Sierpień: spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych

Bartosz Turek
analityk
rozwiń więcej
Spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych. Fot. UWI Inwestycje S.A. / UWI Inwestycje S.A. / UWI Inwestycje S.A.
W sierpniu spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych niż w zeszłym roku. Mimo że ogólna liczba mieszkań oddanych do użytkowania jest większa niż w lipcu, aktywność spółdzielni mieszkaniowych na rynku nieruchomości znacznie zmalała.

Budownictwo mieszkaniowe w sierpniu br., w porównaniu do ósmego miesiąca 2010 roku, odznaczało się polepszeniem aktywności w obszarze liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Wzrosły one odpowiednio o 6,1% i 2,7%. Gorsze dane można obserwować w obszarze ilości nowo rozpoczynanych budów. Ich liczba spadła o 4,5%. Wyniki budownictwa mieszkaniowego w sierpniu były jednak lepsze niż przed miesiącem.

Większa liczba gotowych mieszkań

Progres jest szczególnie widoczny w obszarze liczby mieszkań oddanych do użytkowania na tle wyników za pierwszych osiem miesięcy 2011 roku. W porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem spadła ona o 12,3%. Zeszłomiesięczny wzrost na poziomie 2,7%, wyróżnia się więc pozytywnie. W sierpniu oddano 10,8 tys. nowych mieszkań.

Zobacz także: Osiedle Alpha w warszawskich Skoroszach: dzień otwarty

Warto także zwrócić uwagę na wyniki działalności deweloperów. W sierpniu oddali oni do użytkowania o 1,4% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Pomimo spadku jest to jednak wynik znacznie lepszy niż w ostatnich miesiącach. Sumując bowiem wynik za okres od stycznia do sierpnia, zakończyli oni budowę 67,1 tys. mieszkań, co oznacza spadek aż o 23,1% względem analogicznego okresu 2010 r. Lepsze dane za sierpień mogą wynikać z faktu, że duża część inwestycji rozpoczynanych po kryzysie ma się ku końcowi. Oznaczałoby to, że najbliższe miesiące mogą przynieść wzrost dynamiki przyrostu liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Warto w tym kontekście przytoczyć także dane GUS, według których kumulacja liczby mieszkań oddanych do użytkowania przypada zazwyczaj na koniec roku.

Mniej inwestycji spółdzielni

Sierpień był drugim miesiącem z rzędu, który przyniósł spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. W ósmym miesiącu było ich o 4,5% mniej niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 14,5 tys. nowo rozpoczętych lokali. Znacznie gorzej na tym tle wypadają wyniki działalności spółdzielni. Rozpoczęły one budowę jedynie 166 nowych lokali. Oznacza to spadek względem sierpnia zeszłego roku o 63,6%. Dane za pierwszych 8 miesięcy tego roku są także o 52% gorsze niż w analogicznym okresie przed rokiem. Trzeba jednak pamiętać, że spółdzielnie mieszkaniowe są niewielkim graczem na rynku, a więc nie mają dużego wpływu na obraz całego budownictwa mieszkaniowego.

Zobacz także: Więcej kredytów na zakup nowych mieszkań

Znacznie większy wpływ mają decyzje podejmowane przez deweloperów. W ich przypadku sierpniowe wyniki działalności były lepsze niż obserwowane na całym rynku. Względem ósmego miesiąca zeszłego roku widoczny był bowiem spadek liczby rozpoczynanych budów na poziomie 2,3%. W liczbach bezwzględnych oznacza to rozpoczęcie budowy 5 tys. nowych lokali. W tym kontekście trzeba pamiętać, że na rynku pierwotnym na nabywców czeka obecnie rekordowo wysoka liczba mieszkań. Warto też zwrócić uwagę na dynamikę tego zjawiska. Jak wynika z danych Home Broker,w ostatnich 12 miesiącach liczba lokali oferowanych przez deweloperów wzrosła o blisko 40% w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Trójmieście. W związku z tym, że liczba kupujących nie rośnie aż tak dynamicznie, zaostrza się konkurencja między firmami budującymi mieszkania, co ma przełożenie na spadek cen ofertowych nowych mieszkań.


Spółdzielnie nie mają nowych projektów mieszkaniowych

W sierpniu ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 6,1% wyższa niż rok wcześniej. W tym kontekście wynik działania deweloperów wyglądają znacznie lepiej. Wzrost sięgnął 27,4%. W sumie wydane zostały pozwolenia na 17,3 tys. lokali. Dla porównania w lipcu było to 16,5 tys. lokali, a przeciętnie w ostatnich 12 miesiącach 15,2 tysiąca. W tym obszarze wyniki działalności spółdzielni także nie napawają optymizmem. W sierpniu uzyskały one pozwolenia na budowę 220 mieszkań, czyli o 65,4% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Zobacz także: Warszawa: deweloperzy inwestują w domy jednorodzinne

Pełniejszy obraz rynku dadzą natomiast skumulowane dane o liczbie wydanych pozwoleń w okresie od początku roku. W porównaniu do pierwszych ośmiu miesięcy 2010 roku wzrost na całym rynku sięgnął 6%. W przypadku deweloperów wynik ten jest przeszło trzykrotnie wyższy i wynosi 20,9%. Pomimo obserwowanego spadku poziomu sprzedaży na rynku pierwotnym nie maleją nakłady deweloperów na przygotowanie nowych projektów. Na koniec warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym roku spółdzielnie uzyskały o 21,6% mniej pozwoleń niż przed rokiem. Znaczny spadek liczby rozpoczynanych budów i uzyskiwanych pozwoleń skutkować będzie dalszym spadkiem i tak niewielkiego udziału spółdzielni na rynku mieszkaniowym.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...