Co czwarte mieszkanie w Wilanowie na sprzedaż

Jedna czwarta właścicieli mieszkań w Wilanowie – chce je sprzedać. Znaczniej mniej mieszkań jest to kupienia np. w Rembertowie lub Wawrze. Ogólna sprzedaż mieszkań w poszczególnych dzielnicach Warszawy jest dość zróżnicowana.

Osiedle Sawa Wilanów, Warszawa / Fot. Clear Communication Group

Z zebranych przez Home Broker danych Domiporta.pl oraz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że co dziesiąte mieszkanie w Warszawie zostało wystawione na sprzedaż. Zdecydowanie najszersza oferta na rynku wtórnym jest na Wilanowie, gdzie na nabywców czeka prawie 23 proc. lokali. Po drugiej stronie tego swojego zestawienia są Rembertów i Wawer, gdzie około 4 proc. mieszkań jest wystawionych do sprzedaży.

Ciekawostką jest, że właściwie we wszystkich dzielnicach położonych na prawym brzegu Wisły jest mniejszy odsetek mieszkań na sprzedaż. Oprócz wymienionych już Rembertowa i Wawra są to Praga Północ (6,5 proc.), Targówek (5,6 proc.) i Wesoła (6,9 proc.).

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie

Dzielnica

Liczba mieszkań w ofercie

Zasób mieszkaniowy

Odsetek mieszkań na sprzedaż

Bemowo

6 070

54 700

11,1%

Białołęka

5 213

55 489

9,4%

Bielany

5 155

66 288

7,8%

Mokotów

14 275

126 650

11,3%

Ochota

5 176

48 155

10,7%

Praga Południe

8 473

95 635

8,9%

Praga Północ

2 247

34 561

6,5%

Rembertów

401

10 586

3,8%

Śródmieście

10 957

77 700

14,1%

Targówek

3 137

55 839

5,6%

Ursus

2 233

27 506

8,1%

Ursynów

7 372

69 503

10,6%

Wawer

1 301

30 346

4,3%

Wesoła

677

9 867

6,9%

Wilanów

4 375

19 352

22,6%

Włochy

1 842

21 538

8,6%

Wola

7 883

85 173

9,3%

Żoliborz

3 004

30 505

9,8%

Źródło: Home Broker na podst. danych Domiporta.pl i Głównego Urzędu Statystycznego

W liczbach bezwzględnych największy zasób mieszkaniowy jest na Mokotowie. Liczy on 127 tys. lokali (szacunek Home Broker na 2014 rok na podstawie danych GUS za 2013 r.). I nic dziwnego, bo to największa i najludniejsza dzielnica miasta – mieszka w niej 219 tys. mieszkańców. Z danych Domiporta.pl wynika, że na chwilę obecną na Mokotowie na sprzedaż wystawionych jest 14,3 tys. mieszkań z rynku wtórnego, co stanowi 11,3 proc. zasobu mieszkaniowego i w przybliżeniu odpowiada warszawskiej średniej.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Coraz mniej ofert sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego

– Analizując dane podażowe z serwisu Domiporta.pl dotyczące warszawskiego rynku wtórnego z ostatnich trzech lat wynika, że prawie we wszystkich dzielnicach Warszawy liczba ofert znacząco spadła. Największe straty zanotował Mokotów, którego oferta zmniejszyła się o ponad 30 proc. Kolejne dzielnice, w których znacząco spadła podaż to Bielany, Białołęka i Śródmieście. – zauważa Maciej Górka z Domiporta.pl.

Wyjątkiem jest Wilanów, w którym liczba mieszkań na sprzedaż wzrosła w ostatnich latach o jedną trzecią. Porównując liczbę ofert na rynku wtórnym dostępną w serwisie Domiporta.pl z danymi Home Brokera i GUS o liczbie mieszkań w danej dzielnicy w ogóle, wychodzi na to, że to właśnie mieszkańcy Wilanowa najczęściej chcą sprzedać swoje mieszkanie. – Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być spora liczba mieszkań w Miasteczku Wilanów kupionych przez inwestorów na początku istnienia tego osiedla na rynku pierwotnym. Teraz nieruchomości te wchodzą do drugiego obiegu. – mówi Maciej Górka.

Zobacz: Polnord: Świąteczne promocje przy zakupie mieszkań

Rynek pierwotny wypełnia lukę po wtórnym

W ostatnich trzech latach liczba ofert na rynku wtórnym w Warszawie spadła o 26 tys. mieszkań, a Wilanów jest jedyną dzielnicą, w której zanotowano wzrost tej liczby. – Nie musimy jednak obawiać się, że przy utrzymaniu tej dynamiki za kilka lat zabraknie lokali do kupna, ponieważ równolegle do spadku na rynku wtórnym rośnie podaż mieszkań na rynku pierwotnym. Według danych GUS, w 2014 r. oddano do użytku 143 tys. lokali mieszkalnych, a budowę kolejnych 148 tys. rozpoczęto. – wyjaśnia ekspert Domiporta.pl.

Analizując dane o liczbie ofert w danej dzielnicy trzeba jednak wziąć pod uwagę, że samo wystawienie mieszkania na sprzedaż nie zawsze musi oznaczać chęć sprzedania go. Nie brakuje bowiem osób, które publikują oferty z ceną znacząco przewyższającą wartość rynkową mieszkania. Taka nieruchomość widnieje wówczas w statystykach „na sprzedaż”, ale realne szanse na to, że zmieni właściciela są bliskie zera.

Marcin Krasoń, Home Broker

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...