Zakup niektórych materiałów budowlanych ciągle przypomina loterię. Dlaczego?

Zakup niektórych materiałów budowlanych ciągle przypomina loterię. Dlaczego? / Shutterstock

Przeszło co piąty wyrób budowlany miał właściwości użytkowe gorsze od deklarowanych przez producenta – wynika z badań nadzoru budowlanego przeprowadzonych w 2023 r. Eksperci portalu GetHome.pl radzą, jak ustrzec się przed zakupem materiałów o wątpliwej jakości. 

Jakość materiałów użytych do budowy i remontu 

Każdy, kto buduje dom chciałby, aby był on trwały, bezpieczny, ciepły i tani w eksploatacji. Z kolei ci, którzy przeprowadzają remont, najpewniej nie chcieliby go powtarzać w krótkim czasie. Oczywiście zależy to w dużej mierze od jakości użytych materiałów. 

– Niestety, wciąż są producenci, którzy w sposób niefrasobliwy podchodzą do kwestii jakości lub nawet celowo ją zaniżają, żeby obniżyć koszty i w ten sposób zyskać przewagę konkurencyjną. Na szczęście ryzyko trafienia na wyrób o wątpliwej jakości jest coraz mniejsze – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. Wskazują na to wyniki badań próbek materiałów budowlanych, co do których wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego mieli podejrzenie, że ich jakość jest gorsza, niż deklarują to producenci. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) informuje, że z 304 zbadanych w ubiegłym roku próbek aż 68, czyli 22%, miało gorsze właściwości użytkowe od tych deklarowanych przez producentów. 

 

Kontrole materiałów budowlanych - 2023 - wyniki badań

GetHome.pl

Dlaczego warto sprawdzać rejestr GUNB

Ekspert przypomina, że w 2016 r., czyli wtedy, gdy nadzór budowlany rozpoczął akcję kontrolną na budowach, w sklepach i składach budowlanych, odsetek wyrobów o obniżonej jakości sięgał 60%. Panowało wówczas poczucie bezkarności. Jednak z każdym rokiem sytuacja systematycznie się poprawiała, bo ustawa o wyrobach budowlanych nie tylko zobowiązała nadzór budowlany do badania próbek podejrzanych wyrobów, ale też do publikowania na swojej stronie internetowej wyników tych analiz, łącznie z nazwami producentów. Producenci zakwestionowanych wyrobów są obciążani kosztami badań w akredytowanym laboratorium. Ponadto muszą wycofać te wyroby z rynku. – Ci, którzy planują budowę lub remont mieszkania czy domu, powinni zaglądać do rejestru na stronie internetowej GUNB. Przede wszystkim mogą się z niego dowiedzieć, którzy producenci pilnują deklarowanej jakości, a którym lepiej nie ufać – radzi ekspert portalu GetHome.pl.

Do tej pory GUNB opublikował pozytywne i negatywne wyniki badań próbek blisko 3 tys. wyrobów budowlanych. Tych drugich była blisko jedna trzecia. Nadzór budowlany sprawdza również, czy wyroby budowlane zostały wprowadzone do obrotu w sposób legalny. Innymi słowy, czy są prawidłowo oznakowane i czy jest do nich dołączona informacja o wyrobie oraz instrukcja stosowania w języku polskim. Spośród 2773 próbek objętych kontrolami w 2023 r., stwierdzono występowanie nieprawidłowości u 829, czyli 30%. W GUNB zwracają uwagę, że także w przypadku tego typu kontroli maleje udział wyrobów nieprawidłowych, np. w 2017 r. było ich aż 41%. – Widać zatem stałą potrzebę nadzoru nad rynkiem wyrobów budowlanych, tak aby udostępniane wyroby spełniały wymagania w zakresie informacji i dokumentów, które są obowiązkowo przekazywane wraz z nimi. Jest to szczególnie ważne, aby konsument mógł wybrać wyrób o właściwościach, które w pełni odpowiadają potrzebom danego projektu budowlanego, tak aby budynek był trwały i bezpieczny –komentuje Dorota Cabańska, Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego. 

Gdzie najczęściej występują nieprawidłowości? 

Z raportu GUNB wynika, że istnieją kategorie wyrobów budowlanych, w przypadku których częściej niż w innych występują nieprawidłowości. Na podstawie analizy, dotyczącej także lat ubiegłych, można stwierdzić, że szczególnej uwagi - ze względu na skalę nadużyć - wymagają materiały termoizolacyjne, urządzenia do ogrzewania pomieszczeń, wyroby do izolacji wodnej i przeciwwilgociowej, kleje budowlane, wyroby podłogowe i posadzkowe oraz wyroby murowe. 

W 2023 r. najgorzej w badaniach wypadły membrany, w tym stosowane w postaci płynnej, izolujące przed wilgocią lub parą wodną. Na 17 przebadanych tego typu wyrobów, aż 13, czyli 43%, miało zaniżone parametry. Fatalnie wypadły w tych badaniach także materiały termoizolacyjne (płyty styropianowe). Nieprawidłowości stwierdzono aż w 31% przypadków.

 

Kontrole materiałów budowlanych - 2023 - odsetek negtywnych

GetHome.pl

– Oczywiście nie należy skreślać producenta z powodu pojedynczego „potknięcia”. Tym bardziej, że może on wnioskować o ponowne przebadanie danego wyrobu. Dopiero, jeśli więcej badań wykaże nieprawidłowości, lepiej kupić produkt od innej firmy – podkreśla Marek Wielgo.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?
17 wrz 2024

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy
14 wrz 2024

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach
09 wrz 2024

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

pokaż więcej
Proszę czekać...