Zielony Ład. Zyska cała europejska branża stolarki

Dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi i związanej z tym przewidywanej większej skali renowacji budynków, w najbliższych latach podwoi się potencjał sprzedaży okien w Europie / Fotolia
Zielony Ład. Dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi i związanej z tym przewidywanej większej skali renowacji budynków, w najbliższych latach podwoi się potencjał sprzedaży okien w Europie - spodziewa się Centrum Analiz Branżowych (CAB).

Zielony Ład. Sprzedaż okien w Europie może się podwoić

Jak zwraca uwagę analityk z CAB Maksymilian Miros, według Unii Europejskiej ponad 130 mln budynków w Europie odpowiada za 40 proc. zużycia energii oraz 36 proc. emisji gazów cieplarnianych.

Miros wskazuje, że planu Komisji Europejskiej, który zakłada, że do 2050 roku Europa będzie pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie, nie da się osiągnąć bez gwałtownego przyspieszenia termomodernizacji.

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu w październiku ubiegłego roku Komisja Europejska przygotowała Falę Renowacji, czyli szereg działań zmierzających do co najmniej podwojenia tempa remontów budynków w Europie. Do 2030 r. zaplanowanych jest nawet 35 mln budynków do renowacji, co oznacza, że tempo renowacji ma być nawet ponad 2,5-krotnie szybsze niż obecnie.

Zdaniem analityka CAB roczna sprzedaż okien w Europie może, za sprawą Fali Renowacji, osiągnąć poziom nawet 200 mln okien. To ponad dwukrotnie więcej niż obecnie.

"Zyska na tym cała europejska branża stolarki. Czy polscy producenci będą w stanie poradzić sobie z popytem na okna na poziomie nie 15, a 30-40 mln okien? Z pewnością będzie to duże wyzwanie, ale z takim wszyscy chyba się chętnie zmierzymy" - uważa Miros.

Zielony Ład. Środki na renowację budynków

Wskazał, że UE zamierza potroić środki na renowację budynków z obecnych 85-90 mld euro do ponad 260 mld euro rocznie. "Co ważne, w kolejnych dwóch dekadach działania termomodernizacyjne mają być równie imponujące" - dodał.

KE opublikowała w październiku ubiegłego roku swoją strategię na rzecz Fali Renowacji, by poprawić charakterystykę energetyczną budynków. Zamierza zwiększyć wskaźniki renowacji co najmniej dwukrotnie w ciągu najbliższych dziesięciu lat i sprawić, aby renowacje przyczyniły się do większej efektywności energetycznej i oszczędniejszego gospodarowania zasobami.

Według KE spowoduje to poprawę jakości życia osób mieszkających w budynkach, zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych w Europie i zwiększy się skala ponownego użycia i recyklingu materiałów.

Zdaniem KE do 2030 r. można, dzięki Fali Renowacji, odnowić 35 mln budynków i stworzyć do 160 tys. dodatkowych zielonych miejsc pracy w sektorze budowlanym.

autor: Łukasz Pawłowski
pif/ amac/

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...