Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian
Finansowanie programów mieszkaniowych. Ułatwienie procesu wydatkowania środków publicznych i planowania inwestycji – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt skierowany 16 września 2021 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wśród proponowanych zmian jest także likwidacja barier dotyczących angażowania wkładu własnego przez inwestora oraz wymogu całościowego udziału gminy w TBS lub SIM w przypadku remontu pustostanów w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, finansowanego z Funduszu Dopłat.

Finansowanie inwestycji mieszkaniowych ma być sprawniejsze

Stale pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami pozwalającymi na sprawny przebieg procesu ubiegania się o środki finansowe oraz na zapewnienie skutecznego i pełnego finansowania samorządowych inwestycji mieszkaniowych. Efektem tych prac jest skierowany właśnie do uzgodnień międzyresortowych i opiniowania projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych (wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w pozycji UD231). Projektowane zmiany mają głównie charakter doprecyzowujący i porządkujący.

Jakie zmiany przewiduje projekt?

Do kluczowych regulacji projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych należy zaliczyć:

  • korektę mechanizmu finansowania rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, która w przypadku zagwarantowania dodatkowych środków pozwoli na zwiększenie skali udzielania gminom finansowego wsparcia na realizację lokalnej polityki mieszkaniowej,
  • uporządkowanie kwestii  dotyczących terminu kwalifikacji wniosków o udzielenie finansowego wsparcia, tak aby wypłata gminom środków następowała w roku złożenia  wniosku (natomiast wnioski, które nie zostały rozpatrzone z uwagi na brak środków będą rozpatrywane w roku kolejnym),
  • w większym stopniu niż dotychczas umożliwione zostanie odzyskiwanie do zasobów mieszkaniowych budynków niezamieszkanych ze względu na zły stan techniczny, poprzez rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do otrzymania bezzwrotnego wsparcia o SIM, których gmina nie jest jedynym właścicielem,
  • zagwarantowanie w lokalach mieszkalnych finansowanych w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego czynszu w wysokości odpowiadającej społecznemu charakterowi zasobu,
  • w zakresie środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, niewykorzystane przez gminę środki (w przypadku niezrealizowania przez SIM usługi publicznej, której realizacja została jej powierzona przez gminę w zamian za środki pochodzące z RFRM) podlegały będą zwrotowi,  co umożliwi ich wykorzystanie na realizację innego przedsięwzięcia mieszkaniowego o charakterze społecznym,
  • w zakresie regulacji dotyczących działalności Krajowego Zasobu Nieruchomości,  wykorzystując doświadczenie gmin w zarządzaniu nieruchomościami, właśnie tym podmiotom (lub innym gminnym osobom prawnym) powierzone zostanie zarządzanie nieruchomościami, które powstaną w wyniku współpracy gminy ze spółkami celowymi bądź SIM utworzonymi przez KZN.

Zmiany przewidziane w przedmiotowym projekcie mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem kilku zmian, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nieruchomości
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?
30 sie 2024

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?
29 sie 2024

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?
28 sie 2024

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo
28 sie 2024

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?
27 sie 2024

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym
31 sie 2024

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?
26 sie 2024

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

pokaż więcej
Proszę czekać...