Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania dla osób starszych na terenach pogórniczych / shutterstock

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

Mieszkania ze wspomaganiem dla seniorów 

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz na poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach zapowiedziała budowę mieszkań dla seniorów na terenach pogórniczych. Propozycje do programu "budowy mieszkań dla osób starszych ze wspomaganiem" są przygotowywane. Ministra dodała, że rozmawiała o tej sprawie z minister przemysłu Marzeną Czarnecką, a także z przedstawicielami branży budowalnej.

- Tutaj w Katowicach jest bardzo dużo terenów pogórniczych. Minister Czarnecka przekazała mi, że chce je tak zagospodarować, żeby powstały tam mieszkania. Mieszkania między innymi ze wspomaganiem pod kątem osób starszych - powiedziała Okła-Drewnowicz. Chodzi o mieszkania, w których seniorzy mogliby funkcjonować samodzielnie. W budynkach znajdowałyby się też np. łatwo dostępne kluby seniora. Na miejscu osoby starsze miałyby także wsparcie wyznaczonych osób do kontaktu w razie problemów.

Minister zaznaczyła, że teraz potrzebne jest znalezienie finansowania, a zarazem opracowanie modelowego rozwiązania budowy i gospodarowania takimi mieszkaniami. Wyjaśniła, że nie chodzi o to, aby szukać pieniędzy w budżecie na tego typu rozwiązana, ale żeby przygotować tzw. montaż finansowy, aby do projektu dołączyli partnerzy.

 

Mieszkania tańsze niż całodobowe placówki 

Według minister samorządy mogłyby być zainteresowane, ponieważ jest to tańsze rozwiązanie niż kierowanie coraz większej liczby osób starszych do całodobowych placówek. Nie wyklucza również partnerów prywatnych, którzy mają doświadczenie w budownictwie.

Okła-Drewnowicz podkreśliła, że Polacy starzeją się "w lawinowym tempie". Podała, że obecnie Polaków po 60. roku życia jest prawie 25 proc., a za 20-30 lat będzie ich 40 proc. Podkreśliła, że trzeba rozwijać politykę senioralną, żeby obecni 30-latkowie poradzili sobie z "wyzwaniem, jakim będą za parę lat 80-latkowie".

- W imię sprawiedliwości społecznej dla ludzi, którzy ciężko pracowali na tej ziemi w Katowicach, warto w nich inwestować i pokazywać, że są ważni i to dla nich robimy, aby u schyłku życia mieli jak najlepsze warunki funkcjonowania - podsumowała posłanka Ewa Kołodziej, obecna na konferencji.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach
09 wrz 2024

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?
30 sie 2024

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?
29 sie 2024

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

pokaż więcej
Proszę czekać...