Choinki inne niż zwykle

Anna Bojar
Biolog
rozwiń więcej
Choinka w Boże Narodzenie to element obowiązkowy.
Choinka w Boże Narodzenie to element obowiązkowy. Nie wszyscy jednak są zwolennikami wycinania świerkowych drzewek na święta. W jaki sposób możemy zastąpić tradycyjną choinkę?

Awangardową, zieloną choinkę roziskrzoną lampkami możemy tanio i bez większego trudu zrobić sami. Potrzebny nam będzie arkusz zielonego papieru i lampki choinkowe. Z papieru należy wyciąć formę – ćwierć koła. Na całej powierzchni wyciętego elementu wykonujemy niewielkie nacięcia, w których umieszczamy światełka choinkowe. Karton z przymocowanymi lampkami zwijamy w stożek. Brzeg kartonu równomiernie dziurkujemy i wiążemy sznurkiem lub tasiemką w sposób przypominający sznurowanie. W ten prosty sposób możemy wykonać efektowną choinkę.

Zobacz także: Ludowe ozdoby na choinkę

Choinka do naszego kraju przywędrowała z Zachodu dopiero w XVIII w. Zanim w naszych domach zagościła choinka, współcześnie kojarząca się ze świętami, polskie domy dekorowano słomą, sianem i snopami zbóż. Dla entuzjastów rodzimego folkloru ciekawą alternatywą może być rustykalna kompozycja ze zbóż. W kwiaciarniach możemy nabyć dekoracyjny, zielony snopek z jęczmienia i z owsa. Aby stał się ludową wersją świątecznego drzewka, wystarczy taki snopek ozdobić wykonanymi ze słomy dekoracjami, na przykład aniołkami i gwiazdkami.

Zobacz także: Jak samodzielnie zrobić ozdoby choinkowe?

Odświętną i pomysłową choinkę możemy wykonać z brzozowych gałązek. Gałązki malujemy na srebrny kolor i tworzymy z nich stożkową konstrukcję. Następnie dekorujemy całość świecidełkami, które dodadzą choince blasku. Taka choinka nie pachnie lasem, ale z pewnością przykuwa wzrok. Dla osób, które w równym stopniu cenią oryginalny pomysł co urok natury, idealnym rozwiązaniem będzie świąteczny stroik w roślinno–owocowym wydaniu. Taką choinkę możemy skomponować mocując gałązki jałowca do stożkowej konstrukcji wykonanej z drucianej siatki. Do zielonych gałązek przyczepiamy drucikami lub przyklejamy owoce jarzębiny, rajskie jabłuszka, owoce jałowca, suszoną paprykę i kokardki z rafii. Aby konstrukcja była bardziej stabilna, możemy od spodu przykleić ją do plastikowej podstawki doniczki.

Pomysłów na nietypową choinkę może być wiele. Osoby, które wolą kupić gotową dekorację, również znajdą coś dla siebie pośród choinek metalowych, wykonanych z makaronu i nie tylko.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...