Czy wiesz jak przechowywać warzywa w piwnicy?

Czy.wieszjak.pl
Piwnica powinna być przewiewna o temperaturze zimą ponad 0˚C, latem poniżej 10°C. Ciepłe i suche piwnice w wielkich blokach mieszkalnych, zwłaszcza jeśli biegną przez nie przewody centralnego ogrzewania, mogą służyć tylko jako podręczny magazyn opakowań, butelek, słojów itp.

Ziemniaki – przechowuj zdrowe, dojrzałe, nie pokaleczone, czyste, suche, zbliżonej wielkości. Nie nadają się wczesne - ich trwałość nie przekracza 8 tygodni. Najlepsza temperatura przechowywania przy umiarkowanej wilgotności 1-8˚C. Przeglądaj je co pewien czas i nadgniłe usuwaj. Kiełków ziemniaczanych wyrastających w okresie wiosny nie obrywaj - przyspieszysz wyrastanie nowych i obniżysz jakość ziemniaków. Ziemniaki złożone na podłodze łatwo się psują - dla zwiększenia trwałości stosuj podkład z piasku tub desek. Ziemniaki mogą być składowane w piwnicy przez 6-7 miesięcy.

Buraki ćwikłowe - po usunięciu naci przechowuj podobnie jak ziemniaki.

Marchew i pietruszkę - po usunięciu naci przechowuj się w kopczykach, które ułóż z poziomych warstw korzeni. Każdą warstwę przesyp czystym, niezbyt suchym piaskiem - zbyt suchy powoduje więdnięcie marchwi, a zbyt wilgotny - przyspiesza jej gnicie. Do przysypania 100 kg marchwi potrzeba około 0,1m3 piasku. W tych warunkach marchew możesz przechowywać przez około 6 miesięcy.

Kapusta głowiasta przechowuje się trudno, najlepiej nadają się odmiany późnej, białej kapusty o twardych głowach. Przed przechowywaniem obierz zewnętrzne liście z wyjątkiem 2-3 ostatnich zielonych liści otaczających głowę. W czasie przechowywania często przeglądaj - łatwo się zagrzewa i gnije. Nadgniłą głowę lub liście usuń. Układaj w stożkach wysokość do 1 m na podkładzie drewnianym lub macie z suchej słomy grubości 5-10 cm. Możesz też przechowywać w przewiewnych skrzyniach z cienkich listewek o wymiarach 60×40×35 cm i pojemności ok. 40 kg. Kapustę można przechowywać około 5 miesięcy.

Cebulę przechowuje się w suchych, chłodnych, zaciemnionych miejscach, luzem w warstwie do 50 cm. Jeżeli przechowujesz cebulę na podłodze – ułóż ją na grubym podkładzie z suchej słomy w warstwie nie przekraczającej 25 cm. Najlepiej przechowuje się cebulę i czosnek wplecione w warkocze i ze słomy, zawieszone wolno na powietrzu. Cebula łatwo się zagrzewa i gnije. Gdy cebula zacznie kiełkować, kiełki obetnij. Najlepiej kiełkującą cebulę pokrój i wysusz.

Kapusta kwaszona przechowuj w beczkach, przykryj denkiem i obciąż kamieniem, tak aby sok go przykrywał. Niedostateczna ilość soku zmniejsza trwałość kapusty - uzupełniaj go dolewając ostudzonego 3% roztworu soli (300 g soli na 10 I wrzącej wody). Denko, ściany beczki i kamień pokrywają się w czasie magazynowania śluzowatym nalotem – zmywaj go czystą gorącą wodą. W wypadku psucia się kapusty, możesz ją odratować - zbierz górną warstwę i zalej świeżą solanką. Kapustę wybieraj z beczki drewnianym czerpakiem wymytym przed użyciem wrzącą wodą. Można ją przechowywać około 7 miesięcy.

Ogórki kwaszone przechowuj podobnie jak kwaszoną kapustę. Brak solanki uzupełniaj 2,5% roztworem soli kuchennej (250 g soli na 10 1 wrzącej wody). Są bardzo wrażliwe na przemarzanie, tracą konsystencję i szybko się psują. Można je przechowywać do 7 miesięcy.

Owoce przechowuj po sortowaniu. Nie wykształcone, poplamione, uszkodzone przy zrywaniu lub chore nie nadają się do przechowywania. Piwnica do przechowywania owoców powinna mieć dobrą wentylację; stale musi być w niej utrzymywana temperatura 2-6˚C. Ułóż je na półkach wykonanych z listew, co zapewnia przewiewność. Odstępy między półkami powinny wynosić 30-40 cm. Owoce na półkach możesz układać najwyżej w dwóch warstwach. Średnio co 2 tygodnie należy owoce przebieraj usuwając te, które zaczynają się psuć.

Nieruchomości
Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach
09 wrz 2024

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?
30 sie 2024

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?
29 sie 2024

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

pokaż więcej
Proszę czekać...