Jak oświetlić przedpokój?

Iwona Szadkowska
rozwiń więcej
Oświetlenie przedpokoju to istotna kwestia aranżacji mieszkania. Światło nie może być ani oślepiające, ani za mało intensywne – wszystko po to, aby przemieszczanie się między pokojami było bezpieczne i funkcjonalne. Jak oświetlić przedpokój?

Oświetlając przedpokój, korzystamy ze sztucznego światła. Umiejętne dopasowanie źródeł światła i rodzaju lamp, nada wnętrzu ciekawego charakteru i odpowiednio je rozświetli. Pamiętajmy, że główną funkcją oświetlenia przedpokoju jest wskazanie domownikom i gościom drogi do pozostałych pomieszczeń mieszkania. Nie zawsze jednak musi to być bardzo  intensywne światło. 

Oświetlenie ścienne

Oświetlenie przedpokoju w postaci kinkietów to dobre rozwiązanie do wąskich i niskich pomieszczeń. Dzięki nim możemy odpowiednio oświetlić ścianę, aby bezpiecznie i bez obaw trafić z jednego pokoju do drugiego. Wybierając lampy sięgajmy również po te z osłoniętymi oprawami. Mając nieosłoniętą żarówkę, w pierwszej chwili zostaniemy łatwo oślepieni, co nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne.

Ciekawym pomysłem na oświetlenie przedpokoju są również lampy z wbudowanym czujnikiem ruchu. Pozwalają na korzystanie ze światła tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne. Ponadto, wchodząc do pustego domu lub mieszkania, gdy zapadnie już zmierzch, lampy zapalają się automatycznie.

Fot. Fotolia

Funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie przedpokoju

Innym pomysłem na oświetlenie przedpokoju, może być umieszczenie w nim obrazów lub zdjęć i zamontowanie lamp punktowych. Lampy oświetlające zdjęcia i obrazy są nie tylko bardzo efektowne, lecz także praktyczne, ponieważ dostarczają wystarczającej ilości światła. Tak urządzony przedpokój może być prawdziwą wizytówką mieszkania.

Oświetlenie szafy w przedpokoju

Fot. Fotolia

Jeżeli w przedpokoju mamy szafę, warto również zainstalować w jej wnętrzu kilku źródeł światła. Dobrze sprawdzi się tu zarówno oświetlenie LED – umieszczone bezpośrednio we wnętrzu szafy, jak i oświetlenie kierunkowe – reflektorki zawieszone nad szafą. Dzięki temu łatwo i szybko znajdziemy potrzebne ubrania lub buty.

Oświetlenie schodów

Przedpokój może również prowadzić do klatki schodowej, o której także nie powinniśmy zapomnieć. Odpowiednio oświetlone schody gwarantują bowiem bezpieczeństwo, gdy schodzimy po nich wieczorem lub w nocy.

Korzystne jest, gdy schody posiadają dwie funkcje oświetlenia – główną i punktową. Głównym oświetleniem schodów może być wisząca lampa, która dostarczy dużej ilości światła. Oświetleniem punktowym mogą być lampki umieszczone w co drugim schodku. Dzięki takiemu rozwiązaniu punktowe lampki pełnią rolę orientacyjną – wiemy dokładnie, gdzie schody się znajdują, ale nie musimy rozświetlać połowy domu.

Zobacz także:  Salon, kuchnia i sypialnia – jakie wybrać oświetlenie

Zobacz także:  Wybór oświetlenia do salonu

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...