Rodzeństwo w jednym pokoju: jak to pogodzić?

Martyna Bogacka
rozwiń więcej
Jeśli nasza sytuacja mieszkaniowa zmusza nas do tego, by rodzeństwo dzieliło jeden pokój, warto zastanowić się jak to pogodzić i czy jest to jedyne rozwiązanie. Dzieci mieszkające w jednym pokoju zazwyczaj dogadują się lepiej niż rodzeństwo mieszkające w oddzielnych pomieszczeniach. Fot. Fotolia

Jeśli nasza sytuacja mieszkaniowa zmusza nas do tego, by rodzeństwo dzieliło jeden pokój, warto zastanowić się jak to pogodzić i czy jest to jedyne rozwiązanie. Dzieci mieszkające w jednym pokoju zazwyczaj dogadują się lepiej niż rodzeństwo mieszkające w oddzielnych pomieszczeniach. Ale funkcjonalne aranżacyjne pogodzenie pokoju dla rodzeństwa to spore wyzwanie. Jak urządzić przestrzeń pokoju, by dla każdego dziecka znalazło się trochę prywatnej przestrzeni?

Jeden pokój przeznaczony dla rodzeństwa zazwyczaj jest kwestią konieczności, a nie dobrowolnego wyboru. Warto jednak postarać się o to, by indywidualne potrzeby, każdego dziecka, zostały uwzględnione w tej wspólnej przestrzeni. W ten sposób unikniemy konfliktów wynikających z dzielenia jednego pokoju.

Zobacz także: Jak urządzić pokój dla chłopca?

Dwupoziomowa sypialnia

Czas maluchów w większości upływa na zabawie, dlatego nie zastawiajmy przestrzeni meblami. Czasem wydaje się, że piętrowe łóżko to jedyne rozwiązanie w pokoju dla rodzeństwa. Jednak zamiast tradycyjnego łóżka piętrowego można wybrać coś bardziej oryginalnego. Dwupoziomowa sypialnia nie musi przypominać wojskowej pryczy. Radzimy wybrać model łóżka, którego dolny materac jest wyposażony w kółka. Pozwoli to na swobodną zmianę ustawienia mebla w zależności od aktualnych potrzeb dzieci. W ciągu dnia będzie można łóżko wsunąć, tak by nie przeszkadzało w zabawie.

Zobacz także: Jak urządzić pokój dla małej księżniczki?

Podkreśl odrębną przestrzeń

Każdy, nawet małe dziecko, potrzebuje odrobiny prywatności. Dlatego warto dokonać wyraźnego podziału wspólnego pokoju. Oczywiście nie mówimy o linii granicznej dzielącej pokój na dwie równe części, bo to tylko sprowokuje kłótnie między rodzeństwem. To wciąż popularne rozwiązanie: w jednym pokoju tworzymy dwie bardzo różne (często nawet sprzeczne) przestrzenie. Dzielimy pokój na stronę jednego i drugiego dziecka. Tymczasem odrębną przestrzeń każdego z dzieci możemy podkreślić na przykład innymi kolorami. Terytorium dziewczynki (łóżko, zabawki) niech podkreśla np. kolor czerwony, przestrzeń chłopca może być granatowa. Pamiętajmy, by cała aranżacja stanowiła spójną całość i łączyła rodzeństwo.

Nieruchomości
Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?
15 sty 2025

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]
15 sty 2025

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne
14 sty 2025

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?
09 sty 2025

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa
09 sty 2025

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych
08 sty 2025

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu
07 sty 2025

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?
09 sty 2025

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?
02 sty 2025

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców
02 sty 2025

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...