Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt / Shutterstock

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) poinformował, że od początku wojny w Ukrainie do końca lutego br., w wyniku rosyjskiej agresji zostało zbombardowanych lub ostrzelanych co najmniej 3,8 tys. szkół i placówek edukacyjnych, z czego 368 zostało całkowicie zniszczonych. Te liczby jednoznacznie pokazują skalę zniszczeń i dramat ukraińskiej edukacji, a priorytetem dla kraju jest przystosowanie infrastruktury szkolnej do nowoczesnych standardów, opartych m.in. na bezpieczeństwie, integracji czy efektywności energetycznej.

Powstało szczególne przedsięwzięcie odbudowy ukraińskich szkół

W celu realizacji tych założeń z ramienia Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Transformacji Cyfrowej w Ukrainie powstało szczególne przedsięwzięcie odbudowy ukraińskich szkół. Za opracowanie koncepcji architektonicznej i urbanistycznej odpowiadają ukraiński zespół BIG City LAB wraz z litewską inicjatywą architektoniczną „Rebuild the Wonderful”. 
– Przestrzenie edukacyjne powinny odzwierciedlać podejście nowoczesnej szkoły, kulturę i wartości, które zamierzamy w niej krzewić. Jeśli deklarujemy, że wolność jest dla nas wartością, to w szkołach musimy tę wolność dać dzieciom. Jeśli cenimy rozwój i samorealizację, musimy stworzyć w szkołach nowoczesne przestrzenie twórcze, w których uczniowie będą mogli wyrazić siebie – powiedział Oksen Lisovyi, minister edukacji i nauki w Ukrainie.

Powołany zespół projektowy zidentyfikował pięć najczęściej występujących typów budynków szkolnych w Ukrainie, które stanowią około 35% wszystkich szkół w wyzwolonych regionach kraju. Plan zakłada skalowanie pięciu rozwiązań architektonicznych, aby przekształcić szkoły w całym kraju. Koncepcje nowych placówek opierają się na dostępie pozbawionym wszelkich barier dla nauczycieli i uczniów, bezpiecznych schronach, przestrzeniach społecznych, nowoczesnym designie i efektywności energetycznej. Transformacja architektoniczna placówek edukacyjnych będzie odzwierciedlać wartości Nowej Ukraińskiej Szkoły.

Pilotażowe koncepcje odbudowy są opracowywane z myślą o instytucjach edukacyjnych w obwodzie charkowskim i kijowskim, a także w Zaporożu i Krzywym Rogu, gdzie wiele osób pracuje w firmach Grupy Metinvest. Dla firmy bardzo ważne jest wsparcie w odbudowie infrastruktury społecznej w tych lokalizacjach. - Odbudowa zniszczonych szkół nie może opierać się na projektach sprzed pół wieku. Budynki muszą być obiektami nowoczesnymi, wygodnymi, przyjaznymi dla środowiska i bezpiecznymi, które przyciągną każdego studenta. Mam nadzieję, że rozwój miejskiej infrastruktury szkolnej będzie jednym z naszych znaczących wkładów w poprawę dobrobytu obywateli – powiedziała Tetiana Petruk, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie Metinvest.

Wyższa edukacja, czyli przyszłość przemysłu Ukrainy

Silna potrzeba zapewnienia edukacji na najwyższym poziomie i w komfortowych warunkach dotyczy nie tylko najmłodszych uczniów. Równie ważna jest inwestycja w kształcenie studentów – przyszłych specjalistów rozwijających potencjał Ukrainy.
W czerwcu 2020 r. Grupa Metinvest powołała do życia prywatną uczelnię górniczo-metalową – Metinvest Polytechnic – która kształci studentów w kierunkach inżynieryjno-technicznych. Uczelnia w procesie edukacji korzysta z nowoczesnych systemów nauki i platform cyfrowych.

– W czasie wojny edukacja inżynierska jest niezbędna dla ożywienia gospodarki i przemysłu Ukrainy. Kluczowymi zadaniami stojącymi dziś przed szkolnictwem wyższym jest zwiększanie liczby specjalistów i przygotowanie ich do realnych potrzeb gospodarki. Wyspecjalizowane uczelnie o kierunkach inżynieryjno-technologicznych są szczególnie ważne dla przedsiębiorstw górniczych i metalowych – dodał Oksen Lisovyi, minister edukacji i nauki w Ukrainie.

– Jestem przekonany, że absolwenci Metinvest Polytechnic będą motorem odbudowy Ukrainy i ustanowienia potężnego i technologicznego przemysłu. Ukończenie studiów to pierwszy krok w kierunku nowego podejścia do edukacji inżynierskiej, nowej elity technicznej i nowej przyszłości dla kraju – powiedział Jurij Ryżenkov, dyrektor generalny w Grupie Metinvest.

Dotychczas uczelnia wydała dyplomy 143 studentom studiów magisterskich. Studia realizowane są w oparciu o następujące specjalizacje: inteligentne systemy sterowania w górnictwie i produkcji metali, procesy biznesowe i efektywność operacyjna, informatyka i inteligencja cyfrowa, audyt i doradztwo w zakresie bezpieczeństwa pracy, innowacyjne technologie czy systemy ochrony środowiska.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Nieruchomości
Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy
14 wrz 2024

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach
09 wrz 2024

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?
30 sie 2024

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

pokaż więcej
Proszę czekać...