Wielka Brytania: Zakazać palenia na placach i w parkach

Na podstawie wniosku burmistrza Londynu Borisa Johnsona przeprowadzono badania, na podstawie których stwierdzono, że liczba palaczy jest dość niepokojąca, a ponadto popularność papierosów wśród dzieci ciągle wzrasta. Na tej podstawie przygotowano projekt - zakaz palenia papierosów w miejskich parkach oraz na placach publicznych. Projekt ma zostać wprowadzony z życie w przeciągu najbliższych pięciu lat.

Komisja pod przewodnictwem lorda Ary Darziego, światowej sławy chirurga i byłego wiceministra zdrowia w rządzie Gordona Browna, przygotowała raport na wniosek burmistrza Londynu Borisa Johnsona. Powodem były niepokojące dane dotyczące liczby palaczy, a także rosnącej popularności papierosów wśród dzieci. Z informacji tych wynika, że liczba palaczy w brytyjskiej stolicy wynosi 1,2 mln, a codziennie w nałóg wpada 67 dzieci w wieku szkolnym.

Raport zaleca m.in. wprowadzenie zakazu palenia w miejskich parkach oraz na publicznych placach. Będzie to stosunkowo proste w przypadku dwóch placów – Trafalgar oraz Parliament Square - które podlegają bezpośrednio władzom miasta. Burmistrzowi podlega również agencja Royal Parks, która zarządza najsłynniejszymi londyńskimi parkami, m.in. Hyde Park, St. James's Park, Kensington Gardens, a także Richmond czy Greenwich.

W przypadku innych miejsc publicznych odpowiednie decyzje podejmowałyby władze poszczególnych dzielnic miasta.

Koszt wprowadzenia zakazu palenia londyński ratusz szacuje na 6,5 mln funtów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu wypowiadają się grupy lobbingowe palaczy. Ich zdaniem wprowadzenie takiego zakazu byłoby pierwszym krokiem do całkowitego zakazania palenia, także poza miejscami publicznymi.

„Palenie nie stwarza ryzyka dla zdrowia nikogo poza samymi palaczami. Jeśli ktoś nie lubi zapachu papierosów, może po prostu odejść” - mówi szef stowarzyszenia palaczy Forest, Simon Clark.

Według niego skoro papierosy są produktem legalnie dopuszczonym do sprzedaży, to wprowadzanie zakazu palenia nie ma uzasadnienia. Rozwiązaniem lepszym od całkowitego zakazu byłoby jego zdaniem wprowadzenie obowiązku wygospodarowania osobnego pomieszczenia dla palaczy w pubach czy restauracjach.

Raport może też przyczynić się do zakazania działania restauracji typu fast food w promieniu do 400 metrów od szkół. Według autorów dokumentu połowa dorosłych mieszkańców Londynu ma problemy z nadwagą lub otyłością; to więcej niż w innych dużych miastach takich jak Nowy Jork, Sydney, Sao Paulo, Madryt, Toronto czy Paryż.

Zobacz także: Na jakie wsparcie mogą liczyć gminy posiadające cenne tereny zielone?

z Londynu Marcin Szczepański (PAP)
Źródło: PAP

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...