Jak umiejętnie inwestować w nieruchomości?

Agata Groszyk
rozwiń więcej
Decydując się na zakup nieruchomości musimy określić cel, jaki zamierzamy osiągnąć w przyszłości.
Badania rynku pokazują, że inwestowanie w nieruchomości to od lat najlepsze rozwiązanie na powiększenie kapitału. Stabilizacja na rynku, udowadnia, że cały czas jest popyt na domy i mieszkania. Czym kierować się w momencie wyboru nieruchomości, na której chcemy zarobić? Czy istnieją reguły, które zapewnią nam sukces?

Decydując się na zakup nieruchomości musimy określić cel, jaki zamierzamy osiągnąć w przyszłości. Zadecydujmy czy mieszkanie lub dom, który zakupimy będzie sprzedane czy może wynajęte. Gdy określimy, co zamierzamy, możemy rozpatrywać inne aspekty.

Nieruchomości pod wynajem

Szukając nieruchomości, którą w przyszłości zamierzamy wynająć, zwróćmy uwagę na:

1. Lokalizacja – przede wszystkim skupiamy się na wielkich miastach. Im większa aglomeracja, tym większą cenę musimy początkowo zapłacić, jednak w przyszłości przełoży się to na wysokie dochody od najemców. Jeżeli nie uda nam się znaleźć ciekawej oferty w centrum, szukajmy takiej, której lokalizacja będzie miała dobre połączenie komunikacyjne. Okolice metra, tramwajów i autobusów zawsze będą dobrym argumentem. 

2. Oferta – gdy mamy pieniądze, szukajmy korzystnych finansowo ofert. Okazje trafiają się dosyć często. Na bieżąco śledźmy ogłoszenia na stronach internetowych, w gazetach lub po prostu popytajmy znajomych.

3. Wielkość mieszkania – mieszkanie wynajmowane z reguły są małe – jednopokojowe, dwupokojowe. Mieszkania najczęściej wynajmują młodzi ludzie, którzy nie potrzebują zbyt dużej przestrzeni, bo decydują się na wynajem jedynie tymczasowo. Wielkość mieszkania także zależy od ceny, a każdy wynajmujący szuka jak najtańszych możliwości, stąd stanie się to dodatkowym atutem.

4. Stan mieszkania – decydując się na zakup nieruchomości pod wynajem, warto jest poszukać oferty na rynku wtórnym. Niższa cena mieszkania i wynajęcia będzie bardziej opłacalna dla obu stron. Kupując stare mieszkanie często możemy nabyć je umeblowane, dzięki czemu nie będziemy musieli dodatkowo inwestować w meble.

Zobacz także: Jak uniknąć strat przy odbiorze mieszkania od dewelopera?

Inną decyzją może być inwestycja w nieruchomość, którą w przyszłości możemy sprzedać. Tutaj pole do manewru jest większe, ponieważ oprócz mieszkań, warto inwestować w domy.

Zobacz także: Jak zmniejszyć ryzyko zakupu mieszkania na etapie „dziury w ziemi?”

Decydując się na zakup nieruchomości na sprzedaż kierujmy się:

1. Lokalizacją – ponownie na pierwszym miejscu, ze względu na to, że na niej najwięcej zyskamy. W przypadku ofert domów szukajmy takich, które będą się znajdowały na obrzeżach bądź tuż za granicami miast. Modne są „zielone” okolice. Pracujący w miastach ludzie szukają miejsca, gdzie mogą po pracy wypocząć, dlatego takie miejsca cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

2. Jeżeli chodzi o inwestowanie w mieszkania, na pewno najlepsze będą nowe mieszkania, w atrakcyjnych dzielnicach miast. Mieszkania w centrum i w dzielnicach z dobrym dostępem do komunikacji, nie tracą one na wartości przez lata, dlatego nawet jeżeli nie znajdziemy od razu nabywcy nie stracimy na tym.

3. Oferta – jeżeli chodzi o domy, warto szukać okazji wśród kamienic, które w przyszłości można wyremontować. Warto obserwować sytuacje na rynku, by móc znaleźć oferty typu first minute i last minute. Pojawiające się nowe oferty kuszą atrakcyjną ceną, podobnie jest przypadku ostatnich wyprzedawanych mieszkań.

4. Wielkość nieruchomości – w miastach najczęściej kupowane są mieszkania dwupokojowe. Jeżeli chodzi o domy nie ma reguły, dlatego najlepiej zdecydować się na dom średniej wielkości (ok.100 m2).

5. Stan nieruchomości – mieszkania jest dobrze kupować w stanie deweloperskim, by móc wykończyć je według własnych upodobań, oczywiście przy wykorzystaniu tańszych materiałów. A dlaczego to jest oczywiste? Tak samo jest w przypadku domów, które możemy kupić w stanie „surowym”, by potem móc go zmieniać i jak najkorzystniej udoskonalać.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...