Klasyczna biel i czerń we wnętrzach

PORTA KMI POLAND
jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.
rozwiń więcej
Czarno-biała aranżacja. / PORTA KMI POLAND
Aranżacja wnętrz utrzymana w bieli i czerni ma prawdopodobnie tylu zwolenników co przeciwników. Styl ten często kojarzy się z ekstrawagancją i przesadną elegancją, tymczasem biel i czerń są przecież najbardziej ponadczasowymi i uniwersalnymi kolorami. Stylizacja spodoba się na pewno indywidualistom, którzy w prostocie potrafią dostrzec piękno.

Niezastąpione zalety

W kulturze europejskiej biel to symbol niewinności, ale także czystości i świeżości. Sprawia, że pomieszczenia optycznie wydają się bardziej przestronne. Jest to jeden z powodów, dla których często pozostawia się biały sufit, mimo że ściany pokrywa się kolorową farbą. Czerń z kolei kojarzy się przede wszystkim z klasyką, elegancją i wytwornością. Nie ma jednak innych barw, które dopełniałyby się tak idealnie, komponowały ze sobą. Czarno-biała stylizacja pozwala wydobyć niesamowitą grę światła i cienia, która w innym zestawieniu nie byłaby tak wyraźna. Poza tym te dwa kolory stanowią doskonałe tło dla innych kolorowych akcentów, które będą wyglądać bardziej wyraziście i żywo. Polecamy zwłaszcza elementy w kolorach: malinowym, turkusowym, limonkowym i écru.

Czarno-biała aranżacja. Fot. PORTA KMI POLAND

Zobacz także: Tapety ścienne z charakterem: GALERIA

Uważaj na czerń

Powinno stosować się ją z umiarkowaniem, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Zbyt duże powierzchnie w odcieniach czerni mogą działać przytłaczająco, a poza tym optycznie zmniejszą pokój.

I tak w małych pomieszczeniach oraz tych, do których dostęp światła jest znikomy, zaleca się ograniczenie czerni zaledwie do akcentu w dodatkach i w detalach aranżacyjnych.

Z pewnością zaletą koloru czarnego jest to, że na jego tle wszystkie inne barwy eksponują swój potencjał, zdają się jaśniejsze i bardziej intensywne. W takiej sytuacji nie trzeba bać się elementów w wyrazistych kolorach, a nawet jaskrawych, jak róż. Dodadzą charakteru każdemu pomieszczeniu.

Zobacz także: Salon w żółcieniach i w zieleniach

Czarno-biała sypialnia. Fot. PORTA KMI POLAND

Zobacz także: Biały kolor we wnętrzach

Dodatki i ozdoby

W czarno-białej aranżacji ważną rolę odgrywają detale – to one tak naprawdę nadają charakter pomieszczeniu. Bez nich mieszkanie będzie wydawało się nijakie i bezosobowe.

Osobom, które lubią tradycję, polecić można meble o rozbielonych barwach typu orzech bielony lub dąb bielony. Dobrze wyglądają również te z czarną okleiną. Prezentować się będą elegancko, ale niestety brud i kurz będą na nich bardzo widoczny.

Dla osób, które pociąga ekstrawagancja, idealne będą meble i dodatki w wyrazistych i jaskrawych kolorach, jak róż, żółty, intensywna zieleń czy pomarańczowy. Należy tylko zachować umiar w zastosowaniu tych barw. Zbytnie ich nagromadzenie zabije ich naturalne piękno i sprawi, że pomieszczenie będzie bliskie kiczu.

Czarno-białe wnętrze. Fot. PORTA KMI POLAND

Drzwi idealne

Drzwi powinny być tłem dla pozostałych elementów. Należy więc je tak dobrać, by komponowały się z meblami i innymi detalami. Możemy poszukać drzwi w okleinach drewnopodobnych w odcieniach bielonych lub zastosować drzwi w gładkiej jednolitej okleinie w kolorze bieli, czerni czy szarości. Oryginalnie będą wyglądać drzwi w kolorach ciepłego brązu. Możemy także postawić na bardziej oryginalne kolory, będą one pasować zarówno to tradycyjnej, jak i bardziej ekstrawaganckiej kompozycji.

Malwina Sarnowska, projektantem w Porta KMI Poland.

Zobacz także: Czerń we wnętrzu – odważne aranżacje

Nieruchomości
Nareszcie dobre wiadomości dla kupujących mieszkania: na rynku wtórnym ceny ofertowe zaczęły spadać, choć nie wszystkie
17 paź 2024

Ustępować z ceny zaczęli przede wszystkim oferujący mieszkania o średniej powierzchni i w mniejszych miastach wojewódzkich. W Warszawie natomiast jeszcze nie spadają, ale już nie rosną. Eksperci prognozują, że przynajmniej do końca roku ten spadkowy trend się utrzyma.

Spadek cen mieszkań w Polsce - III kwartał 2024 r. [ANALIZA]
17 paź 2024

Ceny mieszkań w największych miastach w Polsce spadają. Badanie dotyczy mieszkań z rynku wtórnego sprzedawanych w III kwartale 2024 roku. To pierwsze wyraźne obniżki cen od bardzo dawna. Jakie będą ceny mieszkań na przełomie 2024 i 2025 roku? Czy spodziewamy się podwyżek?

Rozporządzenie chroniące ogródki działkowe jeszcze w 2024 roku!
16 paź 2024

Ochrona ogródków działkowych jeszcze w 2024 roku - przewidywana jest nowelizacja rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii uwzględniająca ogrody działkowe we wszystkich strefach planistycznych planu ogólnego. Gmina nie będzie musiała na etapie planu ogólnego decydować o zachowaniu bądź likwidacji ogródków.

Ceny nowych mieszkań w metropoliach i mniejszych miastach. Jak zmieniły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy
16 paź 2024

Nowe mieszkania nie zamierzają tanieć tak gwałtownie, jak drożały. W efekcie kolejne miasta z tzw. średniej półki cenowej przebiły granicę 11 tys. zł za metr kwadratowy, a Płock i Gdańsk zanotowały największy skok cenowy na przestrzeni roku.

Apartamenty powyżej 100 mkw. W jakiej cenie można je kupić? I gdzie jest ich najwięcej?
14 paź 2024

Najczęściej nabywane mieszkania u deweloperów to te o powierzchni 40-60 mkw. Niektórzy jednak szukają czegoś większego. Apartamenty powyżej 100 mkw. to niewielka część oferty deweloperów. Gdzie jest ich najwięcej? 

Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem
10 paź 2024

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?
10 paź 2024

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?
09 paź 2024

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?
02 paź 2024

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.
02 paź 2024

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

pokaż więcej
Proszę czekać...