Trzy powody, dla których warto właśnie teraz zdecydować się na wykończenie domu

Dlaczego właśnie teraz jest najlepszy moment na wykończenie domu? / Shutterstock

Wykończenie domu. Dlaczego, zdaniem ekspertów, teraz jest najlepszy moment na wykończenie domu? Czy ceny materiałów budowlanych wciąż będą rosły? Co z dostępnością ekip remontowych? 

Jak wygląda teraz budownictwo w Polsce? Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, koniunktura w budownictwie wciąż jest na minusie. Co to znaczy? Wiele firm boryka się ze spadkiem liczby zamówień, wysokimi kosztami zatrudnienia pracowników, a także rosnącymi cenami materiałów budowlanych lub niedoborem surowców. Niepewna sytuacja na rynku to dobry moment dla inwestorów indywidualnych na wykończenie domu. Dlaczego? W prognozie długoterminowej ceny materiałów mają rosnąć w szybszym tempie niż dotychczas. Obecnie ich wzrost notowany jest średnio na 5 proc. rok do roku[1].

Dlaczego warto teraz kupować materiały budowlane

Dlaczego warto teraz zabrać się za wykończenie domu? Wzrost cen w maju br. był nieco niższy niż w kwietniu br. Statystyki pokazują, że wybrane grupy produktów drożeją w wolniejszym tempie. I tak np. te z obszaru ściany i kominy zdrożały o 0,4 proc., a oświetlenie i elektryka o 3 proc. rok do roku. Najszybciej rosną ceny wapna i cementu, bo aż o 31 proc. 

Osoby, które zdecydowały się na budowę domu powinny wykorzystać obecną sytuację rynkową i zadbać o wykończenie budynku. Niepewność w branży budowlanej powoduje, że warto już teraz kupować materiały i szukać odpowiednich ekip do wykonania kompleksowego wykończenia naszego domu. Poza tym lato to czas, gdy nie jesteśmy narażeni na niekorzystne warunki atmosferyczne, zatem prace przebiegają sprawniej -  dni są dłuższe, co daje więcej czasu na wykonywanie prac budowlanych. Dodatkowo, większa ilość naturalnego światła sprawia, że prace wykończeniowe są łatwiejsze. 

Na czym nie warto oszczędzać  

Wykończenie domu to ogromne wyzwanie. Zdaniem ekspertów warto zadbać o materiały wysokiej jakości. Dlaczego? Te są zwykle bardziej trwałe i wytrzymałe niż ich tańsze odpowiedniki. Wybierając trwałe materiały zyskujemy pewność, że będą one odporne na codzienne zużycie, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i inne czynniki, które mogą wpływać na ich wygląd i funkcjonalność. 

- Warto postawić na ponadczasowe materiały, które posłużą nam latami. Obecnie w trendzie wnętrzarskim króluje drewno. To materiał, który reguluje wilgotność powietrza, a także stanowi izolację akustyczną i termiczną. Ponadto zapewnia przytulny wygląd wnętrzom. Na topie jest nie tylko aranżacja ścian, ale również okien z wykorzystaniem tego materiału. W przypadku osłon okiennych często wykorzystywane są żaluzje drewniane i bambusowe, które mogą być stosowane zarówno na małych oknach, jak i dużych przeszkleniach.  – wyjaśnia Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie Anwis. 

Ochrona domu to podstawa

A co z bezpieczeństwem? Eksperci podkreślają także, iż podczas wykańczania budynku należy zadbać o jego ochronę. Koniecznością jest inwestycja w solidne, antywłamaniowe drzwi, dobrej jakości okna, a także rolety. 

- Rolety antywłamaniowe to nie tylko zabezpieczenie dla mieszkańców domu. Dają one także termoizolację na wysokim poziomie. Założenie odpowiednich rolet daje ogromne oszczędności, gdyż ograniczają one opłaty związane z chłodzeniem domu latem oraz jego ogrzewaniem zimą.  – wymienia Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie Anwis. 

Budowa domu to decyzja długoterminowa, zatem trudno oszacować, jakie będą koszty zakupu materiałów za kilka miesięcy czy lat. Warto skorzystać z obecnej koniunktury i już teraz rozpocząć wykończenie wymarzonego domu. 

 

 

[1] Dane Grupy PSB 

Zobacz także: Wylewka 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...