Czy wiesz jak usunąć rdzę z żelaznych i stalowych przedmiotów?

obrobke_przytwierdzamy_za_pomoca_wkretow_farmerskich Fot. Blachy Pruszyński / Blachy Pruszyński / Blachy Pruszyński
Rdza jest efektem korozji żelaznych i stalowych przedmiotów zachodzącej pod wpływem chemicznej i elektrochemicznej reakcji materiału z otaczającym środowiskiem. Rudawy nalot na rurach, ogrodzeniu, okuciach ławek, tralkach, słupkach i śrubach wygląda nieestetycznie i co najgorsze – w porę nie usunięte trawi żelazne przedmioty całkowicie. Tych kilka sprawdzonych sposobów pomoże ci wygrać walkę z rdzą.

Jeśli zauważysz drobne ślady korozji na powierzchni żelaznych przedmiotów, wystarczy przetrzeć przedmiot płótnem ściernym.

Mocno zardzewiałe elementy oczyścisz drucianą szczotką lub odpowiednią końcówką zamontowaną do wiertarki (dostaniesz w sklepie z artykułami ze sprzętem budowlanym). Pamiętaj, żeby usunąć dokładnie wszystkie łuski rdzy ze skorodowanego obszaru.

Na oczyszczony obszar nanosisz odrdzewiacz w płynie – zmieni on pozostałą rdzę w nieszkodliwą czarną powłoczkę, którą można pomalować farbą podkładową i później nawierzchniową.

Alternatywą jest użycie farby cynkowej przeciwrdzewnej, która staje się srebrzystą warstwą podkładową i powstrzymuje dalsze rdzewienie. Po wyschnięciu możesz ją pomalować dowolną farbą nawierzchniową.

Możesz także pomalować zardzewiałą powierzchnię emalią przeciwrdzewną. Po usunięciu rdzy nanosi się ją bezpośrednio na surowy metal. Maluj jednak powierzchnię dość szybko, bo ta farba szybko schnie, zwłaszcza w ciepłe dni.

Czyszcząca zaatakowane przez rdzę obszary musisz najpierw zedrzeć farbę do surowego metalu, w innym razie korozja się rozprzestrzeni wybrzuszając nową farbę (powstaną pęcherze).

Jak usunąć plamy z rdzy na powierzchni tynku? Kup butelkę szkła wodnego i zamaluj nim lamę z rdzy na tynku. Stworzy to warstwę izolacyjną dla nowej farby lub tapety.

Jeśli masz do czynienia z poważnymi wżerami i dziurami na powierzchniach metalowych, musisz najpierw zeszlifować rdzę z wgłębienia, a następnie wypełnić oczyszczoną dziurkę kitem epoksydowym.

Małe dziury w metalu możesz wzmocnić włóknem szklanym. Duże należy wzmocnić siatką ze stopu cynku. Przytwierdzasz ją odrobiną kitu. Teraz zaklejasz całą siatkę kitem tworząc nową powierzchnię. Kitu nakładasz tyle, aby wystawał nieco ponad powierzchnię przedmiotu, po czym zeszlifuj jego nadmiar uzyskując gładką powierzchnię.

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...