Dywan naturalny czy syntetyczny?

Redakcja Dom
rozwiń więcej
Wyróżnia się trzy rodzaje dywanów naturalnych: wełniane, jedwabne i sizalowe.
Dywan jest jednym z elementów wystroju wnętrza. Wybór dywanu to w głównej mierze wybór koloru i wzoru, ale należy jednak pamiętać, że dywany wykonuje się z różnych materiałów. Do wyboru mamy dywany z materiałów naturalnych oraz dywany z tworzyw sztucznych. Zobacz, który dywan będzie dla ciebie najlepszy.

Dywany naturalne

Wyróżnia się trzy rodzaje dywanów naturalnych:  wełniane, jedwabne i sizalowe.

Dywany wełniane

Do produkcji dywanów wełnianych najczęściej używana jest wełna owcza. Takie dywany są miękkie i przyjemne w dotyku. Najlepsze są dywany z wełny nowozelandzkiej. Powszechnie uważa się, że jest to wełna najwyższej jakości. Dywany wełniane są bardzo elastyczne. Jeśli postawimy na nich ciężkie meble, nie pojawią się odkształcenia.  Ponadto dywany wełniane są ciepłe i  mają właściwości antyelektrostatyczne. Mają charakterystyczną dla swojego rodzaju wilgotność, dzięki której stwarzają korzystny mikroklimat w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Tego typu dywany są także mniej podatne na zabrudzenia. Dywany wełniane nie są też łatwopalne. Niestety pomimo wielu zalet mogą stać się idealnym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów, dlatego nie poleca się ich alergikom.  

Zobacz także: Czy wiesz jak konserwować dywany?

Dywany jedwabne

Dywany jedwabne należą do jednych z najdroższych dywanów dostępnych na rynku. Wykonane z naturalnego jedwabiu mają wysoki połysk i dużą miękkość. Wysoka cena dywanów jedwabnych często wynika z faktu, że są one tkane ręcznie. Taki dywan jest bardzo dokładnie wykonany. Decydując się na jego zakup, możemy mieć pewność, że nabywamy solidny produkt.

Dywany sizalowe

Dywany te wykonywane są z liści Agawy. Roślina ta rośnie w Brazylii oraz Afryce, a jej włókno, wykorzystywane do produkcji dywanów, jest bardzo mocne i wytrzymałe. Jedyną wadą dywanów sizalowych może być ich szorstkość i twardość.

Zobacz także: Co wybrać: dywan czy wykładzina?

Dywany syntetyczne

Dywany syntetyczne to duża grupa produktów, do której należą dywany wykonane z bardzo różnych materiałów. Dywany syntetyczne to m.in. dywany z włókien polipropylenowych, dywany akrylowe, wiskozowe i poliamidowe.

Dywany z włókien polipropylenowych

Dywany polipropylenowe są bardzo wytrzymałe i mogą służyć nam przez wiele lat. Włókna w tych dywanach są twarde, ale jednocześnie sprężyste. Dywany polipropylenowe mogą być używane przez alergików, nie są bowiem podatne na rozwój drobnoustrojów. Dywany tego typu bardzo dobrze przewodzą ciepło, dlatego też świetnie nadają się do stosowania na ogrzewanie podłogowe. Są także odporne na ogień – pod wpływem działania ognia nie topią się. Włókno polipropylenowe nie pochłania wilgoci i jest łatwe w czyszczeniu. Dywany z włókien polipropylenowych są znacznie tańsze niż dywany wełniane.

Zobacz także: Jaki dywan wybrać do gabinetu?

Dywany akrylowe

Dywany akrylowe są miękkie w dotyku i bardzo dobrze izolują ciepło. W dotyku przypominają dywany wełniane. Dywany akrylowe są odporne na działanie promieni słonecznych, dzięki temu możemy mieć pewność, że taki dywan nie wyblaknie. Są także odporne na działanie różnych środków chemicznych , dlatego też do ich czyszczenia możemy użyć praktycznie każdego środka.

Dywany wiskozowe

Dywany wiskozowe charakteryzują się wysokim połyskiem oraz dużą miękkością. Wiskoza często nazywana jest sztucznym jedwabiem. Niestety wiskoza ma też swoje wady – jest podatna na wycieranie i zabrudzenia.

Dywany poliamidowe

Dywany poliamidowe są mniej podatne na wycieranie niż dywany wiskozowe. Choć włókna poliamidowe są bardzo trwałe, mogą się elektryzować. Kupując dywan poliamidowy, możemy mieć pewność, że nie rozwiną się w nim drobnoustroje i grzyby. Dywany tego typu są łatwe w czyszczeniu, dlatego też świetnie nadają się do pokoju dla dzieci.  

Zobacz także: O czym należy pamiętać przy zakupie wykładziny dywanowej?

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...