Zrób to sam: jak wykonać meble z palet?

Anna Dobrzycka
salon i sklep internetowy 9design
rozwiń więcej
stolik z palet, zrób to sam Fot. www.9design.pl / www.9design.pl
Meble z palet to ostatnimi czasy prawdziwy krzyk mody. Drewniane, często nienowe i używane w magazynach konstrukcje wyszły z cienia, by zagościć w naszych mieszkaniach, domach, a nawet apartamentach. Co ważne, ich wykonanie wcale nie jest to trudne – wystarczy pomysł i odrobina pracy, by być dumnym z samodzielnego wykonania mebli modnych, niedrogich i praktycznych.

Pomysłowość miłośników palet nie zna granic – okazuje się, że można z nich zrobić niemal wszystko! Stoliki i stoły, łóżka czy też same zagłówki do nich, siedziska różnego rodzaju, półki, kwietniki i wiele, wiele więcej.

Modny stolik z palet Fot. 9design.pl

Od czego zacząć?

Oczywiście, potrzebna nam będzie paleta lub palety, w zależności od wielkości mebla, który chcemy wykonać. Najpopularniejsze są tzw. „europalety” o wymiarach 1200 × 800 × 144 mm, ale możemy też spotkać konstrukcje mniejsze i większe. Paleta nie musi być nowa – ważne, by nie miała ubytków, głębokich pęknięć itp. Popytajmy znajomych, na pewno znamy kogoś (lub ktoś zna kogoś), kto pracuje w magazynie, na zapleczu supermarketu lub w sklepie budowlanym. W ten sposób zdobędziemy paletę za niewielkie pieniądze lub nawet za darmo. Można udać się też do jednego ze skupów, by przebierać wśród dostępnych palet.


Zobacz także: Zrób to sam: stolik śniadaniowy

Zielony stolik z palet Fot. 9design.pl

Mamy już paletę, co dalej?

Paletę musimy wyczyścić i oszlifować. Tę ostatnią czynność możemy wykonać używając szlifierki – będzie znacznie szybciej. Możemy też wykorzystać po prostu papier ścierny (zaczynamy od większej ziarnistości, kończymy na mniejszej) – spędzimy na wygładzaniu naszej palety przynajmniej kilka godzin, ale też satysfakcja będzie niewspółmiernie większa. W trakcie tego etapu pracy ważne jest pozbycie się przede wszystkim niebezpiecznych drzazg i innych ostrych elementów, które mogą być przeszkodą w użytkowaniu mebla. Poza tym stopień wygładzenia, do jakiego chcemy doprowadzić paletę, zależy od upodobań – możemy pozostać przy wersji nieco bardziej naturalistycznej i pozostawić drobne nierówności i wgniecenia lub sprawić, że przyszły mebel uzyska, niespotykaną w przypadku normalnie użytkowanych palet, gładkość. Obie wersje mają oczywiście swój urok. Po oszlifowaniu konieczne jest pozbycie się pyłu z palety – usuwamy go używając na przykład zmiotki, poprawiamy szmatką.

A na koniec…

Zastanówmy się nad kolorem, jaki ma mieć nasz mebel. A może wolimy efekt naturalnego drewna? W pierwszym przypadku dobrze sprawdzi się farba do drewnianych powierzchni wewnętrznych – transparentna, jeżeli chcemy, by słoje drewna były widoczne lub kryjąca. W drugim – przeciągnijmy mebel specjalnym lakierem do drewna lub popularną bejcą.

W zależności od tego, jaki mebel wykonujemy, koniecznych jest jeszcze kilka czynności, np. w przypadku stolika – przykręcenie kółek, łóżka – zbicie palet, półki – zamontowanie jej na ścianie. Najważniejsze etapy pracy mamy jednak za sobą. Zatem, do dzieła – popuśćmy wodze naszej fantazji i wykażmy się kreatywnością. Tutaj zdolności stolarskie na prawdę nie są konieczne.

Zobacz także: Grawerowane kieliszki do wina: krok po kroku

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...