Kuchnia pachnąca lawendą

Anna Olga Chmielewska
Architekt wnętrz HolArt Studio
rozwiń więcej
Kuchnia pachnąca lawendą przywołuje wakacje i wspomnienia o nich. Fot. Łukasz Kozyra / Łukasz Kozyra / Łukasz Kozyra
Kuchnia pachnąca lawendą przywołuje wakacje i wspomnienia o nich. Wygrzani słońcem nasyceni zapachami pragniemy przenieść ten nastrój do naszego domu i stworzyć kuchnię pachnącą lawendą. Czasem marzymy by pozostał w nim na zawsze. Pewnie dlatego wiele osób tak polubiło styl prowansalski, naturalny ciepły trochę przaśny ale pobudzający i ocieplający zmysły. Bardzo często w takim stylu urządzamy kuchnie.

Oto przepis na kuchnię pachnącą lawendą

Należy pamiętać, że styl prowansalski to rustykalna odmiana sposobu urządzania wiejskich wnętrz na południu Francji. Dlatego jest to styl prostych, dość surowych, drewnianych mebli zestawionych z finezyjnie dobranymi dodatkami: kaflami, kamieniami, tkaninami i elementami wyposażenia kuchni.

Szafki w kuchni pachnącej lawendą to zwykle fronty z naturalnego drewna najczęściej dębu, zbite z szerokich desek lub bardziej ozdobne z frezowanymi ramiakami, ale rozrzeźbienia frontów nie są charakterystyczne dla tego stylu. Ważny jest sposób ich mocowania. Często zamiast korpusów szafek buduje się murki oddzielające poszczególne elementy kuchni, a powstałe wnęki zamyka się drzwiczkami. Niekiedy zamiast wiesza się tkaninę lub zostawia otwarte półki. Kuchnia prowansalska to nie komplet mebli, to udane zestawienia, które sprawiają wrażenie jakby tworzono je latami.

Zobacz także: Styl skandynawski: kuchnia

Drewno w kuchni pachnącej lawendą występuje na podłodze w postaci surowych, szczotkowanych desek, czy jako materiał mebli, na belkowaniach sufitu czy ścianach. Najlepiej jeśli jest to gatunek występujący w okolicy – w Prowansji jest nim dąb. Nie traktujemy drewna z pietyzmem. Może być tylko oheblowane, wybielone, lekko błękitne lub zielonkawe, bejcowane lub olejowane. Koniecznie masyw – nie delikatne forniry. To także wymarzony materiał na prowansalskie blaty kuchenne.

Faktura powierzchni materiałów

Drewno szczotkowane nie polerowane, kamień obły wyślizgany – lapato lub chropowaty, płomieniowany. Wspaniale wygląda wykończony w ten sposób szary lub grafitowy granit. Nadaje się on także na blaty i zlewy choć oryginalne prowansalskie kamienie to najczęściej wapienie o piaskowej barwie.

Często pojawiaja się w prowansalskiej kuchni klinkierowe bruki i płytki ręcznie formowane, nieregularnie przebarwione, na podłodze często woskowane. Ich kolor jest ważnym akcentem w takim wnętrzu.

Kafle

Mały format 10x10, kwadraty często ułożone w karo lub rąby o nieregularnych postrzępionych krawędziach. Najlepiej gdy pochodzą z małej manufaktury i każdy lepiony jest i szkliwiony ręcznie. Dekory i ozdobne listwy mile widziane. Można też łączyć różne kolory i desenie tworząc rozedrgane melanże. Ściana często płynnie przechodzi w kaflowy blat i murki, które stanowią konstrukcje półek i szafek. Kafle na podłodze to przede wszystkim terakoty i kolorem powinny być jak najbliższe barwom gliny, z której powstały ochra, rudości, brązy czerwone czy ciemne przypalone. To posadzka prawdziwie wiejska nie tylko w kuchni ale na całym parterze domu. Poza naturalnymi barwami ich zaletą są odmienne formaty, cegiełka, sześciokąty lub ośmiokąty

Opisując ceramiczne dodatki nie można zapomnieć o zlewie. Masywny, z wysokim bokiem, biały zlew to bardzo charakterystyczny element wiejskiej kuchni. Może być jednokomorowy lub dwukomorowy koniecznie w komplecie z baterią w stylu retro.

Ściany w domu prowansalskim są nierówno otynkowane. Maluje się je co roku, lekko odświeżając dlatego powstają na nich tzw. „przecierki”. Charakterystyczne kolory to żółtawe ochry, zszarzałe błękity i zielenie.

Sprzęty kuchenne

Można wybierać sprzęty kuchenne stylizowane na dawne. Kolor stali nierdzewnej, czyli tak zwany inox jest naturalny i świetnie komponuje się z kamieniem, drewnem czy surową ścianą. Tu też kierujemy się zasadą wszystko na wierzchu, czyli sprzęty kuchenne wolnostojące, nie do zabudowy.

Gotowanie zdecydowanie na otwartym ogniu, kuchnie gazowe, a nie elektryczne płyty, to one pozwolą wydobyć prawdziwy smak potraw. Fantastyczne są kuchenne „kombajny” łączące w jednym piekarnik, płytę gazową a często też fajerki, pod którymi palimy.

Wszystko na wierzchu - pozorny chaos talerzy, misek, garnków wystawionych na blaty i otwarte półki sprawia, że kuchnia wygląda prawdziwie, ma służyć częstemu gotowaniu, finezyjnemu podawaniu potraw musi więc być wyposażona we wszystkie niezbędne ku temu naczynia i przyrządy, które stoją „pod ręką”. To okazja do pokazania kolekcji glinianych garnków i dzbanków, miedzianych patelni, malowanych talerzy. Bez takiej otwartej, niefrasobliwej ekspozycji kuchnia prowansalska nie będzie miała smaku. W pozornym nieładzie musi być jednak sporo wyczucia i umiejętności przestrzegania zasad kompozycji.

Zobacz także: Nowoczesne kuchnie: GALERIA

Tkaniny

Oczywiście w kuchni pachnącej lawendą stosujemy tkaniny w 100% naturalne, nic syntetycznego. To muszą być lny, bawełniane surówki i płótna. Prowansja ma swoje charakterystyczne desenie i kolory drukowanych płócien. Warto je wykorzystać!

Zioła i kwiaty, słoje z przyprawami

Są niezbędnym dopełnieniem kuchni pachnącej lawendą. Sezonowe barwne bukiety z ogrodu, zioła w doniczkach na parapecie, suszone bukiety i warkocze czosnku zwisające u sufitu. No i oczywiście lawenda, póki można – świeża w doniczkach, potem suszona, tak by jej zapach wypełniał kuchnię przez cały rok.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...