Warszawskie Śródmieście – dzielnica o wielu obliczach

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
rozwiń więcej
Warszawskie Śródmieście to przede wszystkim bardzo dobra lokalizacja i wysokie ceny nieruchomości. Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
Warszawskie Śródmieście to przede wszystkim bardzo dobra lokalizacja i wysokie ceny nieruchomości. Co jeszcze charakteryzuje Śródmieście? Czy uda się przekształcić tę warszawską dzielnicę w centrum biznesowe?

–  Pojęcia śródmieścia i centrum nie są tożsame w przypadku Warszawy, która ma specyficzny układ zabudowy centralnej. – powiedział Artur Pietraszewski z Premedium Marketing Nieruchomości – Dla jednych centrum stanowić będzie rejon wokół Pałacu Kultury i w pobliżu placu Defilad, dla innych Plac Zamkowy i Stare Miasto – swoiste centrum historyczne, które pełni przede wszystkim funkcję turystyczną, mniej znaczącą na stołecznym rynku mieszkaniowym. Mamy też centra komercyjne skupione wzdłuż ulicy Emilii Plater i Ronda ONZ oraz nowo powstające centrum kulturalno-mieszkalne, które wyraźnie rysuje się wokół placu Trzech Krzyży oraz wzdłuż ulic Mokotowskiej i Hożej.

Różne ceny na Śródmieściu

Właśnie ze względu na swoją różnorodną zabudowę Śródmieście jest dziś dzielnicą o największej rozpiętości cenowej.  Tworzą ją z jednej strony zniszczone budynki w rejonie tzw. Osiedla Oleandrów,z drugiej nowe kwartały socjalistyczne – ciekawe z punktu widzenia urbanistyki, ale niekoniecznie jeśli chodzi o jakość życia, z trzeciej – prestiżowe inwestycje mieszkaniowe, które powstają na poprzemysłowych terenach przy ulicach Kopernika, Inflanckiej i Słonimskiego.

Zobacz także: Ursynów – inna dzielnica Warszawy

– Z naszych danych wynika, że ceny wahają się tu od 7 500 do nawet 30 000 złotych za mkw. Stąd też wysoka średnia cena mkw. w śródmieściu – 12 875 złotych. – stwierdził Paweł Moszczyński z portalu RynekPierwotny.com.

Dodał też, że wygórowane ceny nieruchomości w Śródmieściu to nie tylko skutek różnorodnej zabudowy, lecz także cen działek, na których powstają kolejne inwestycje, dużej dostępności komunikacyjnej oraz bliskości ośrodków kulturalnych i biznesowych. Wszystkie te czynniki powodują, że nieruchomości w centrum nie są tylko miejscem do zamieszkania, ale przede wszystkim lokatą kapitału i wyznacznikiem prestiżu ich właścicieli.  

Zobacz także: Rynek pierwotny w latach 2000-2011


Śródmieście będzie dzielnicą biznesową?

Czy w związku z tym Śródmieście może zamienić się w dzielnicę biznesową? Zdaniem Artura Pietraszewskiego nic na to nie wskazuje. Panujące stosunki własnościowe uniemożliwiają metodyczne wykupowanie nieruchomości przez inwestorów i deweloperów.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy w 2012 r.

– Mamy do czynienia z zabudową uzupełniającą, a nie planową.  Z punktu widzenia inwestycyjnego jest to problem , ale z perspektywy budowania pewnej struktury społecznej  to zaleta. Z pewnością nie grozi nam wyludnienie centrum Warszawy. – zapewniał Pietraszewski.

Życie w Warszawie kończy się o 22:00

Prowadząca program Anna Drozd była bardziej sceptyczna.

– Brakuje nam życia nocnego, takiego jak w centrach innych miast. Warszawa umiera o 22:00. – stwierdziła.

Fakt, brakuje nam klasycznego high streetu jak ulica Szeroka w Toruniu. Nie mamy też rynku na miarę Poznania czy Krakowa, wokół którego skupiałoby się życie nocne miasta. W Warszawie wciąż jest z tym problem.  – przyznał Artur Pietraszewski

– To wynik rozproszenia i zachodzenia obszarów rozrywkowych na obszary mieszkalne. Tak rodzi się konflikt: mieszkańcy Śródmieścia broniąc swojej intymności i prawa do ciszy i spokoju, nie godzą się na powstawanie kolejnych klubów w okolicy. A ludzie chcą się bawić. – skomentował Paweł Moszczyński.

– Dyskusja toczy się od dłuższego czasu. Miejmy nadzieję, że władze miasta, mieszkańcy i ci, którzy cenią sobie rozrywkowe zalety wielkich miast, w końcu dojdą do porozumienia, a Warszawa zacznie przypominać najatrakcyjniejsze europejskie stolice: Pragę, Moskwę czy Paryż – podsumowali uczestnicy programu „Tu chcę mieszkać!”. 

Zobacz także: Mieszkania staniały o 5%

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...