Pokój dla bliźniąt

Anna Bojar
Biolog
rozwiń więcej
Narodziny bliźniąt to dla rodziców podwójna radość. Często jednak stają oni przed olbrzymim dylematem, w jaki sposób urządzić pokój dla bliźniąt, aby był funkcjonalny? Fot. Fotolia
Narodziny bliźniąt to dla rodziców podwójna radość. Często jednak stają oni przed olbrzymim dylematem, w jaki sposób urządzić pokój dla bliźniąt, aby był funkcjonalny?

Pierwsze miesiące życia to okres, kiedy bliźniętom bardzo służy spanie w jednym łóżeczku. Czują się bezpieczniej, kiedy brat lub siostra jest obok, tak jak to było w brzuchu mamy. W pierwszych miesiącach zatem zazwyczaj maluchom wystarcza jedno łóżeczko, z zakupem drugiego możemy zaczekać. Warto zakupić łóżeczka z dodatkowymi szufladami, zyskamy w ten sposób sporo miejsca na różne przydatne rzeczy. Odwrotnie jest z miejscem na ubrania. Tutaj już na początku musimy się zaopatrzyć w obszerniejszą szafę z podwójnym systemem wieszaków i dodatkowymi półeczkami. Ubranek będziemy potrzebowali dużo, gdyż maleństwa trzeba przebierać kilka razy dziennie.

Zobacz także: Pojemniki na zabawki

Może się zdarzyć, że bliźnięta trzeba będzie przewinąć jednocześnie. Pomysłowym rozwiązaniem może być w tym przypadku zbudowanie własnego przewijaka. Potrzebujemy dwie proste niewykończone komody, które łączymy plecami do siebie. Na wierzch przymocowujemy dopasowany blat, który można wykonać z niepotrzebnej półki, z grubej sklejki lub płyty stolarskiej. Blat wykładamy kocami, na których umieszczamy niezbędną ceratę. Całość obijamy delikatnym materiałem, najlepiej bawełnianym lub flanelowym i wykańczamy w dowolnym stylu. Tak wykonany przewijak stawiamy prostopadle do ściany zostawiając po obu stronach miejsce dla osób przewijających. Kiedy przewijak przestanie być nam potrzebny, możemy go łatwo rozmontować i przywrócić komodom dawną funkcję.Pomocne przy przewijaniu maleństw może okazać się lustro, które powieszone obok przewijaka zajmie dzieci.

Zobacz także: Łóżko piętrowe – funkcjonalność i przygoda

Bardzo przydatna w pokoju bliźniąt może okazać się tablica korkowa. Bliźniętami zazwyczaj zajmuje się więcej niż jeden opiekun, bardzo ważna jest więc wymiana informacji między dorosłymi. Na tablicy możemy zawiesić karteczki z przydatnymi informacjami na temat każdego z maleństw bez niepotrzebnego stresu, że o czymś zapomnimy. Niezwykle ważnym meblem w pokoju bliźniąt jest także wygodny fotel dla mamy.

Najnowsze badania dowodzą, że dzieci najlepiej rozwijają się w żywych kolorach. Bez żalu więc możemy pożegnać się ze stereotypowymi pastelami zastępując je np. kolorem pomarańczowym, błękitnym lub soczystym zielonym. Jeśli zaś chodzi o kolor mebli – wybierzmy neutralny, jasne drewno lub biel. W późniejszym okresie ułatwi nam to zmianę wystroju – wystarczy przemalować ściany i wymienić dodatki.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...