Smart home. Czym są inteligentne mieszkania?

Inteligentne mieszkania

Od inteligentnych telewizorów, lodówek, pralek po czujniki czadu i monitoring – coraz więcej osób chce mieć w domach urządzenia z kategorii smart home. Co ciekawe, młodzi z chęcią dopłacą do mieszkania wyposażonego w technologie.

Żaluzje obsługiwane smartfonem – oferta od dewelopera 

Na początku br. jeden z warszawskich deweloperów zachęcał do zakupów mieszkań w swojej inwestycji w następujący sposób: “Każde z mieszkań zostanie wyposażone w system smart home. Z poziomu telefonu można będzie zarządzać swoim domem: żaluzjami, ogrzewaniem, rekuperacją, klimatyzacją czy oświetleniem. Właściciele mieszkań w przyszłości będą mogli rozbudować go o dodatkowe elementy, takie jak na przykład alarm czy czujniki dymu lub zalania.” 

 Wiele wskazuje na to, że deweloper bardzo dobrze wyczuł nastroje kupujących. Zainteresowanie rozwiązaniami smart home jest bowiem na tyle silne, że wielu z nich - szczególnie Millenialsów, jest gotowych zapłacić więcej za mieszkania wyposażone w te technologie. Statystyki sugerują, że są oni skłonni zapłacić za udogodnienia nawet o 20% więcej w skali miesiąca, a to w sytuacji galopujących cen, naprawdę dużo. 

Smart home na fali wnoszącej, deweloperzy widzą potencjał 

Millenialsi są jednym z naszych głównych klientów. To pokolenie, które dorastało już w cyfrowych czasach. Dla nich koncept smart home nie jest luksusem czy ideą przyszłości, ale czymś równie naturalnym jak posiadanie smartfona. Mają więc oni wpływ na decyzje zakupowe swoich rodziców, a jednocześnie sami wyposażają się w inteligentne zamki, czujniki, sterowniki czy kamery do monitoringu. Bo trzeba pamiętać o tym, że wiele rozwiązań smart home jest na tyle intuicyjnych, że można je zainstalować samodzielnie – zwraca uwagę Karolina Pietz-Drapińska – Dyrektor Marketingu i PR z Komputronik. 

Smart home a bezpieczeństwo 

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zainteresowanie technologiami smart home jest bezpieczeństwo. Sam rynek inteligentnych zamków oszacowano w 2022 na 2.04 mld dolarów — do 2030 roku urośnie on prawie pięciokrotnie, do 9,53 mld. Nowoczesność zastępuje tradycyjne zabezpieczenia w drzwiach, pozwalając użytkownikom na zdalną obsługę za pomocą smartfona. 

Niektóre modele pozwalają na tworzenie tymczasowych kodów dla gości, czy też otrzymywanie powiadomień, kiedy drzwi są otwierane lub zamykane. Co więcej, powstają również inteligentne czujniki dymu i czadu, które mogą na przykład wysyłać monity na telefony mieszkańców, kiedy wykryją przekroczenie niebezpiecznego poziomu stężenia substancji— tłumaczy Filip Kałas.

Dzięki rozwiązaniom, takim jak kamery IP, możliwy jest zdalny monitoring nieruchomości - często za pomocą urządzeń mobilnych - w trybie 24/7. To pozwala na natychmiastową reakcję w przypadku wykrycia niebezpiecznej sytuacji. I wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o włamanie, ale też np. o zalanie czy nadzór nad pozostawionym w domu zwierzakiem.   

Dzięki smart home zaoszczędzimy na rachunkach?

Warto również wspomnieć o “eko-świadomości” Millenialsów i Pokolenia Z. Szukają oni sposobów na zmniejszenie swojego śladu węglowego, a technologia smart home, dzięki swoim możliwościom oszczędzania energii, doskonale wpisuje się w ten trend. Urządzenia z tej kategorii mogą też pomóc zaoszczędzić do 25% kosztów związanych z energią.

Skłonność millenialsów do płacenia ekstra za mieszkania wyposażone w takie rozwiązania wskazuje na ważny trend w sektorze nieruchomości. Ma on istotne implikacje dla deweloperów i inwestorów.

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...