Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Mieszkańcy w nowych osiedlach poszukują udogodnień w mieszkaniach, jakich i co na to deweloperzy / Shutterstock

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wysoko plasują się też udogodnienia kojarzone z ekologią, takie jak panele fotowoltaiczne, instalacje pozwalające na odzyskiwanie wody deszczowej oraz tereny zielone. To wnioski z badania „Opinie o innowacyjnych rozwiązaniach stosowanych w mieszkaniach i na osiedlach”  przeprowadzonego na zlecenie dewelopera mieszkaniowego Unidevelopment SA.

Mieszkańcy cenią filtry na wodę i na powietrze

O ile rozwiązaniem uważanym przez ankietowanych za najbardziej użyteczne w budynkach mieszkalnych są systemy bezpieczeństwa (86% odpowiedzi), m.in. monitoring czy inteligentny alarm, o tyle już w samych mieszkaniach największą popularnością cieszą się o wiele prostsze udogodnienia: 81% badanych wskazuje na filtry zmiękczające i uzdatniające wodę, 74% osób doceniło nawiewniki w oknach z filtrami antysmogowymi i antyalergicznymi. Niewiele mniej ankietowanych – bo 73% – dostrzega zalety rekuperacji, czyli wentylacji pozwalającej na oszczędność energii cieplnej. 

Z kolei najbardziej użytecznymi elementami stosowanymi w ramach zagospodarowania terenu inwestycji mieszkaniowych są według ankietowanych stojaki na rowery i wiaty rowerowe ze sprzętem serwisowym (82% wskazań) oraz dodatkowe ogólnodostępne miejsca postojowe (81%).

Jak podkreśla Ewa Przeździecka, wiceprezes Unidevelopment SA., badanie pokazało, że Polacy szukający mieszkań cenią w nich nie tylko zaawansowane rozwiązania technologiczne, ale też prostsze elementy poprawiające komfort życia. To, które z nich są uznawane za najbardziej praktyczne, zależy od wielu czynników, m.in. od charakteru inwestycji mieszkaniowej i jej lokalizacji.

– Zauważamy również, że część rozwiązań cieszy się popularnością ze względu na trendy ekologiczne, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę nabrały znaczenia, co można wiązać z większą popularnością wody kranowej i ograniczaniem zużycia plastikowych butelek. Jako deweloper dokładnie analizujemy potrzeby klientów w tym zakresie i wdrażamy kolejne rozwiązania funkcjonalne w naszych projektach – mówi Ewa Przeździecka.

Deweloperzy stawiają na urządzenia smart home

Chociaż inteligentne rozwiązania wykorzystywane w mieszkaniach nie plasują się w pierwszej trójce najbardziej użytecznych, to ich potencjał również dostrzega spora grupa badanych.
Klienci najczęściej doceniają obsługiwaną z poziomu smartfona inteligentną klimatyzację (71%), która umożliwia m.in. regulację temperatury czy też zarządzanie mocą urządzenia i zużyciem energii.

Popularnością cieszą się również systemy automatyki mieszkaniowej umożliwiające sterowanie i zarządzanie np. ogrzewaniem, wodą, oświetleniem i energią elektryczną (70%) oraz automatyczne żaluzje zewnętrzne i rolety antywłamaniowe (64%).
– Warto zaznaczyć, że część klientów dopiero poznaje innowacje tego typu i prawdopodobnie w kolejnych latach w tym obszarze będziemy obserwować dalszy wzrost ich popularności – dodaje Ewa Przeździecka.

Teraz czas na ekologię na osiedlach

Osiedla zrównoważone i energooszczędne – to hasła często pojawiające się w branży, szczególnie w kontekście tworzenia budynków zeroemisyjnych i dostosowania się do wyzwań środowiskowych.

Okazuje się jednak, że również klienci dostrzegają znaczenie rozwiązań ekologicznych łączonych ze zrównoważonym pozyskiwaniem energii.
Panele fotowoltaiczne produkujące energię do oświetlenia części wspólnych są uznawane przez ankietowanych za jedno z najważniejszych rozwiązań w budynkach wielorodzinnych. Aż 81 % osób ocenia je jako użyteczne lub bardzo użyteczne.

Wśród innych zielonych technologii wskazywanych przez ankietowanych znalazł się system do odzyskiwania wody deszczowej używanej następnie do podlewania roślin w częściach wspólnych. Jego użyteczność dostrzega 79% badanych.
Kolejnym istotnym elementem ekologicznym, na który zwracają uwagę klienci, są zielone przestrzenie wspólne wokół budynków mieszkalnych – różnorodne nasadzenia, w tym drzewa – oraz ogólnodostępne zielone tarasy.

W pytaniach otwartych w badaniu mieszkańcy zwracają uwagę na ten aspekt w kontekście przyjemnego spędzania czasu, oddzielenia części mieszkalnej od zabudowy miejskiej oraz oczyszczania powietrza. Te tendencje potwierdzają wyniki innej ankiety, przeprowadzonej przez Otodom Analytics we współpracy z Unidevelopment SA – badani wskazują zieleń na terenie osiedla jako najważniejszy aspekt przyrodniczy.

Poza ekologicznymi rozwiązaniami pozwalającymi np. oszczędzać wodę, odpowiednio zarządzać odpadami czy tworzyć bioróżnorodne środowisko na terenie inwestycji, firmy deweloperskie coraz częściej wykorzystują technologie wzmacniające efektywność energetyczną budynku i pozwalające pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych.
– Takie rozwiązania ograniczają wpływ budownictwa na środowisko, a w perspektywie długofalowej pozwalają naszym klientom na wymierne oszczędności – podsumowuje Ewa Przeździecka.

Nieruchomości
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?
30 sie 2024

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?
29 sie 2024

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?
28 sie 2024

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo
28 sie 2024

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?
27 sie 2024

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym
31 sie 2024

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?
26 sie 2024

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

pokaż więcej
Proszę czekać...