Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Ceny mieszkań na rynku wtórnym zaczęły spadać / Shutterstock

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

O ile na rynku deweloperskim nie widać przesadnych zmian w cenach, o tyle po pierwszej połowie 2024 roku widać, że na rynku wtórnym dokonała się lekka korekta cenowa. Jak prognozuję eksperci to, czy ceny będą spadać uzależnione jest od kilku czynników: podstawowy to wejście lub nie wejście w życie programu Kredyt na start, a drugi to weryfikacja zdolności kredytowych Polaków. Jeżeli ta utrzyma się na niskim poziomie, to jesienią możliwe są nawet kilkuprocentowe spadki cen mieszkań.

Dłuższy czas oczekiwania na kredyty mieszkaniowe: jaki ma skutek

Na rynku nieruchomości ostatnie miesiące można nazwać czasem delikatnego zastoju. Jeszcze pod koniec 2023 roku mogłoby się wydawać, że rok 2024 przyniesie poważne zmiany i spowoduje, że program Kredyt na start będzie dalej windować ceny mieszkań – szczególnie na rynku wtórnym.
Jednak niepewna sytuacja tego programu najpierw powodowała, że wiele ofert zostało wycofanych z rynku, a obecnie widać zatrzymanie cen, a w największych miastach – nawet ich spadki.
– Nie ma jeszcze rewolucji cenowej, ale biorąc pod uwagę sytuację na rynku nieruchomości z ostatnich miesięcy, już sam fakt zatrzymania cen może oznaczać pewną zmianę na rynku – tłumaczy Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.
– Obecnie widzimy, że w największych miastach ofert na rynku wtórnym jest mniej, a te które są zwykle z miesiąca na miesiąc delikatnie spadają – dodaje ekspert.

Mirosław Król jest zdania, iż wizja z miesiąca na miesiąc nie jest przypadkowa. W ostatnim kwartale przyznano znacznie mniej kredytów hipotecznych, co oznacza, że transakcji jest znacznie mniej. W dużej mierze w ostatnim czasie mieszkania kupowane są za gotówkę albo za nieliczne kredyty przyznawane przez banki.
– Obecna sytuacja to wielkie wyczekiwanie. To nie jest tak, że konsumenci nie są chętni na zakup mieszkań. Oni po prostu nie wiedzą, co robić, a to zamieszanie odbija się na całym rynku. Jedni czekają na Kredyt na start, inni na obniżki z tytułu braku tego programu, a jeszcze inni na większą ilość ofert i możliwość wzięcia kredytu na normalnych warunkach. Sytuacja jest trudna i niepewna – podkreśka Mirosław Król. 

Zastój na rynku to wyjątkowe okazje dla kupujących za gotówkę

Co więc faktycznie dzieje się na rynku wtórnym? Minimalny spadek cen mieszkań odnotowano m.in. w Poznaniu, w Krakowie, w Szczecinie czy we Wrocławiu.
Jak tłumaczy ekspert, najbardziej spadają ceny średnich mieszkań. Ceny dużych lokali zawsze były relatywnie niższe, a kawalerki wydają się być poza konkurencją. Ich ceny zawsze były wysokie, a jednocześnie na rynku wtórnym jest ich najmniej.
–Warto jednocześnie dodać, że obecnie kawalerki i mieszkania dwupokojowe o małej powierzchni są przez kupujących najczęściej poszukiwane – dodaje Mirosław Król.

Eksperci dodają, że na rynku pojawiają się także bardzo atrakcyjne oferty.
– Pojawiają się i szybko znikają. Zdarzały się ostatnio w Szczecinie oferty mieszkań na rynku wtórnym w stanie do zamieszkania na poziomie ceny ok. 6,5 tysiąca złotych. Na początku roku byłaby to sytuacja nie do pomyślenia – podsumowuje Mirosław Król.

Beneficjentami okazji są oczywiście głównie osoby dysponujące gotówką, bo sprzedający chcą transakcję sfinalizować szybko, zaś załatwianie kredytu hipotecznego oznacza czekanie na pieniądze co najmniej miesiąc.

Nieruchomości
Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?
17 wrz 2024

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?
17 wrz 2024

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy
14 wrz 2024

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach
09 wrz 2024

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

pokaż więcej
Proszę czekać...