Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Coraz więcej osób zastanawia się co wybrać: mieszkanie w centrum miasta czy dom na przedmieściach / ShutterStock

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Ruch na rynkach mieszkań w centrum miasta i domów pod miastem odbywa się więc w obie strony. Ale, jako to zazwyczaj bywa, okazje miewają drugie dno i w rzeczywistości potrafią okazać się pułapką. Czego więc się strzec, by z sytuacji mało wygodnej nie popaść w całkiem dramatyczną?

Ceny transakcyjne mieszkań i domów: skąd duże zamieszanie

Ceny na rynku nieruchomości, mimo zamieszania związanego z programem kredyt #naStart nie będą maleć. Eksperci spodziewają się większego ruchu na rynku wtórnym.
Tymczasem inwestycje deweloperskie wciąż utrzymują cenę metra kwadratowego na poziomie od 11 do nawet 18 tysięcy złotych.
Nietrudno więc policzyć, że duże mieszkanie od dewelopera w Warszawie czy w Krakowie kosztuje więcej niż milion złotych.
– Klienci, którzy decydują się na zakup rozważają wiele opcji. Wariant dom zamiast mieszkania pojawia się coraz częściej. Tym bardziej, że rynek domów przeżywa pewien zastój – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Uciekają z przedmieść do miasta albo z miasta na przedmieścia

Jedni uciekają z przedmieść, inni uciekają przed gigantycznymi kosztami mieszkań - swoista wymiana na rynku nieruchomości nabiera tempa.
Ekspert przyznaje, że sytuacja ma miejsce i jako przykłady podaje sytuacje z rodzimego rynku na którym działa.
Rodzina mając do wyboru nowe mieszkanie za 850 tysięcy złotych, do wykończenia albo dom 30 kilometrów od miasta do lekkiego remontu za 1,3 miliona złotych, zaczyna rozważać swoje możliwości finansowe.

– Takich sytuacji jest z tygodnia na tydzień coraz więcej. Ci, którzy szukają mieszkań na rynku wtórnym skupiają się na tych ofertach, a Ci którzy szukają komfortu rozważają również domy, bliźniaki, zabudowę szeregową. Bardzo często kalkulacje przemawiają na korzyść zabudowy jednorodzinnej – przyznaje Mirosław Król.

Dom tańszy niż mieszkanie: jak to jest możliwe

Jak to możliwe, że cena domu jest mniejsza niż cena mieszkania w dużym mieście? To bardziej skomplikowana matematyka.
Cena finalna jest zwykle wyższa po stronie domu. Niemniej płacimy za duży obiekt, zwykle z działką i garażem. W przypadku mieszkania przeliczenie jednostkowe jest niższe, ale za metr kwadratowy płacimy więcej.
– To nie jest oferta dla każdego, ale zdarzają się sytuację, że segment czy bliźniak poza miastem wychodzi taniej i jest atrakcyjniejszy niż mieszkanie od dewelopera – dodaje Mirosław Król.

Eksperci jednocześnie ostrzegają, że mieszkanie poza miastem poza zaletami ma również wady. Przede wszystkim jest to dojazd, ale i kwestia braku infrastruktury publicznej jak np. dobre drogi czy bliskość placówek edukacyjnych.

– Niektórzy potem marzą, by wyprowadzić się z przedmieść, a dla innych przedmieścia stają się ciekawą alternatywą, by nie płacić gigantycznych sum za metr kwadratowy i mieć dla siebie więcej zieleni – dodaje Król.

Dom w trakcie budowy: okazja może okazać się pułapką, co sprawdzić

Z w centrum i domów pod miastem sprawiło, że na portalach pojawiają się oferty na sprzedaż nie tylko gotowych do zamieszkania domów z rynku wtórnego, ale także domy w trakcie budowy.
Takie oferty dominują w przypadku inwestycji oddalonych 20-30 kilometrów od dużych miast.
Jak wyjaśnia Mirosław Król, takie oferty zwykle są okazją, by kupić dom już prawie gotowy, ale warto wtedy dokładnie rozpoznać sytuację i dopytać jaka jest sytuacja nieruchomości.

– Jeżeli sprzedaje osoba, która bardzo chciała mieć dom, ale nie udało jej się sfinansować inwestycji, to sytuacja wydaje się być przejrzysta i można zakupić dom po okazyjnej cenie. Warto jednak sprawdzić stan prawny nieruchomości, choćby to kto jest właścicielem. Zdarzają się sytuacje, że dom jest własnością pary, która właśnie jest w trakcie rozwoju lub rodziny w konflikcie. Takie sytuacje nie gwarantują nam przejrzystej sytuacji i mogą być źródłem problemów – ostrzega ekspert.

Jak dodaje Mirosław Król bardzo często zdarza się, że osoby budujące dom rezygnują także z powodu odległości domu od miasta.

– Znane są mi sytuacje, że 20 kilometrów niedoszłym posiadaczom domu wydawało się niewiele, ale gdy trzeba było dojeżdżać na plac budowy i mierzyć się z korkami, odległość ta okazała się nie do pokonania na co dzień – wyjaśnia Mirosław Król.

Nieruchomości
Aby taryfy dynamiczne się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można dostać na nie dofinansowanie
18 wrz 2024

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?
17 wrz 2024

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?
17 wrz 2024

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy
14 wrz 2024

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach
09 wrz 2024

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...