Geometryczne wzory na ścianach

Anna Bojar
Biolog
rozwiń więcej
Na zdobienie ścian wzorami geometrycznymi decyduje się coraz więcej osób, ponieważ te uniwersalne wzory wpasują się w każde wnętrze, zarówno modernistyczne, jak i retro. Fot. Marbet Decor / Marbet Decor / Marbet Decor
Geometryczne wzory nigdy nie wyszły z mody. Na zdobienie ścian wzorami geometrycznymi decyduje się coraz więcej osób, ponieważ te uniwersalne wzory wpasują się w każde wnętrze, zarówno modernistyczne, jak i retro.

Geometria należy do najczęściej wykorzystywanych patentów służących wykreowaniu harmonijnego wnętrza. Geometryczne wzory na ścianie to ciekawe wykończenie wnętrza. W dowolny sposób możemy wykorzystywać wszystkie geometryczne kształty – kwadraty, trójkąty, koła i prostokąty. Możemy zestawiać je obok siebie, zrobić z nich motyw przewodni wnętrza albo traktować je jako dodatki.

Zobacz także: Wnęki w ścianach. Jak praktycznie zaaranżować wnętrze?

Decydując się na ozdobienie ścian wzorami geometrycznymi, mamy do wyboru różnego rodzaju wykonanie. W łatwy sposób można wykonać ciekawy ornament na ścianie. Jeden ze sposobów, cieszący się dużą popularnością, to kupno odpowiedniego szablonu oraz wybranie odpowiadającej nam farby ściennej. Dzięki szablonom malarskim szybko i łatwo wyczarujemy we własnym wnętrzu finezyjne koła lub kwadraty. Taka oryginalna dekoracja z pewnością przyciągnie uwagę. Inny sposób na stworzenie niepowtarzalnej dekoracji na ścianie jest odręczne namalowanie finezyjnych geometrycznych wzorów. Brak precyzji w tym przypadku zastąpi gwarantowana niepowtarzalność wykonania.

Ciekawy wygląd możemy zapewnić własnemu mieszkaniu również kupując gotowe naklejki, które można umieścić bezpośrednio na ścianie. Dostępne są naklejki różnego typu i o różnych grubościach. Mamy do wyboru wzory płaskie i wypukłe, a nawet tworzące ciekawą imitację płaskorzeźby. Naklejki wykonane są z bardzo plastycznego materiału, który ułatwia przyklejenie dekoracji do ściany, nawet jeśli jest to ściana pokryta tapetą.

Zobacz także: Jak wykorzystać pionowe pasy w aranżacji salonu?

Bez względu na to czy decydujemy się na szablon, naklejkę czy tez autorskie wykonanie, powinniśmy pamiętać o odpowiedniej aranżacji, gdyż wzory geometryczne nie sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach. Najlepiej komponują się z dużą przestrzenią i z odpowiednim wystrojem wnętrz. Jeżeli oczekujemy od dekoracji precyzji wykonania, zdecydujmy się na szablon bądź gotową naklejkę. Zwolenników fantazji zadowoli własnoręczne dzieło.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...