdarzona ciepłem niech posiada możliwie najmniejsze okna. Południowa część budynku powinna stanowić „domowy kolektor słoneczny” wykorzystując przeszklone powierzchnie.

Oczywiście, równie korzystne jest założenie oryginalnych kolektorów, jednak wiążą się one z dodatkowym nakładem pieniężnym. Zalecane są osobom, które chcą korzystać z dobroci natury, a nie mogą, bądź nie chcą zmieniać usytuowania budynku na posiadłości. Wiadomo, może wiązać się to z niedostatecznym komfortem mieszkania, a przecież nie o to chodzi.

Aby uniknąć pleśni

Inną metodą zapobiegającą „uciekaniu” ciepła, jest montaż szczelnych okien plastikowych. Przy ich wyborze warto zainwestować w specjalne nawiewniki. Otóż okna plastikowe, mimo bardzo dobrej szczelności, mają podstawową wadę – założone w kuchni i łazience, mogą doprowadzić do powstawania pleśni i grzybów. Właśnie z racji tej szczelności i braku „wylotu” dla wilgoci. 

Zobacz także: Jakie okno wybrać?

Posiadanie nawiewników rozwiąże ten problem.

Dom pasywny

Coraz większą popularnością cieszy się budowa, tzw. domów pasywnych, których zapotrzebowanie na energię jest wyjątkowo niskie. Może być nawet ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach. Przyczynę takiego wyniku stanowią bardzo dobre parametry izolacyjne, dzięki którym stosowanie dodatkowego systemu ogrzewania często okazuje się zbędne. Przedsięwzięcie związane z projektem domu pasywnego należy jednak do dość trudnych zarówno dla architekta i wykonawcy, jak inwestora (oraz jego portfela).

Zobacz także: Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

Niemniej jednak, domy pasywne zaczynają budzić coraz większe zainteresowanie inwestorów. Dzięki temu, już w niedługim czasie może się okazać, że będą stanowić podstawową formę domu energooszczędnego. 

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...